EN

24.06.2021, 16:37 Wersja do druku

Warszawa. Nabór na rezydencję artystyczną w Akademie Schloss Solitude w Niemczech

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają polskich artystów na rezydencję artystyczną w Akademie Schloss Solitude, która odbędzie się od października do grudnia - poinformowała PAP główny specjalista ds. komunikacji IAM Ewa Szandomirska.

Inne aktualności

Jak wyjaśniono w przesłanej informacji, "do składania aplikacji zaproszeni są przedstawiciele szeroko rozumianych sztuk wizualnych". "Udział w projekcie daje szansę na realizację pracy twórczej w przyjaznej atmosferze Akademie Schloss Solitude, rozwijanie projektów, a w dalszej perspektywie wejście polskich artystów w międzynarodowy obieg sztuki" - napisano.

"Jednym z celów IAM jest budowanie relacji, także relacji polskich twórców za granicą. Rezydent będzie miał warunki do spokojnej, twórczej pracy, ale też możliwość obcowania z artystami z całego świata, czerpania inspiracji i budowania kontaktów, które zaprocentują w przyszłości" - wyjaśniła zastępca dyrektora IAM Barbara Krzeska, cytowana w informacji.

"Na przełomie 2002 i 2003 r. miałam okazję wziąć udział w trzymiesięcznej rezydencji kuratorskiej w Akademie Schloss Solitude. Możliwość przebywania w tym niezmiernie twórczym środowisku bez wątpienia wpłynęła na moje przyszłe życie zawodowe. Zainspirowana pobytem w Solitude stworzyłam w U-jazdowskim jeden z pierwszych programów rezydencyjnych w Europie Centralnej" – powiedziała kierowniczka i kuratorka programu rezydencji artystycznych w Zamku Ujazdowskim Ika Sienkiewicz-Nowacka.

Jak zaznaczono, "zainteresowane osoby powinny do 31 lipca złożyć aplikację zawierającą portfolio, CV i list motywacyjny". "Spośród nadesłanych aplikacji przedstawiciele IAM i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wybiorą najlepsze, które zostaną przedstawione Akademie Schloss Solitude w celu wyboru tegorocznego rezydenta".

Podkreślono, że "stypendium zapewnia artyście studio z przestrzenią mieszkalną oraz do pracy na trzy miesiące, pokrycie kosztów podróży do Stuttgartu, 1 tys. euro za każdy miesiąc rezydencji oraz dodatkowo 2 tys. euro na realizację projektu rezydencyjnego".

Przypomniano, że "od wystawy +A Need for Realism+, która odbyła się w 2002 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, nieprzerwanie prowadzona jest wymiana rezydencyjna z Akademie Schloss Solitude".

Jak dotąd w rezydencjach uczestniczyli, m.in.: Alicja Bielawska, Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis), Jan Strumiłło, Anna Konik, Jarosław Kozakiewicz, Paweł Althamer, Anna Molska, Krzysztof Garbaczewski, Karolina Ferenc, Ewa Borysewicz, Karolina Grzywnowicz, Jakub Szczęsny i Alicja Wysocka.

Źródło:

PAP