EN

5.07.2021, 16:36 Wersja do druku

Warszawa. MKDNiS: wręczono odznaczenia dla zasłużonych nauczycieli i pracowników szkół artystycznych

36 nauczycieli i pracowników szkół artystycznych zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez Prezydenta RP oraz medalami i odznakami resortowymi, przyznanymi przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - podało MKDNiS.

Inne aktualności

Uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkół artystycznych odbyła się w poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie.

"Spotykamy się u schyłku roku szkolnego, który postawił przed nami szczególne zadania. Będziemy dziś wspominać nie tylko szczególne sukcesy, które odnieśli nasi uczniowie, ale przede wszystkim ogrom doświadczeń, zdobytych przez nas wszystkich podczas trzech semestrów zmagań z pandemią. (...) Mam świadomość, jak wiele pracy kosztował państwa ten czas. Tym gorętsze są moje podziękowania za państwa ofiarność, gotowość do sprostania trudnościom i poświęcenie" – powiedziała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogordzka.

Wiceminister złożyła także serdeczne gratulacje pedagogom uhonorowanym odznaczeniami i nagrodami. "Jednakże pozostaje poza wszelką wątpliwością, że szczególne gratulacje należą się dzisiaj całej społeczności szkolnictwa artystycznego w Polsce. Daliście państwo dowód wielkiej odpowiedzialności i wytrwałości" - ocenił Zwinogrodzka podczas uroczystości.

Wskazała, że "nadrzędność celu, którym jest niezachwiana dbałość o wzrost umiejętności naszych uczniów i wzbudzanie w nich miłości do kultury i sztuki, zaangażowała wszystkie siły polskiej edukacji artystycznej w tym niełatwym czasie". "Jeszcze raz proszę państwa o przyjęcie moich najszczerszych podziękowań, gratulacji i życzeń, abyśmy nie musieli się już więcej konfrontować z tak tytanicznym zadaniem, jak doświadczenie ostatnich miesięcy - mówiła podsekretarz stanu w MKDNiS.

Zwinogrodzka podkreśliła także, że rolą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu było wsparcie nauczycieli szkolnictwa artystycznego. Jak napisano na stronie MKDNiS, "przebiegało ono w dwóch wymiarach – właściwego kształtowania legislacji oraz zabezpieczenia potrzeb rzeczowych związanych z nauczaniem na odległość". "Umożliwiło sfinansowanie nabycia przez pedagogów urządzeń niezbędnych do realizowania nauki zdalnej oraz zakup wyposażenia dedykowanego edukacji artystycznej" - dodano.

W trakcie uroczystości odznaczenia odebrało 36 nauczycieli. Z rąk wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej 18 osób otrzymało odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi oraz Złote i Srebrne medale za długoletnią służbę. Przyznano także jeden medal Komisji Edukacji Narodowej oraz trzy odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznane przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, wręczył dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Jarosław Wartak.

Złote medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: prof. Włodzimierz Zalewski (AM Łódź) oraz prof. Stanisław Krawczyński (AM Kraków).

Srebrnymi medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowano Magdalenę Rokosę (ZPSP Częstochowa), Mirosława Różalskiego (dyrektor OSB Poznań) oraz Ryszarda Osmolińskiego (OSM I i II st. Łódź).

Brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Romuald Gołębiowski (ZPSM Nr 2 w Warszawie), Andrzej Korzec (ZSP w Rzeszowie), dr Beata Lewińska Gwóźdź (dyrektor ZPSP Warszawa), Tadeusz Król (ZSP Bielsko-Biała), Agata Lechowicz (OSB Gdańsk), Małgorzata Sztern-Dana (OSM I i II st. Łódź), Andrzej Bujakiewicz i Maria Pawelec (PSM I i II st. w Kaliszu), Jacek Gawlak (ZPSP Częstochowa) oraz Marek Ślosarski (ZPSP Częstochowa).

Źródło:

PAP