EN

26.10.2022, 10:41 Wersja do druku

Warszawa. Monodram o uzależnieniach w „Alternatywach”

Autorski monodram „Limbo” powstał na bazie prawdziwych historii osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków. Bohater spektaklu Adam jest chwilę przed trzydziestką i nie widzi innego wyjścia niż konfrontacja ze swoimi demonami. Czy scena okaże się dla niego uzdrawiająca? Pracę nad realizacją poprzedzono badaniami przeprowadzonymi pod opieką terapeuty uzależnień. Spektakl odbędzie się 3 listopada o godz. 19.30 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”.

fot. mat. organizatora

Słowo Limbo pochodzi z łaciny i oznacza kraniec, granicę. W teologii chrześcijańskiej jest to miejsce, do którego trafiają dusze narodzone przed Chrystusem oraz ci, którzy odeszli bez zmazania grzechu pierworodnego. Często mylone z pojęciem czyśćca, chociaż w istocie jest częścią piekła. To kara za życie w niewiedzy.

Wystawiane na deskach „Alternatyw” Limbo to z kolei dokumentalny projekt teatralny oparty na wywiadach z osobami zażywającymi substancje psychoaktywne. Jego scenicznym efektem jest monodram, w którym Adam opowiada o swoim świecie – świecie pełnym paradoksów. Wraz z rozwojem opowieści przedstawia społeczność osób zażywających narkotyki która jest – jako jedna z wielu – środowiskiem pielęgnowania kultury tajemnicy. To ekskluzywny krąg osób, do którego dostęp mają zaufane osoby.

High-functioning addict to pojęcie nie tak popularne w Polsce jak HFA (wysoko-funkcjonujący alkoholik). Około 0,4% Polaków deklaruje się, że narkotyki zażywało w ciągu ostatnich 30 dni (według rządowego raportu o stanie narkomanii/2020). Jednak szeroko zakrojone badania dla Polski pokazują, że około 12% z nas zażywa narkotyki okazjonalnie.

Skąd bierze się potrzeba zażywania narkotyków? Czy jest to próba stłumienia bólu lub poszukiwanie chwili zapomnienia? Niekoniecznie. Czasami to jest po prostu ciekawość nowych doświadczeń, impulsywność czy pragnienie poszerzenia horyzontów. Czy to czyni narkotyki substancją złą czy dobrą? Nie o tym jest ten spektakl. Limbo to próba opowiedzenia tragicznie-zabawnej historii, w której puentą najczęściej jest…. prawda.

W roli Adama wystąpi Sebastian Dela (W lesie dziś nie zaśnie niktPitbullOrzeł. Ostatni patrol). Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Jan Łuć.

Bilety do nabycia w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” i online: https://tinyurl.com/497d6vpp

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne