EN

8.02.2023, 10:10 Wersja do druku

Warszawa. Marian Opania skończył 80 lat

Marian Opania - aktor teatralny i filmowy skończył osiemdziesiąt lat. Należy do najwybitniejszych polskich aktorów swojego pokolenia. Od 1981 roku jest w zespole Teatru Ateneum. Publiczność go kocha i jest to miłość odwzajemniona. Na jego autorskie monodramy: „W Progu” G. Bergera i „Meneliada” J. Niemczuka oraz przedstawienia „Cesarz” R. Kapuścińskiego i „Ojciec” F. Zellera, w których gra tytułowe role, przychodzą tłumy, bo wszystkie jego role wzruszają prawdziwością uczuć i szczerością. Drogi jubilacie, Plurimos annos!

fot. Bartek Warzecha/mat. teatru

Po spektaklu „W progu”, monodramie Mariana Opani Teatr Ateneum uświetnił 80-te urodziny artysty. Podczas uroczystości dyrektor Biura Kultury UMW Artur Jóźwik odczytał list gratulacyjny przekazany przez Prezydenta Miasta st. Warszawy - Rafała Trzaskowskiego, ze strony Teatru – Dyrektor Artur Tyszkiewicz wygłosi mowę jubileuszową. Aktorzy przygotowali jubilatowi niespodziankę.

fot. mat. teatru

Marian Opania Urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1964. W latach 1964-1971 występował w Teatrze Klasycznym w Warszawie, następnie w Teatrze Studio (1971-1977), Teatrze Kwadrat (1978) i Teatrze Komedia (1979-1981). Na dużym ekranie zagrał w filmach m.in. Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Antoniego Krauzego, Janusza Zaorskiego, Wojciecha Marczewskiego. Od początku pracy zawodowej najważniejsza była dla niego praca w teatrze. Od 1981 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, gdzie od 2013 roku możemy podziwiać jego aktorską wirtuozerię w monogramie (polskiej prapremierze) „W progu” Glena Bergera w reżyserii debiutującego w teatrze Bartka Konopki. Za rolę w spektaklu „Ojciec” F. Zellera w reż. Iwony Kempy otrzymał Nagrodę im. C. K. Norwida za najlepszą role męską. W 2022 roku przygotował na Scenie 61 monodram „Meneliada” Jerzego Niemczuka. Jest laureatem wielu nagród, w tym: 2004 – Wielki Splendor - nagroda Teatru Polskiego Radia za mistrzowskie kreacje w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i za twórczy wkład w rozwój radia artystycznego; 2015 – Wielka Nagroda XV Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji; 2018 – Nagroda im. Norwida za rolę w spektaklu „Ojciec”. Barbara Osterloff: Czy można sobie wyobrazić historię Teatru Ateneum bez ról Mariana Opani? Oczywiście, nie sposób. Wie o tym każdy widz pojaraczowskiej sceny na Powiślu. Opania gra tutaj już ponad czterdzieści lat, a jego wizerunki sceniczne układają się w dorobek bogaty i różnorodny”. I niech to trwa i trwa. Drogi jubilacie, Plurimos annos!

Źródło:

Materiał nadesłany