W marcu Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza widzów na następujące wydarzenie teatralne:
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję
reż. Mateusz Pakuła
7 marca, czwartek, godz. 19.00
Czas trwania: 120 min. | Od 16 lat | Bilety: 90 zł
spektakl Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, pokaz w ramach XII Festiwalu Polska w IMCE. Niecodziennego Festiwalu Teatralnego
Spektakl jest adaptacją głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. „Współumieranie”, o którym napisał Mateusz Pakuła, nie jest jednostkowym doświadczeniem. Z bezradnością, wściekłością i gniewem mierzą się tysiące ludzi w całej Polsce, którzy nie mogą decydować o własnym losie, a ich bliskim ogranicza się prawa. To krzyk o eutanazję w chwilach przekraczania granic cierpienia. Ale myli się ten, kto myśli, że zobaczy na scenie smutną opowieść, bo nie zabraknie też groteski i komizmu, tak bliskich wszystkim przedstawieniom Pakuły. Spektakl zdobył Grand Prix 16. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/892zZ
Niespodziewany powrót
spektakl Teatru IMKA i Teatru Gudejko
8 marca, piątek, godz. 18:00
Czas trwania: 120 min. (z przerwą) | Od 16 lat | Bilety: 80 zł
W sztuce tej Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Szczególna trema i wielkie nadzieje związane z podjęciem tak dużego aktorskiego wyzwania nie są Olbrychskiemu obce. W końcu sam mierzył się z nimi, kiedy grał główne role w spektaklach Szekspira. Tłem dla aktorskich rozterek są skomplikowane relacje rodzinne – kłopoty z partnerami, rodzicami i dziećmi, które niezwykle bawią, jeśli tylko nas nie dotyczą! Ważną postacią jest zwłaszcza syn głównego bohatera – w tej roli doskonale znany publiczności z wielu produkcji telewizyjnych i kinowych Tomasz Karolak. Aktor o dużym talencie komediowym z wejściem w postać też nie będzie miał problemu – w końcu synem jest od urodzenia! Dokąd zabrną te wszystkie wątki? Jak będzie się układać relacja ojca z synem? Jest tylko jeden sposób, by przekonać się o tym wszystkim – trzeba się wybrać na spektakl!
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/YamPK
Piękna Lucynda
musical Teatru Muzycznego w Toruniu
reż. Tomasz Czarnecki, scenariusz: Marian Hemar
9 marca, sobota, godz. 16.30 i 19.30
Czas trwania: 120 min. (z przerwą)
bezpłatne wejściówki wydawane w Urzędzie Dzielnicy Ursynów*
Piękna Lucynda to przede wszystkim cudowna teatralna zabawa, pełna humoru opowieść, w której powrócimy pamięcią do własnych miłosnych podbojów albo pomarzymy o miłości, która dopiero przed nami… Będziemy mogli współczuć amantom albo wyśmiewać ich naiwność. Poznamy losy starego milionera zalecającego się do dziewczyny, która mogłaby być jego córką; ciotki wiedzącej wszystko na temat relacji damsko-męskich; dziewczyny zastanawiającej się nad tym, co w życiu ważniejsze – romantyzm czy poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a także młodego zakochanego chłopaka, który dla kobiety wyczynia niesamowite głupoty. A to wszystko zamknięte w konwencji musicalu!
Szczegółowe informacje na temat dystrybucji wejściówek na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów ursynow.um.warszawa.pl
Autopsja
reż. Sebastian Słomiński
14 marca, czwartek, godz. 19.00
Czas trwania: 80 min. | Od 16 lat | Bilety: 10 zł
Spektakl jest adaptacją sztuki o tym samym tytule pióra Jorge Diaza Gutiérreza – chilijskiego poety i dramatopisarza. Reżyser wraz z nagradzanym na licznych festiwalach w Polsce zespołem teatralnym buduje na scenie świat paskudny, wykorzystując środki znane z kina noir. Przedstawienie dopełnia grana na żywo muzyka, skomponowana przez Filipa Żołnikowskiego, a wykonywana przez prowadzony przez niego zespół Alternative. Opowiadana przez artystów historia toczy się na wysypisku śmieci. Spektakl ukazuje żyjących tu ludzi – zapomnianych przez wszystkich, upodlonych przez system. Pewnego dnia rzeka obok wysypiska wyrzuca na brzeg ciało Rufa. Sprawą zaczyna interesować się Abel Linares, miejscowa dziennikarka, która drąży temat i odkrywa, że to niejedyny taki przypadek…
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/FXop3
Podwójne życie Weroniki
spektakl aktorsko-lalkowy Teatru im. H.Ch. Andersena
reż. Krzysztof Rzączyński
23 marca, sobota, godz. 19.00
Czas trwania: 80 min. | Od 16 lat | Bilety: 80 zł
Spektakl oparty na motywach scenariusza Chórzystki Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu Podwójne życie Weroniki. To opowieść o przeczuciu, jakiego doświadczają dwie kobiety o tym samym imieniu, wyglądzie i podobnych, do pewnego momentu, życiorysach. Pasja do śpiewania pierwszej Weroniki jest żarliwa i bezkompromisowa, tak jak bezkompromisowy powinien być artysta. Natomiast druga wybiera spokojne życie i miłość, jej temperament jest refleksyjny i skierowany do wewnątrz. Można by powiedzieć, że każda z nich jest częścią tej samej osoby. Spektakl jest próbą badania w warunkach scenicznych różnych opcji: czy w życiu wybrać „święty spokój”, czy iść za celem powołania? Czy wybierając normalność, nie tracimy czegoś ważnego z oczu? Czy, gdy jesteśmy w momencie kryzysu, coś nam nie umyka? Ja? Drugi człowiek? Wspólnota?
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/GpDue