EN

18.01.2022, 15:50 Wersja do druku

Warszawa. Muzyczna wędrówka z Schubertem – Sinfonia Varsovia na festiwalu w Kraju Loary

Sinfonia Varsovia wylatuje do zachodniej Francji, by w dniach 21–30 stycznia zaprezentować się na festiwalu La Folle Journée w Nantes i kilku innych miastach Kraju Loary. Będzie jedyną zagraniczną orkiestrą symfoniczną, która w tym roku weźmie udział w tym wydarzeniu. Muzycy wykonają trzynaście koncertów dla publiczności na żywo w towarzystwie takich solistów i solistek, jak Mao Fujita, Lukas Geniušas, Nelson Goerner, Marie-Josèphe Jude czy Liya Petrova. Zespołem pokierują Mihhail Gerts, Daniel Reuss i Alexander Rudin.

fot. mat. organizatora

La Folle Journée w Nantes jest największym festiwalem muzyki klasycznej na świecie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów z całej Europy. Organizowany był początkowo jedynie we Francji, jednak teraz ma swoje edycje również w Japonii, Rosji oraz Polsce (pod nazwą Szalone Dni Muzyki), a przez kilka lat był odbywał się także w Portugalii, Hiszpanii oraz Brazylii. Podczas poprzednich odsłon La Folle Journée de Nantes w ciągu 5 dni miało miejsce ok. 400 koncertów dla prawie 150 tys. słuchaczy.

Tegoroczny program festiwalu i liczba zaproszonych artystów zostały znacznie ograniczone z uwagi na sytuację pandemiczną. Z tego powodu szczególnym wyróżnieniem jest ugoszczenie Sinfonii Varsovii, orkiestry, która uczestniczyła w La Folle Journée od pierwszej edycji w 1995 roku. Obecna jego odsłona poświęcona będzie postaci Franciszka Schuberta, od którego urodzin mija w tym roku 225 lat.

W wykonaniu Sinfonii Varsovii zabrzmi bardzo różnorodny repertuar, obejmujący symfonie, muzykę sceniczną, koncerty fortepianowe i skrzypcowy, pieśni, mszę oraz kameralne dzieła w opracowaniu na instrument solowy i orkiestrę. Pojawią się kompozycje Ludwiga van Beethovena, Johanna Nepomuka Hummla, Feliksa Mendelssohna i Johannesa Brahmsa. Wśród nich szczególne miejsce zajmą największe dzieła Franciszka Schuberta, patronującego tegorocznej edycji: VIII Symfonia h-moll Niedokończona D 759, Fantazja C-dur Wędrowiec D 760 w opracowaniu Franciszka Liszta na fortepian i orkiestrę, Sonata a-moll Arpeggione D 821 w orkiestracji Dobrinki Tabakovej w wersji na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, oraz Msza As-dur D 678.

Wśród solistów i solistek zaprezentują się skrzypaczka Liya Petrova, wiolonczelista Alexander Rudin, pianiści i pianiści Mao Fujita, Lukas Geniušas, Nelson Goerner, Marie-Josèphe Jude, Matan Porat i Mūza Rubackytė, a także śpiewacy i śpiewaczki – Cyrielle Ndjiki Nya (sopran), Rowan Pierce (sopran), Sophie Marilley (alt), Thomas Walker (tenor) oraz Tobias Berndt (baryton). W Mszy As-dur Franciszka Schuberta Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie chóralnemu Ensemble Vocal de Lausanne.

Szczegóły na temat programu festiwalu i sprzedaży biletów dostępne są na stronie festiwalu: follejournee.fr.

La Folle Journée en région:

La Roche-sur-Yon, Cholet, Saumur, Laval (21–23 stycznia)

La Folle Journée de Nantes (26–30 stycznia)

Źródło:

Materiał nadesłany