EN

4.10.2022, 20:08 Wersja do druku

Warszawa. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej aktorki Ewy Dałkowskiej

fot. Tytus Żmijewski / mat. PAP

Swoimi osiągnięciami w dziedzinie sztuki aktorskiej zapisała Pani piękną kartę we współczesnej historii polskiego teatru - napisał szef MKiDN Piotr Gliński w liście do Ewy Dałkowskiej z okazji jej 75. urodzin. Jak przypomniano na stronie resortu, aktorka obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

"Nie sposób wymienić wszystkich Pani ról, ale przetrwają one w głębokiej pamięci kolejnej generacji odbiorców, dzięki niepowtarzalnej osobowości scenicznej i magnetycznej charyzmie" – dodał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego w kwietniowym liście gratulacyjnym - cytowanym na stronie resortu - skierowanym do Dałkowskiej.

"Dziś wybitna aktorka teatralna i filmowa obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej" - wskazano we wtorek na stronie.

Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. W 1970 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1972 roku wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

"Debiutowała 4 października 1972 roku rolą Barbarelli w spektaklu +Hyde Park+ w Teatrze Śląskim w Katowicach, w którym występowała w latach 1972-1974. W latach 1974–2008 była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym odniosła największe sukcesy. Tam stworzyła wiele niezapomnianych i nagrodzonych kreacji scenicznych" - podkreślono na stronie resortu.

Za rolę Matki w "Balladynie" w reż. Jarosława Kiliana otrzymała indywidualną nagrodę aktorską na 19. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Wyróżniona została także podczas 26. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę w spektaklu "Pan Cogito szuka rady", zagranym w duecie ze Zbigniewem Zapasiewiczem.

Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru w Warszawie. "Na tej scenie tworzy kolejne wybitne kreacje, wśród których jest m.in. uhonorowana nagrodą miesięcznika +Teatr+ Elisabeth Costello w spektaklu +Koniec+ w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego" - zaznaczono.

Jak przypomniano, w stanie wojennym Dałkowska działała w antykomunistycznym podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego pierwszy spektakl odbył się 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. Do 1989 roku Teatr dał około 300 spektakli prezentując w prywatnych mieszkaniach przedstawienia zdjęte z afisza przez cenzurę.

Dałkowska posiada bogate dossier filmowe. U Andrzeja Wajdy wystąpiła w roli Stefy Wilczyńskiej w filmie "Korczak". Stworzyła również niezapomniane kreacje w filmach: "Noce i dnie", "Sprawa Gorgonowej", "Szpital Przemienienia", "Medium", "Kobieta z prowincji" czy "Aktorzy prowincjonalni". W ostatnich latach wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej w filmie "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego.

Artystka wystąpiła również w wielu produkcjach Teatru Telewizji. Współtworzyła przedstawienia w reżyserii Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Antczaka, Jerzego Jarockiego, Macieja Wojtyszki czy Agnieszki Glińskiej.

Została nagrodzona za role: Elizabeth Proctor u Zygmunta Huebnera w "Czarownicach z Salem" Arthura Millera, Siri von Essen u Ernsta Guenthera w "Nocy trybad" Pera Olova Enquista i Sofii Antonowny u Zygmunta Huebnera w "Spiskowcach" Josepha Conrada.

Jak dodano na stronie resortu, w dowód uznania za zasługi dla kultury polskiej Ewa Dałkowska została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP