14.12.2020, 08:36 Wersja do druku

Warszawa. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” online w STUDIO teatrgalerii

Spektakl „Metafizyka dwugłowego cielęcia” wg Witkacego w reżyserii Natalii Korczakowskiej z warszawskiego STUDIO teatrgalerii będzie można obejrzeć online na kanale vod.teatrstudio.pl od 17 grudnia.

fot. Krzysztof Bieliński

"Genialnie neurotyczna polska awangarda (...) To prowokacyjna, oryginalna i szczególnie dobrze zrealizowana produkcja, która chce postawić pytania, na które z zasady odpowiedź jest niemożliwa" - napisano w "The Los Angeles Times" po pokazie "Metafizyki dwugłowego cielęcia / Two-headed Calf" w REDCAT w Kalifornii.

"Po dwóch latach od scenicznej premiery w Los Angeles reżyserka Natalia Korczakowska zaprasza na premierę pokazu spektaklu na platformie vod.teatrstudio.pl" - poinformowała PAP Majka Duczyńska ze STUDIO teatrgalerii.

Jak wyjaśniła, "Metafizyka dwugłowego cielęcia w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie dramatu Witkacego "twórczo i współcześnie odwołuje się do tradycji przedstawień inspirowanych barwnymi, neurotycznymi dziełami patrona teatru, które tworzyli w minionych dekadach Jerzy Grzegorzewski i Józef Szajna, czołowi twórcy teatru awangardowego". "Dziwność istnienia jest motywem przewodnim sztuki, który autor przekazuje za pomocą motywu choroby - wywołanej tropikalną plagą Kala-Azar, znaną również jako gorączka dum-dum" - dodała Duczyńska.

"Akcja rozłożona jest na tysiące kilometrów podróży, którą wspólnie odbywa rodzina Karmazyniella, głównego bohatera (Rob Wasiewicz). Postaci dramatu pochłonięte są również pogonią wewnętrzną, oderwani od swoich ról w społeczeństwie poszukują sensu dla swoich rozdartych tożsamości" - napisano o spektaklu.

Podkreślono, że "fenomenalna rola Ewy Błaszczyk jako Lady Clay to jeden z wielu powodów, żeby zobaczyć spektakl". "Sztukę dopełniają niekonwencjonalne utwory muzyczne kompozytora i performera Chrisa Kallmyera" - dodano.

Przypomniano, że "Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura i sztuka mogą być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki którym współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji".

"W Metafizyce... estetyka Witkacego spotyka to, co najlepsze w hollywoodzkim, artystycznym kinie, od zawsze będącym w bliskim związku z naturą" - oceniła reżyser Natalia Korczakowska, cytowana w nadesłanej informacji.

Występują: Ewa Błaszczyk, Tomasz Nosinski, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak i Krzysztof Zarzecki.

Premiera "Metafizyki dwugłowego cielęcia" na VOD - 17 grudnia o godz. 19. Spektakl będzie dostępny online do 18 grudnia do godz. 24.

Przedstawienie w koprodukcji STUDIO teatrgalerii i CalArts sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-22, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty"

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne