EN

28.06.2021, 08:31 Wersja do druku

Warszawa. MKDNiS: twórczość Kieślowskiego odcisnęła piętno na krajowej i światowej kinematografii

27 czerwca br. przypada jubileusz 80-tych urodzin śp. Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów filmowych. Twórczość naszego rodaka odcisnęła piętno zarówno na krajowej, jak i światowej kinematografii – podkreśliło MKDNiS.

fot. mat. Filmu Polskiego

Jak zaznaczyło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w niedzielnym wpisie na Facebooku, spuścizna Kieślowskiego, „w centrum, której zawsze umiejscowiony jest człowiek, to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela sztuki filmowej”.

Zacytowano także wstęp do pracy magisterskiej reżysera „Film dokumentalny a rzeczywistość”: "Wszystko, co nas otacza, wszystko, co możemy zobaczyć, dotknąć, wszystko, co możemy usłyszeć i wszystko, co możemy zrozumieć - to rzeczywistość. Nasze życie - to rzeczywistość. Oprócz potrzeby życia, mamy też potrzebę jego zrozumienia, chcemy wiedzieć, po co i dlaczego żyjemy. Tym zajmuje się sztuka".

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. „Swoją karierę rozpoczął, realizując doskonałe filmy dokumentalne (Z punktu widzenia nocnego portieraPierwsza miłośćŻyciorys), z czasem angażując się coraz bardziej w realizację filmów fabularnych. Wśród nich największe uznanie zdobyły: cykl filmowy Dekalog, trylogia: Trzy kolory” oraz Podwójne życie Weroniki” – przypomniał resort.

Reżyser był wielokrotnie nagradzany m.in. Złotym Lwem w Wenecji, Europejską Nagrodą Filmową „Felix”. Jego dzieła doceniono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, był także nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara) za „Trzy kolory. Czerwony” w kategoriach „Najlepszy reżyser” i „Najlepszy scenariusz oryginalny”.

„Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, zmarł 13 marca 1996 r. w szpitalu w Warszawie po przebytej operacji serca, z którym miewał coraz częstsze problemy. Został pochowany 19 marca 1996 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie” – dodało ministerstwo w internetowym wpisie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne