W dniach 8 i 22 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Scena 96 odbędą się pokazy spektaklu „Nie ma filozofii...”.
Równo 60 lat od pierwszego wydania książki profesora Leszka Kołakowskiego pt. „Klucz niebieski albo opowieści biblijne zebrane ku pouczeniu i przestrodze”, mamy szanse obejrzeć w Teatrze Scena 96 na warszawskim Mokotowie spektakl z przewrotnym tytułem „Nie ma filozofii...”.
Jak zapewne wszystkim wiadomo prof. Kołakowski był wybitnym polskim filozofem a tytuł spektaklu jest niedokończonym cytatem z jednej z przypowieści użytych w przedstawieniu. To niedokończone zdanie jest kluczem do zrozumienia przesłania spektaklu. Nie dokończę go tutaj, bo wszystko bym zdradził. Należy oglądać i słuchać uważnie, by go nie przegapić w nawale rzeczy, które warto obejrzeć i usłyszeć. Wybór świetnych tekstów użytych do mini wykładów, piękną mową wygłoszonych przez dwójkę aktorów i zilustrowanych przez wybitnych artystów rzeźbiarzy, składa się na mądre widowisko zakończone wernisażem.
Kołakowski już w młodzieńczych latach deklarował się jako „bezwyznaniowy”.
Był członkiem PZPR, a jako czołowy rewizjonista marksistowski był według słów Adama Michnika „przywódcą intelektualnym i moralnym rewolty duchowej polskiego Października”.
W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji.
W 1979 roku w wywiadzie dla BBC powiedział: „nasza kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć. (...) Ja nie wierzę w możliwość trwałego ładu moralnego, który nie wywodziłby się z chrześcijaństwa, na obszarze którego tradycyjnie było chrześcijańskie, czyli na obszarze kultury europejskiej”.
W opowieściach opartych o historie starotestamentowe, spektakl i Profesor przypominają nam o tym że „prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
A wszystko podane w sposób lekki i czasami naprawdę śmieszny i zabawny.
Radzę nie przegapić, bo nie wiadomo kiedy znów się pojawi.
***
Reżyseria i adaptacja: Marek b Chodaczyński, Maciej Dużyński
Wystepują: Ina Lewska, Maciej Dużyński
Teatr Scena 96
ul. Morskie Oko 2, Warszawa
Terminy pokazów: 8 i 22 listopada, godz. 19.00
Przypowieść „Bóg, czyli Sprzeczność między motywem a skutkami czynów” – ilustrowana rzeźbami autorstwa Marka Kowalskiego.
Przypowieść „Ezaw, czyli Stosunek filozofii do handlu” – ilustrowana rzeźbami autorstwa Alicji Ruczko.
Przypowieść „Rachab czy Samotność prawdziwa i udawana” – ilustrowana rzeźbami autorstwa Marcina Rząsy.
Przypowieść „Jael czy Bezdroża bohaterstwa” – ilustrowana rzeźbami autorstwa Aleksandra Kuberskiego.
Przypowieść „Balam czy Problem winy obiektywnej” – ilustrowana rzeźbami autorstwa Grzegorza Durlika.