EN
29.06.2022, 15:00 Wersja do druku

Warszawa. Marcin Hycnar jako Mozart w nowym spektaklu Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy szykuje w tym sezonie jeszcze jedną premierę. 8 lipca na Scenie im. Gustawa Holoubka w ramach Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego zaprezentuje premierowo spektakl „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Anny Wieczur. W roli Wolfganga Amadeusza Mozarta zobaczymy Marcina Hycnara, a jako Antonio Salieri wystąpi Adam Ferency.

fot. Weronika Łucjan-Grabowska/ mat. teatru

Trwa wiek światła i rozumu, czyli oświecenie. Antonio Salieri jest u szczytu kariery jako kompozytor na dworze Habsburgów. „Największy muzyk w mieście muzyków” - mówi o sobie. Umie korzystać z przywilejów sławy i ma idealne warunki do tworzenia. Wtedy do Wiednia przyjeżdża dwudziestosześcioletni Wolfgang Amadeusz Mozart. Genialne dziecko, którego twórczość zna cała Europa, pisze symfonie od piątego roku życia, koncerty od czwartego, w wieku czternastu lat tworzy operę. Frywolny, sprośny i niepoprawny geniusz poznaje ambitnego i wpływowego Salieriego.

Moment staje się przełomowy dla obu z nich. Mozart, wiecznie poszukujący płatnego zajęcia, na dworze cesarza tworzy swoje najwspanialsze dzieła: „Wesele Figara”, „Don Giovanniego”, „Czarodziejski flet” czy wreszcie „Requiem”. Salieri nie może pojąć dlaczego ten bezpruderyjny błazen otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, który czyni go nieśmiertelnym, a Salierego ledwie poprawnym. Od tej pory zrobi wszystko, by doprowadzić do jego upadku.

Spektakl to hołd oddany muzyce, twórczości, bezkompromisowemu dążeniu do osiągnięcia absolutnego piękna. Pełne pasji przedstawienie realizowane z orkiestrą, śpiewakami i najlepszymi aktorami dramatycznymi stworzy wyjątkowe widowisko.

W obsadzie: Adam Ferency, Marcin Hycnar, Barbara Garstka, Modest Ruciński, Karol Wróblewski, Maciej Wyczański, Zbigniew Dziduch, Łukasz Lewandowski, Sławomir Grzymkowski, Agata Różycka, Konrad Szymański, Kamil Szklany, Henryk Niebudek. Z udziałem orkiestry i solistów.

Więcej o twórcach: https://teatrdramatyczny.pl/amadeusz

Kolejne spektakle 9, 10, 29, 30 i 31 lipca. Bilety już w sprzedaży!

Twórcy plakatu spektaklu:

Fot: Weronika Łucjan-Grabowska

Stylizacja: Karolina Bramowicz

Mua: Joanna Tomaszycka i Marta Krasowska

Na plakacie: Marcin Hycnar

Zapraszamy na najgorętszą premierę tego lata i przypominamy, że w ramach Letniego Przeglądu Teatr Dramatyczny gra cały lipiec! Repertuar jest już dostępny na stronie teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany