EN
22.10.2021, 09:10 Wersja do druku

Warszawa. Milczące Ciało - Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu

Czym jest milczenie i jak go użyć w artystycznej ekspresji? Jak w niewerbalny sposób komunikować głębokie stany emocjonalne? Już 31 października w Mazowieckiem Instytucie Kultury odbędą się Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało”.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Zaproszeni artyści, podczas prezentacji dla publiczności, przekażą swoją wiedzę na temat sposobów i umiejętności zobrazowania skomplikowanych stanów milczenia. Tego wieczoru także premiera nowego spektaklu "Gniazdo" przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”.

Głównym wydarzeniem tego wieczoru będzie premiera nowego spektaklu "Gniazdo" przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”.

„Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka" - Stefan Niedziałkowski

Rozmyślania bezdomnych artystów powodują, że śmietnik w którym żyją staje się oazą sztuki. Wspominając sukcesy artystyczne i kontemplując o sztuce przeżywają oni emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczyli z taką intensywnością i klarownością. Artyści traktują śmietnik jak scenę w teatrze, galerię sztuki czy salę koncertową. Przede wszystkim jest on dla nich laboratorium do pracy nad sobą. Tutaj piękno staje się piękniejsze a prawda rodzi się w odnajdywaniu w sobie ducha który istnieje również we wszystkim co żyje. Uniwersalny duch jako źródło natchnienia i mocy twórczej pielęgnując cnotę w człowieku daje artystom poczucie wyjątkowego szczęścia, które odnajdują w sztuce. Na śmietniku tworzy się specyficzna wieź między bezdomnymi. Dzięki niej rodzą się wspaniałe emocjonalne przeżycia, które nadają głęboki sens istnieniu człowieka odmienionego poprzez sztukę. Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka”.

Gościem specjalnym Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” będzie Lina do Carmo - choreograf i tancerka, od wielu lat mieszkająca w Niemczech i Brazylii. Pantomimy uczyła się w Paryżu u Marcela Marceau. Za pomocą swojego ciała przekłada emocje i historie zaczerpnięte z jej rodzimej kultury na język sztuki tańca. Lina do Carmo zaprezentuje cztery utwory solowe, własne lub z repertuaru Marcela Marceau (1923-2007) i Valeski Gert (1892-1978). Przywołując tych niezwykłych artystów, którzy przenikają jej upodobania jako performerki i choreografki, Lina zachęci nas do myślenia o gestach, które poruszają nasze własne ciała, ale także nawiąże do motywu powtórzeń. Prezentowane utwory to: BIAŁA TWARZ (WHITE FACE, Lina do Carmo, 2021); ŚMIERĆ (THE DEATH, Valeska Gert, 1925);  RĘCE (THE HANDS, Marcel Marceau, 1968);  PASJA (PASSION, Lina do Carmo, 2018).

Doświadczenie taneczne Liny opiera się z jednej strony na badaniach akademickich nad kultami, rytuałami i sztuką naskalną stanowisk archeologicznych, a z drugiej na jej warsztacie różnych technik teatralnych i tanecznych, zwłaszcza w kontekście sztuki gestów mistrza pantomimy Marcela Marceau.  

Tego wieczoru zobaczymy także prezentacje "Fatum"  w wykonaniu Junko Koma z Japonii oraz "Ona" Małgorzaty Zdrojek-Toniszewskiej.

Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” są ukierunkowane na badanie i doskonalenie sztuki Milczącego Aktora, której istotą i źródłem jest sam Człowiek.  Wydarzenie ma charakter spotkań artystów z publicznością. Jest to także okazja bliższego poznania artysty i jego kreacji teatru pantomimy czy teatru ruchu. 

Informacja o biletach na mik.waw.pl

Źródło:

Materiał nadesłany