EN

21.06.2022, 09:50 Wersja do druku

Warszawa. Mechanics of Distance w ramach programu Perform Europe

Mechanics of Distance (Mechanika na odległość) to performans site-specific, który znalazł się wśród 20 najlepszych spektakli tanecznych wg Aerowaves (Aerowaves Priority Selection in 2020). W czerwcu Mechanics of Distance pojawi się w Warszawie w trzech odsłonach: performans, spacer performatywny i warsztaty z choreografem Máté Mészárosem - twórcą Mechanics of Distance.

fot. mat. organizatora

W centrum zainteresowań choreografa są statyczne i dynamiczne ruchy ciał, ich konstelacje i relacje wobec siebie, rozmieszczenie pasujących i niepasujących do siebie elementów w jednej przestrzeni. Węgierski choreograf Máté Mészáros przekłada abstrakcyjne pojęcia na ruch, pozostawiając widzowi swobodę interpretacji, wytrącając go z utartych ścieżek skojarzeniowych. To pozwala postrzegać ruch ciał w przestrzeni z perspektywy sztuk wizualnych w jego plastycznej, ciągle zmieniającej się formie.

Performans i spacery performatywne Mechanics of Distance oraz warsztaty taneczne z Máté Mészárosem odbędą się w Warszawie w ramach projektu Perform Europe - East Goes to East” - mówi Yulya Dzichkouskaya ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, partnera projektu w Polsce. “Celem projektu Perform Europe jest dystrybucja wybitnych dzieł performatywnych w inkluzywny i zrównoważony sposób. Program wspiera utalentowanych choreografów europejskich oraz umożliwia wymianę doświadczeń w zakresie sztuk performatywnych. Zapraszamy serdecznie na pokazy i warsztaty Mechanics of Distance, jest to okazja, by doświadczyć sztuki na najwyższym światowym poziomie.”

Performans Mechanics of Distance to choreografia site-specific na trzech performerów i muzyka, prezentowana w przestrzeni publicznej, salach wystawowych, lobby, ogrodach, skwerach itp. Publiczność dowolnie podąża za wykonawcami, kreując własny sposób odbioru sztuki. Tancerze z trzech różnych środowisk (balet klasyczny, taniec ludowy i taniec współczesny) w towarzystwie muzyka na tyle intensywnie ingerują w swoje przestrzenie osobiste, że widz może odejść od swojej zwyczajowej chęci/potrzeby interpretacji. Ciała poprzez swoją plastyczność, materialność umieszczają taniec w perspektywie sztuk pięknych.

Performans odbędzie się 25 czerwca o g. 19.00 w Szkole na ul. Emilii Plater 31

Bilety: https://goout.net/pl/bilety/mate-meszaros-mechanics-of-distance/xmln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

Trailer: https://vimeo.com/340704161

Spacer performatywny to partycypacyjna wersja spektaklu Mechanics of Distance. Uczestnicy/czki, prowadzonego przez Máté Mészáros spaceru, sami stają się performerkami/ami i mogą współtworzyć dziewięć etapów choreografii Mechanics of Distance. Definiujące spektakl ruchy i konstelacje posłużyły jako inspiracja do ilustracji stworzonych przez artystę wizualnego Balázsa Fischera. Ilustracje i instrukcje do nich można znaleźć w broszurze, wydawanej uczestnikom spaceru. Spacer będzie poprowadzony w dwóch niezależnych turach wg 2 różnych tras. Można wziąć udział w jednym lub w obydwu spacerach.

Spacer performatywny odbędzie się 24 czerwca, I spacer 17.30 / II spacer 19.30

Szkoła, ul. Emilii Plater, 31

Bilety:

I spacer 17.30 https://goout.net/pl/bilety/spacer-performatywny-z-mate-meszaros/omln/

II spacer 19.30 https://goout.net/pl/bilety/spacer-performatywny-z-mate-meszaros/goln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

Máté Mészáros poprowadzi również warsztaty tańca współczesnego ze specjalizacją PARTNERING.

Máté opowiada o warsztatach: „To będą trzy godziny treningu technicznego - będziemy skakać, turlać się, robić skłony, nabywać umiejętności, które pomogą tancerzom udoskonalić swój warsztat bez względu na technikę, w której pracują na co dzień. Głównym tematem warsztatów będzie PARTNERING, ale również przejdziemy przez kilka technik optymalizacji ruchu, pomagających czuć własne ciało i poruszać się bez nadmiernego obciążenia, co nie oznacza unikania fizyczności.

Podążamy za mottem Williama Forsythe'a: taniec to kierowany upadek

A przede wszystkim będziemy się świetnie bawić, doświadczając naszego ciała, próbując czegoś, o czym nigdy nie myśleliśmy, że będzie możliwe.”

Warsztaty odbędą się 23 czerwca, godz. 17.00-20.00 w Studio42, ul. Twarda 42

Bilety: https://goout.net/pl/bilety/warsztaty-mechanics-of-distance-z-mate-meszaros/anln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach projektu (spacer, performans, warsztaty) w cenie 120 PLN Bilety: https://goout.net/pl/bilety/mate-meszaros-mechanics-of-distance/xmln/

Strona wydarzenia: https://bit.ly/MoD-2022

Performans, warsztaty oraz spacery performatywne odbywają się w ramach projektu Perform Europe East Goes to East. Partnerem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru to organizacja zrzeszająca artystów, twórców, działaczy i edukatorów teatralnych. Organizacja zajmuje się sztuką ze społecznością, teatrem społecznym, formami, które są na styku teatru, edukacji twórczej i obywatelskiej oraz aktywizmu.

www.pedagodzyteatru.org

Program Perform Europe wspiera ponadnarodową dystrybucję dzieł performatywnych – prezentowanych na żywo bądź z wykorzystaniem technologii cyfrowej – w ramach państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa komponent Kultura. Na podstawie osiągnięć fazy pilotażowej ma zostać utworzony stały schemat wsparcia sektora sztuk performatywnych.

Za opracowanie i wdrożenie programu Perform Europe odpowiadają wspierane przez program Kreatywna Europa sieci europejskie: IETM (International Network for Contemporary Performing Arts), European Festivals Association, Circostrada, European Dancehouse Network; oraz specjalizująca się w badaniach i konsultingu organizacja IDEA Consult.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne