EN

28.06.2021, 08:26 Wersja do druku

Dolnośląskie. Diana Dąbrowska: zależy nam byśmy dojrzewali do Kieślowskiego i na nowo go czytali

Zależy nam byśmy dojrzewali do Kieślowskiego i na nowo go czytali; chcemy spróbować pokazać, że twórczość Kieślowskiego nie dzieli się grubą kreską na wcześniejszą dokumentalną i późniejszą fabularną – powiedziała w rozmowie z PAP Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski.

fot. mat. Filmu Polskiego

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski rozpoczyna się w niedzielę w Sokołowsku koło Wałbrzych. W tym malowniczo położonym w Górach Suchych miasteczku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.

Leczył się tam m.in. cierpiący na gruźlicę Roman Kieślowski, ojciec reżysera. Krzysztof Kieślowski spędził w związku z tym w Sokołowsku część dzieciństwa. W miejscowości odbywa się co roku poświęcony twórczości autora "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory" - oraz nią inspirowany - festiwal "Hommage a Kieślowski" ("Hołd Kieślowskiemu").

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwal będzie trwał przez całe wakacje. Imprezy festiwalowe zaplanowano w osiem weekendów - od 27 czerwca do 28 sierpnia.

Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczna festiwalu, w rozmowie z PAP powiedziała, że formuła festiwalu w tym roku jest wyjątkowa z kilku względów. - Zależy nam, aby na nowo zbudować kontakt z publicznością na miejscu, ale też, by piękno Sokołowska odżyło. Także formuła slow festival pozwala nam na cerebrację bogactwa twórczości Kieślowskiego - powiedziała.

Dodała, że układając tegoroczny program festiwalu chciała pokazać, że twórczość Kieślowskiego nie dzieli się grubą kreską na wcześniejszą dokumentalną i późniejszą fabularną. - Chcemy ciekawie pokazać elementy styku i dialogu, w którym sam Kieślowski ze sobą dialoguje, albo jak niektóre motywy jego twórczość rozwijają się z pierwszych obserwacji dokumentalnej. Na przykład wczesny film Kieślowskiego "Tramwaj" z 1966 r - chłopak podgląda dziewczynę, nie wie jak do niej podejść. To jest prefiguracja postaci Tomka z "Krótkiego filmu o miłości". Zależy nam byśmy dojrzewali do Kieślowskiego i na nowo go czytali - mówiła Dąbrowska.

Pierwsze wydarzenia festiwalowe odbywają się w Sokołowsku w niedzielę – w 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego. Tego dnia zaplanowano projekcje filmów poświęconych osobie i twórczości reżysera. Odbędzie się też recital Zbigniewa Zamachowskiego oraz spotkanie z Jerzym Stuhrem.

- Zbigniew Zamachowski i Jerzy Stuhr zawsze grali braci w filmach Kieślowskiego i dziś w dniu urodzin Kieślowskiego "bracia" się spotkają - powiedziała Dąbrowska.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że tegoroczny program został tak ułożony, aby pokazać ciągłość pewnych tematów i myśli w dorobku Kieślowskiego. Widzowie obejrzą zatem m.in. filmy: "Przypadek", "Amator", "Podwójne życie Weroniki", "Spokój", "Krótki film o miłości", "Bez końca", "Trzy kolory. Biały" oraz "Trzy kolory. Niebieski".

W tym roku przygotowano również wybór "ukochanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego". Tu pokazane zostaną "La strada" Felliniego, "Muzykanci" Karabasza, "Intymne oświetlenie" Passera oraz "Pieskie życie" Chaplina.

Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę, że ten rok to nie tylko jubileusz 80-lecia urodzin Kieślowskiego, 25-lecia jego śmierci, ale także 30-lecie "Podwójnego życia Weroniki". Dlatego, obok obrazu nagrodzonego w Cannes, zostaną też pokazane dwa filmy, które nawiązują do dzieła Kieślowskiego; będą to "List miłosny" (1995 r.) w reżyserii Shunji Iwai oraz debiut fabularny nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino, "O jednego więcej" (2001 r.).

Dąbrowska wskazała wcześniej, że ważny dla twórczości Kieślowskiego temat kary śmierci i zbrodni, zostanie pokazany podczas festiwalu w nagrodzonym na zeszłorocznym Berlinale, irańskim filmie "Zło nie istnieje" Mohammada Rasoulofa. - Ważną dyskusję na temat nierówności społecznych, wolności i emigracji, które stanowią podstawę tematyczno-filozoficzną "Białego", pragniemy wzmocnić projekcjami takich tytułów jak "Nędznicy" Ladj Ly oraz "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismäkiego" – podkreśliła.

W ramach sekcji "Uczniowie Kieślowskiego", prezentowana będzie m.in. twórczości Iwony Siekierzyńskiej, której ostatni film – "Amatorzy" – został pokazany w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Prezentowana będzie również twórczości katalońskiej reżyserki Judith Colell. W Sokołowsku zaplanowano pokazy z jej specjalnym udziałem "53 dni zimy", które stworzyła pod wpływem twórczości Kieślowskiego oraz "Elisy K.". Spotkanie z reżyserką odbędzie się 24 lipca.

Festiwal zakończy się 28 sierpnia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne