Zwiększenie wsparcia finansowego uczelni artystycznych, rozpoczęte i planowane inwestycje, a także wyzwania związane z obecną sytuacją geopolityczną były głównymi tematami spotkania wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z rektorami i kanclerzami uczelni artystycznych. Spotkanie odbyło się w ramach dwudniowej Konferencji Rektorów i Kanclerzy Uczelni Artystycznych w Warszawie.
Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że zadaniem rektorów uczelni jest nie tylko utrzymanie wysokiej jakości działalności dydaktycznej, artystycznej i naukowej, ale również zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla wszystkich członków społeczności akademickiej.
Wicepremier poinformował o planowanym na 2023 r. wzroście środków przeznaczonych na wyższe szkolnictwo artystyczne. Przypomniał także o realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego inwestycjach, m.in. powstającym nowym kampusie Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, rozpoczętej niedawno budowie Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach czy ogłoszonym konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Szef resortu kultury podkreślił, że niezwykle ważną inicjatywą dla przyszłości wyższego szkolnictwa artystycznego w Polsce jest uchwalenie Wieloletniego Programu Rządowego, w ramach którego będzie możliwa realizacja wielu kluczowych inwestycji w zakresie infrastruktury uczelni. Zaznaczył, że przygotowywany program może stanowić kluczowe narzędzie finansowania działalności inwestycyjnej uczelni w najbliższych latach.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował także, że w porozumieniu z Konferencją Rektorów Uczelni Artystycznych wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki z inicjatywą zmiany katalogu studiów artystycznych, które mogą być prowadzone zarówno jako studia dwustopniowe, jak i jako jednolite magisterskie.
Wicepremier podziękował także za wsparcie udzielone Ukrainie i ukraińskim uchodźcom.
Od pierwszych dni konfliktu zbrojnego na Ukrainie uczelnie artystyczne aktywnie zaangażowały się w niesienie pomocy humanitarnej, wsparcie uchodźców, a także pomoc ukraińskim uczelniom artystycznym. Z licznych źródeł do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego napływały informacje o Państwa zaangażowaniu i skali niesionego wsparcia. Serdecznie Państwu za to dziękuję – powiedział minister Piotr Gliński.
Konferencję Rektorów i Kanclerzy Uczelni Artystycznych w Warszawie, która odbyła się w dniach 14-15 września, otworzyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka. W spotkaniu uczestniczyli rektorzy i kanclerze uczelni artystycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.