EN

3.08.2023, 11:37 Wersja do druku

Warszawa. Muzyczno-teatralny 14. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki rozpocznie się w piątek

Mamy bardzo ciekawy program 14. Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. Zaczynamy już 4 sierpnia spektaklem "Ginczanka" w wykonaniu aktorki Teatru Słowackiego w Krakowie Agnieszki Przepiórskiej - powiedział PAP dyrektor Tomasz Taraszkiewicz. Festiwal w Arkadach Kubickiego potrwa do 26 sierpnia.

fot. mat. organizatora

"Agnieszka Przepiórska była u nas dwa lata temu z monodramem Simona K. poświęconym Simonie Kossak. Teraz przyjedzie z monodramem Ginczanka. Przepis na prostotę życia poświęconym młodej poetce polskiej żydowskiego pochodzenia, która zderzyła się z wojną" - wyjaśnił. "Myślę, że to obecnie dla nas historia wcale nie abstrakcyjna" - podkreślił Taraszkiewicz, dodając, że spektakl pokazany zostanie 4 sierpnia o godz. 20 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

"W sobotę o godz. 19 mamy koncert Młynarski - Kocham Cię życie Katarzyny Żak z zespołem muzycznym, w którym zaśpiewa popularne i mniej znane utwory Wojciecha Młynarskiego" - mówił. "Przypomnę, że Młynarski 30 lat temu był jej mentorem po Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, co zaowocowało nagraniem przez nią płyty Młynarski Jazz" - dodał.

Taraszkiewicz wyjaśnił, że kolejne dwa spektakle teatralne zagrane zostaną w Ogrodach Zamku Królewskiego. "Będą to komedia bez słów Pan i Pani O! Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy oraz Echa Teatru Migro, w którym krakowska grupa zabierze widzów w podróż do świata wielu kultur, narodowości i wyznań – do Kresów Wschodnich sprzed wojny i po niej" - powiedział.

"Będziemy też mieli koncert jazzowy zespołu Piotr Baron Quintet, który przyjedzie do nas z graną na jazzowo muzyką Zbigniewa Wodeckiego. Artyści zaprezentują program z ich ostatniego albumu Wodecki Jazz. Myślę, że to będzie bardzo przyjemny i taki wspominkowy koncert" - ocenił dyrektor festiwalu, dodając, że koncert odbędzie się 12 sierpnia.

"Oczywiście, nasz festiwal nie może się obyć bez muzyki poważnej. Bardzo ciekawą propozycją muzyczną będzie zaplanowany na 19 sierpnia recital wokalno-fortepianowy w wykonaniu śpiewaka operowego Rafała Bartmińskiego oraz pianisty Roberta Marata" - mówił. "Rafał Bartmiński to światowego formatu artysta, który ma na koncie współpracę z najlepszymi operami, filharmoniami i dyrygentami, a obecnie jest solistą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Z kolei Robert Marat jest profesorem na Akademii Muzycznej w Łodzi, a jednocześnie intensywnie koncertującym muzykiem, nagradzanym w wielu konkursach" - wyjaśnił.

"Na zakończenie Królewskich Arkad Sztuki, 26 sierpnia, będziemy mieli koncert orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego, która wykona utwory Roberta Schumanna i Antonina Dvorzaka. Jego solistą będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, wykładowca Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina, prof. Tomasz Strahl" - zapowiedział Taraszkiewicz. Dodał, że koncert finałowy odbędzie się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Dyrektor zwrócił uwagę, że festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty muzyczno-teatralne z cyklu "Arkady Sztuki Dzieciom" przygotowane przez Żoliborski Dom Kultury. "Warsztat Dzień dobry, muzyko. Z klarnetem i akordeonem przez świat! odbędzie się 5 sierpnia, a zajęcia Dzień dobry, muzyko. Szaleństwa na 16 strunach! zaplanowano na 26 sierpnia" - powiedział. "W ramach tych spotkań dzieci będą wspólnie śpiewać, klaskać i grać na instrumentach perkusyjnych, a akompaniować im będzie kwartet smyczkowy. Spotkania poprowadzi skrzypaczka, członkini znanej i cenionej orkiestry Warsaw Camerata Monika Kos-Nowicka" - wyjaśnił.

"We wnętrzach Arkad Kubickiego pokażemy również dwa przedstawienia familijne przygotowane przez warszawski Teatr Scena 96. Będzie to spektakl lakowy Szewc Kopytko i Kaczor Kwak, którego scenariusz został oparty na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego" - mówił. "Drugim przedstawieniem będzie nowatorsko zinterpretowana popularna bajka, czyli Czerwony Kapturek" - wyjaśnił Tomasz Taraszkiewicz, dodając, że spektakle te zostaną zagrane 12 i 19 sierpnia.

Szczegółowy program wydarzeń znaleźć można na stronie: https://zamek-krolewski.pl/strona/wizyta/1836-krolewskie-arkady-sztuki-2023.

14. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, który potrwa do 26 sierpnia, odbywać się będzie we wnętrzach Arkad Kubickiego oraz na terenie Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Warsztaty familijne przeznaczone są dla dzieci powyżej 5. roku życia.

"Festiwal Królewskie Arkady Sztuki od trzynastu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także inicjowania działań artystyczno-kulturalnych" - przypomniano na stronie festiwalu.

Organizatorem wydarzenia jest Zamek Królewski w Warszawie i Arkady Królewskie. Przedsięwzięcie współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami festiwalu jest Fundacja Teresy Sahakian, Stowarzyszenie Scena 96, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i E.ON Polska S.A.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne