EN
23.03.2022, 17:05 Wersja do druku

Warszawa. Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Polskim

"Trzy wysokie kobiety" / fot. Marta Ankiersztejn / mat. teatru

Z okazji odbywającego się w najbliższą niedzielę, 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. Tego dnia bilety na spektakle: „Mąż i żona” (27 marca), „Żołnierz królowej Madagaskaru” (30, 31 marca) oraz „Trzy wysokie kobiety” (3, 5 kwietnia) dostępne będą w cenie 30 zł.

Sprzedaż biletów w promocyjnej cenie możliwa będzie on-line na naszej stronie oraz w Kasie Biletowej.

Aleksander Fredro "Mąż i żona" reż. Jarosław Kilian
27 marca

W OBSADZIE SPEKTAKLU: Anna Cieślak, Hanna Skarga, Tomasz Błasiak, Krzysztof Kwiatkowski, Maksymilian Rogacki

Zabawna i elegancka, ale zarazem groźna i drapieżna, słodka, ale zaprawiona goryczą erotyczna komedia pióra Aleksandra hrabiego Fredry.

Przenikliwość komediopisarza w podglądaniu ludzi będących w pogoni za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego” męża, żony, kochanka i pokojówki, którzy zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach, wędrujemy wraz z nimi przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich. Nikt stąd nie wyjdzie wygrany, choć każdy będzie miał poczucie zwycięstwa w przynajmniej jednej bitwie. A może nie traktować tych zmagań w kategoriach walki na śmierć i życie? Może bez skrupułów żyć pełnią życia? Tylko – jakim kosztem?

Julian Tuwim "Żołnierz królowej Madagaskaru" reż. Krzysztof Jasiński
30, 31 marca

W OBSADZIE SPEKTAKLU: Eliza Borowska, Justyna Cichomska, Adrianna Dorociak, Milena Kanabus, Weronika Kryczka, Ewa Makomaska, Justyna Ostach, Joanna Trzepiecińska, Marta Wiejak, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Adrian Brząkała, Philippe Chauvin, Tomasz Drabek, Szymon Kuśmider, Krzysztof Kwiatkowski, Zbigniew Zamachowski.

Saturnin Mazurkiewicz – stateczny mecenas z Radomia, wdowiec na wydaniu, założyciel i prezes Towarzystwa Krzewienia Dobrych Obyczajów i Walki z Zarazą Moralną oraz jego syn Kazio – początkujący dramaturg, afrykanista hobbysta ruszają w podróż do stolicy, gdzie teatrzyk Arkadia wystawia debiutancką sztukę Kazia pt. „Żołnierz królowej Madagaskaru”.

A tam… Warszawa międzywojenna, rozkoszna, szalona Warszawka, piękne panie i… teściowe, narzeczeni i mężowie, bale i skandale, kabarety, strusie pióra, kankan, koronki i wachlarze, Kamilla, Józia, Rózia, Fruzia…

Bój się Boga, Mazurkiewicz!

Edward Albee "Trzy wysokie kobiety" reż. Maksymilian Rogacki
3, 5 kwietnia

W OBSADZIE SPEKTAKLU: Grażyna Barszczewska, Hanna Skarga, Katarzyna Strączek, Maksymilian Rogacki

„Trzy wysokie kobiety”, „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Chwiejna równowaga”, „American dream” to najbardziej znane utwory, których autorem jest Edward Albee – jeden z najważniejszych amerykańskich dramaturgów, zaliczany (wraz z Arthurem Millerem, Eugenem O’Neillem i Tennesseem Williamsem) do tzw. „wielkiej czwórki”, która ukształtowała dwudziestowieczny amerykański teatr.

Czym jest los? Czym szczęście? Czym osobista odpowiedzialność za życiowe wybory? Czy nasze istnienie jest wolnością? Ile jesteśmy w stanie znieść żeby dopasować się do własnych i cudzych wyobrażeń o szczęściu i życiowym sukcesie? Czy jesteśmy niewolnikami systemów społecznych? Ile jesteśmy w stanie poświęcić aby obronić bezpieczne dla nas status quo? Te zasadnicze pytania, które zadaje w swojej sztuce Albee, są sednem dyskusji toczącej się od wieków. Zadają je również Twórcy spektaklu, szukając w tekście Edwarda Albee'ego współczesnych kontekstów.

Wchodzimy w świat kobiety, której życie zostało precyzyjnie zaprogramowane, którą od młodzieńczych lat ćwiczono do spełniania oczekiwań, jakie miał wobec niej świat. Oczekiwań, których realizacja miała dać jej prestiż, pozycję, dobre życie – szczęście. A jednak to nie wystarczyło. Przepis na szczęście nie zadziałał. Po czyjej stronie zatem leży wina? Zazwyczaj pytanie to zadajemy sobie dopiero w punkcie ostatecznym, na krawędzi śmierci, kiedy poznanie odpowiedzi nie ma już żadnego znaczenia.

Źródło:

Materiał nadesłany