EN

10.11.2020, 10:09 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje aktor i reżyser Józef Para

W wieku 98 lat zmarł aktor i reżyser Józef Para, znany m.in. z ról w filmach „Vabank” Juliusza Machulskiego i „Trędowata” Jerzego Hoffmana. O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim profilu na Facebooku.

mat. Filmu Polskiego

Jak przypomniał ZASP, urodzony w 1922 r. w Wojakowej Józef Para był absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej, reżyserem, aktorem teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach, a także pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, autorem wspomnień "Salon i kulisy".

"Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w Agencie nr 1Człowieku na torzeTrędowatejKrólowej BonieDo krwi ostatniejPolonia RestitutaNajdłuższej wojnie nowoczesnej Europy, czy w Alchemiku Sendiviusie, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego Vabank i Vabank II" - napisano.

ZASP wspomniał, że w teatralnych inscenizacjach, których Józef Para był często także reżyserem, "zagrał Zbigniewa w Mazepie i tytułowego Horsztyńskiego Słowackiego, Helmera i Dr. Rancka w Domu lalki Ibsena, Bohatera w Kartotece Różewicza, Króla w Hamlecie Szekspira, Łatkę w Dożywociu Fredry, Pierczichina w Mieszczanach Gorkiego, AA w Emigrantach Mrożka, Konrada w Wyzwoleniu Wyspiańskiego, czy Tipoffa w Lekarzu bezdomnym Słonimskiego".

"Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - czytamy.

Józef Para zmarł w poniedziałek 9 listopada. Miał 98 lat.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka