EN
27.06.2022, 16:40 Wersja do druku

Warszawa. Najbliższy tydzień w Komunie

mat. teatru

Kino z Wybrzeża Kości Słoniowej, warszawski spektakl ukraińskich artystów, a w szkole gotowania wareniki z haluszkami. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

kino
Noc Królów, reż. Philippe Lacôte
czwartek 30.06.2022, godz. 21:30, wstęp wolny

Fantazja Szeherezady, liryzm Szekspira, wyobraźnia Gabriela Garcii Márqueza, a wszystko to połączone w na wskroś współczesnej, politycznej opowieści o walce w strukturach władzy. Noc królów to film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu – więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi.

Kiedy za kraty trafia Roman, rozstrzyga się właśnie kwestia sukcesji po tracącym siły Czarnobrodym. Na schedę po przywódcy czekają niczym hieny samozwańczy następcy, krwawa wojna gangów wisi w powietrzu. Żeby zyskać na czasie, Czarnobrody nakazuje Romanowi snuć nieprzerwanie przez całą noc opowieść. Bohaterem przenoszącej nas w świat mitów i magii historii jest wyrzutek i bandyta Zama.

Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). Czerpiący z doświadczeń mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej realizm magiczny i polityczny łączy się w Nocy Królów w uniwersalny poemat o władzy, która bawi się zapałkami – życiem oddanych i naiwnych młodych ludzi.

scenariusz i reżyseria Philippe Lacôte
język francuski, dioula, nouchi, napisy polskie

teatr
Sześć żeber gniewu / Шість ребер гніву
piątek-sobota, 1-2.07.2022, godz. 19:00
wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnych wejściówek

Sztuka Saszy Denisowej „Sześć żeber gniewu” opowiada o ukraińskich uchodźczyniach w Polsce. Pięć Ukrainek z Mariupola, Buczy, Kijowa, Czernihowa i Dnipra mieszka w centrum dla uchodźców i próbuje odnaleźć punkt oparcia, sens i nadzieję w czasie wojny, pomimo rozdzielenia z mężami, ojcami, braćmi. Z własnym domem i życiem.

Bohaterki sztuki, podobnie jak prawdziwe kobiety, wspominają to, co przeżyły: jak uciekały, jak się ukrywały. Jak pocisk wleciał do kuchni, jak zgubiły w drodze ukochaną czapkę z pomponem córki, jak nabierały pełną wannę śniegu, żeby go stopić i pić. Jak gotowały na podwórku między nalotami rakietowymi. Jak szukały bliskich na listach ofiar. Jak słuchały Ołeksija Arestowicza niczym kołysanki. Jak czekały na ratunek Azowstali.

Aktorki spektaklu – Maria Seweryłowa, Tania Law, Chrystyna Luba, Liza Pawlenko i Tania Proskuryna (wraz z Saszą Denisową i reżyserem Beniaminem Kocem) od początku wojny zbierały dokumentalne monologi Ukrainek uciekających przed wojną. W rodzinach, które przygarnęły Ukrainki, w Ptak Warsaw Expo, gdzie w każdym z ogromnych hangarów mieszka około półtora tysiąca Ukraińców, w przerobionych na tymczasowe schronienia szkołach i salach gimnastycznych w całej Polsce. I w Domu Pracy Twórczej ZAiKS, gdzie zamiast polskich twórców mieszkają kobiety i dzieci z Mariupola, Winnicy, Wołnowachy.

Psychologowie-wolontariusze uważają, że uchodźcy w reakcji na traumę wojenną przechodzą „sześć żeber gniewu” – gniewu na siebie, winnych, los, wojnę, na tych, którzy znaleźli się w pobliżu. To naturalna reakcja na przeżyty koszmar. Jedna z bohaterek, nauczycielka literatury ukraińskiej, decydując się wesprzeć swoje koleżanki, wspomina legendy o niezwyciężonych ukraińskich Kozakach. I nagle obok wyjałowionych i zagubionych kobiet stoją potężni wojownicy z przeszłości – Kozacy Siczy Zaporoskiej. A wiara w ukraińskie siły zbrojne, we współczesnych obrońców ojczyzny, w dawną historię, wolność, wiara w Ukrainę daje bohaterkom siłę do życia.

reżyseria: Beniamin Koc
tekst: Sasza Denisowa
premiera: 26.6.2022

Театр Комуна у Варшаві
Шість ребер гніву
1-2 26 липень 2022 року
Театр Комуна Варшава
Е. Платер школа 31

Bхід безкоштовний, необхідне бронювання безкоштовних квитків: komuna.warszawa.pl/bilety

П’єса Саши Денисової «Шість ребер гніву» — про українських біженок у Польщі. П’ятеро українок — з Маріуполя, Бучі, Києва, Чернігова та Дніпра — живуть у центрі біженців та намагаються знайти точку опору, сенс, надію посеред війни, розлучені зі своїми чоловіками, батьками, братами. Зі своїм будинком та життям.

Акторки вистави — Марія Северилова, Таня Лав, Крістіна Люба, Ліза Павленко та Таня Проскуріна — разом із Денисовою та режисером Беньяміном Коцем протягом місяців збирали документальні монологи українок, які втекли від війни. У сім’ях, що притулили українців, в Експо-центрі ПТАК, де в кожному з величезних ангарів мешкає близько півтори тисячі українців, у школах та спортзалах по всій Польщі, перероблених під тимчасові притулки. У Будинку творчості Zaiks замість польських письменників мешкають жінки та діти з Маріуполя, Вінниці, Волновахи.

Героїні п’єси, як реальні жінки, згадують пережите: як бігли, як ховалися. Як у кухню залетів снаряд, як втратили улюблену шапку дочки з помпоном у дорозі, як набирали повну ванну снігу, щоб розтоплювати та пити. Як готували на подвір’ї між прильотами ракет. Як шукали близьких серед списків загиблих. Як слухали як колискову Арестовича. Як чекали порятунку Азовсталі.

Психологи-волонтери вважають, що у біженців виникають як реакція на траву війни «шість ребер гніву» — на себе, винних, долю, війну, тих, хто виявився поруч. Це природна реакція на пережитий жах. Одна з героїнь, викладач української літератури, вирішуючи підтримати своїх подруг, згадує легенди про непереможних українськіх козаків. І раптом поруч зі спустошеними та розгубленими жінками постають могутні воїни минулого — козаки Запорізької Січі. І віра у ЗСУ, у сучасних захисників батьківщини, у давню історію, силу, свободу, віра в Україну дає сили жити героїням.

режисер: Беніамін Коц
текст: Саша Денисова

kuchnia
Ukraińska szkoła gotowania
niedziela, 3 lipca, g.16.00
wstęp wolny

Ukraińska szkoła gotowania - zupa z haluszkami i wareniki z owocami

Haluszki to kluski podobne do leniwych a wareniki to pierogi gotowane na parze. W ramach warsztatu nauka robienia falbanek i innych zdobień na polskich pierogach.

Prowadzenie: Junona Lamcha-Grynberg

Szkoła gotowania dedykowana premierowym pokazom spektaklu “Sześć żeber gniewu” przygotowanego przez grupę ukraińskich aktorów i aktorek w Komunie Warszawa (pokazy 1-2.7, g. 19)

Program Kino Letnie w Szkole jest współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

Projekt “Sześć żeber gniewu” jest współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

Wsparcie z programu “Creators for Ukraine. ZAiKS”

Partner: Czeskie Centrum w Warszawie

Źródło:

Materiał nadesłany