EN

29.02.2024, 10:13 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa rozpocznie miesiąc specjalnym weekendem pod hasłem DZIEWCZYNY: wróci spektakl „Dziewczyny” Gosi Wdowik, pojawią się Girls and Queers to the Front z premierą zina, a także Ana Szopa i jej choreograficzna pracę „Hair Story”.

fot. mat. teatru

Następnie odbędzie się inauguracja cyklu wydarzeń "Architektoniczna ofensywa". We współpracy z Haus der Statistik zapraszamy na spotkanie, wystawę oraz premierę książki dotyczące stworzenia Kwartału społeczno-kulturalnego EP 29-31. Marzec kończymy spektaklem Dominika Więcka o tytule "Glory Game", który swą premierę miał pod koniec zeszłego roku.

Do zobaczenia!

TEATR

Dziewczyny, reż. Gosia Wdowik

6-7 marca, godz. 19.00

Stefa, Mimi, Jagoda, Wiktoria, Pola i reżyserka Gosia Wdowik spotkały się po raz pierwszy w 2016 roku. Wspólnie przygotowały spektakl “Dziewczynki” w Teatrze Studio, w którym chciały opowiedzieć o doświadczeniu bycia dziewczynką oraz o tym, jak jej ciało - i symboliczna postać - funkcjonuje w kulturze. Dziewczyny to swoista kontynuacja tego epizodu, która pod lupę bierze upływ czasu i sposoby przekształcenia go w formę performatywną. Dziewczyny zadają sobie pytania: Czym jest doświadczenie upływu czasu? Na jakich płaszczyznach odczuły zmiany w swoim życiu? Czy historia i czas to zawsze to samo? 

Kup bilet

MUZYKA / LITERATURA

Girls* and Queers to the Front: Premiera zina Queer Erotica 3

8 marca, godz. 19.00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Girls and Queers tho the Front - tym razem z okazji premiery trzeciego rozdziału Queer Erotica Zine. Osoby autorskie w ramach zina zastanawiają się czym jest queerowe spojrzenie i jak można przedefiniować pożądanie.

W planie przewidujemy:

koncert Simony Fyda, live act Lizy Dries, performens Queerowej Akademii Ruchu, dj sety hannyi, peploid, oli i abw, instalację Luny Grüsgen oraz zapach autorstwa Alchembot. 

Kup bilet

TANIEC

Hair Story, chor. Ana Szopa

10 marca, godz. 19.00

Hair Story w choreografii Any Szopy to rytualny, popkulturowy koncert, w którego centrum mieści się ołtarz płonących ciał. To herstoria JEJ i jej wcieleń, minionych i obecnych. ONA – radykalna i szaleńcza – prowadzi rewolucję. Wyemancypowana i kapryśna we frywolnych skokach i szarych kicksach transformuje rzeczywistość, bezczelnie śmiejąc się systemowi w twarz. W pełni ekstazy, poszerzając własną cielesność, wrzuca ciało w kocioł fantazji.

Kup bilet

SPOTKANIE / WYKŁAD / WYSTAWA / PREMIERA KSIĄŻKI

Architektura Komuny Warszawa: Kwartał EP 29-31 i Haus der Statistik

18-19 marca

W Berlinie udało się wypracować zasady współpracy, które pozwoliły wdrożyć projekt zaspokajający potrzeby większości użytkowników miasta. Przebudowa gmachów dawnego Haus der Statistik przy Alexanderplatz wyznacza nowy kierunek w myśleniu o przestrzeni wspólnej. Czy ten modelowy proces da się zrealizować w Warszawie? Będziemy o tym dyskutować z gośćmi z Berlina podczas pierwszego wydarzenia z cyklu Architektoniczna ofensywa w siedzibie Komuny Warszawa. Szkoła przy Emilii Plater z otaczającym ją terenem ma duży potencjał na podobny eksperyment, stworzenie Kwartału społeczno-kulturalnego EP29–31, który mógłby być fascynującym połączeniem tradycji ogrodu pomologicznego z zielonym miastem przyszłości, sztuki i zaangażowania społecznego.

W Szkole przy Emilii Plater zobaczymy wystawę poświęconą koncepcji naszego Kwartału, odbędzie się również premiera książki Grospierre / Cymer / EP31 / Teatr Komuna Warszawa (18 marca, godz. 19) oraz spotkanie Berlin – Warszawa, wspólna sprawa: Haus der Statistik i Kwartał Emilii Plater 29–31, w którym udział wezmą: Konrad Braun, jeden z liderów berlińskiego projektu, Marlena Happach, Artur Celiński i Bogna Świątkowska (19 marca, godz. 19).

Wstęp wolny.

TEATR

Glory Game, reż. Dominik Więcek

27-28 marca, godz. 19.00

Citus – altius – fortius (szybciej – wyżej – silniej).

W premierowym spektaklu Glory Game w choreografii Dominika Więcka głównym elementem eksploracji jest ciało, od którego zasady gry nieustannie wymagają coraz więcej. W jaki sposób portretowane jest ciało w sporcie? Czy sport może być taką samą rozrywką, jak wciągający melodramat? 

Kup bilet

Działalność Teatru Komuna Warszawa wspierana jest przez m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany