Spektakl „Mary Poppers” według tekstu przedwcześnie zmarłego Pawła Soszyńskiego pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu pod hasłem „Wałbrzych na Wałbrzyskiej”. Pokazy 16 października w warszawskiej siedzibie FINA. Pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.
Paweł Soszyński, zmarły w 2021 r., był m. in. dramaturgiem, ale też autorem stworzonego na Wałbrzyskiej przez ówczesny Narodowy Instytut Audiowizualny internetowego magazynu Dwutygodnik.com.
Paweł Soszyński i „Mary Poppers”
Po personalnych i organizacyjnych zmianach FINA, obecnie pod dyrekcją Tomasza Kolankiewicza wybranego w konkursie, pokaże spektakl zrealizowany według tekstu Pawła Soszyńskiego „Mary Poppers”, przygotowany przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu.
Pokazuje on fantastyczny Wałbrzych, jaki mało kto zna. To opowieść o miłości, nostalgii i szaleństwie. Paweł Soszyński zaprojektował podróż po na pozór zwykłych barach i zapuszczonych salonach – jednak kurz w nich mieni się kolorami tęczy.
Dramat został napisany specjalnie dla wałbrzyskiej aktorki Angeliki Cegielskiej. Zderza indywidualne historie – pełne bólu, delikatności i złości – z perspektywą dosłownie kosmiczną. „Piotruś Pan nie jest chłopcem, który nie chce dorosnąć – jest kimś, kto nie chce być mężczyzną” – napisał Soszyński w tej opowieści stworzonej dla kobiety i wykraczającej poza płciowe konwenanse. Reżyseria: Mirella Burcewicz, Angelika Cegielska i Witold Mrozek.
„Mary Poppers” na Wałbrzyskiej
Magdalena Piekarska w „Notatniku Teatralnym” napisała: „Udaje się coś, co zakrawa na cud: sprawić, że widz już na starcie wierzy w fantazję Soszyńskiego – i jest to wiara tak ślepa, że po spektaklu nie ma już znaczenia, czy mieliśmy do czynienia z raportem z podziemnego życia miasta, czy z marzeniem o tym życiu”.
Spektakle odbędą się 16 października o 17:00 i 19:00 w siedzibie FINA – Wałbrzyska 3/5. Po drugim przedstawieniu – spotkanie z twórcami.
Projekt „Wałbrzych na Wałbrzyskiej. Wokół ‚Mary Poppers’ Pawła Soszyńskiego” realizowany jest w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja i rezerwacja miejsc na fina.gov.pl.