EN

6.03.2024, 08:56 Wersja do druku

Warszawa. Nabór do 5. edycji Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy

Rusza nabór do 5. edycji Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy – edukacyjno-artystycznego projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tegoroczna edycja stawia pytanie, jakich opowieści potrzebują dzieci. Udział w projekcie mogą wziąć mazowieccy animatorzy i animatorki kultury, osoby pracujące w instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych. Warunkiem udziału w projekcie jest praca z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Nabór potrwa do 15 marca.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy to działania edukacyjne i artystyczne, stworzone w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką opowiadania (ang. storytelling) w pracy edukatorów, nauczycieli, instruktorów, wychowawców, społeczników, a także lokalnych liderów kultury. Zadamy sobie pytanie, z jakich źródeł czerpać narracje przeznaczone dla dzieci, jakie tematy podejmować i jakiego języka używać w naszych opowieściach, by uniknąć pokusy infantylizmu.  

W trakcie warsztatów będziemy poznawać wyznaczniki dobrej ustnej opowieści, którymi są między innymi: tempo, rytm, wyrazista struktura oparta na powtórzeniach, obrazy-metafory poruszające wyobraźnię, uczucia angażujące opowiadacza i słuchacza, równowaga między dystansem i bliskością wobec opowiadanej historii - mówi Beata Frankowska-Patrzykont.

Opowiadanie historii to również sztuka pogłębiania świadomości ciała i głosu, obecności na scenie, przed publicznością, odnalezienia się w przestrzeni, budowania interakcji ze słuchaczami i szerzej – wspólnoty. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób opowiadanie historii może służyć budowaniu lokalnych wspólnot oraz wpływać na jakość naszej komunikacji ze światem. Aby z odwagą, pięknie i dobitnie zabierać publicznie głos w ważnych dla nas sprawach - dodaje Anna Woźniak.

Rekrutacja do projektu potrwa do 15 marca. Spośród zgłoszeń wybierzemy do czterech osób, które reprezentują zespoły instytucji kultury, stowarzyszenia bądź fundacje. Program warsztatów i prowadzących dopasujemy do potrzeb danego miejsca. Możemy pracować z opowieściami tradycyjnymi, rodzinnymi i lokalnymi, nad adaptacją do ustnej wersji wybranych ciekawych dzieł literatury dziecięcej, podejmować tematy związane z filozofią, wielokulturowością, migracjami, a także z węzłowymi problemami egzystencjalnymi, których doświadczają młodzi ludzie. 

Harmonogram działań przewiduje ogłoszenie wyniku naboru 18 marca. Następnie od maja do września planujemy działania projektowe w wybranych miejscowościach, tam właśnie będą zorganizowane warsztaty, spotkania z ekspertami i wspólne opowiadanie. 

Szczegółowe daty spotkań ustalimy z wybranymi uczestnikami projektu. Finał działań planujemy na październik, a w listopadzie zapraszamy do nas, do Mazowieckiego Instytutu Kultury na 19. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania.

Więcej informacji, harmonogram działań, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy - mazowieckieobserwatorium.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany