EN
13.01.2022, 17:53 Wersja do druku

Warszawa. Maciej Kowalewski nowym dyrektorem Teatru Komedia

fot. Rafał Guz / mat. PAP

Maciej Kowalewski wygrał konkurs na dyrektora Północnego Centrum Sztuki – Teatr Komedia. Funkcję obejmie 1 września na pięć następnych sezonów artystycznych - poinformował PAP w czwartek wydział prasowy stołecznego ratusza.

Jak podano w informacji, rozmowy z kandydatami na dyrektora placówki odbyły się 10 i 11 stycznia br. Dotyczyły "kwestii prawnych i organizacyjnych funkcjonowania teatru, a przede wszystkim zaproponowanych przez kandydatki i kandydatów programów działania oraz rozwoju instytucji na najbliższe 5 lat".

"Komisja najwyżej oceniła program przedstawiony przez Macieja Kowalewskiego, który zakłada plan rozwoju widowni i poszerzenie oferty dla nowych grup odbiorców i odbiorczyń, uwzględnia warunki finansowe, lokalowe i techniczne instytucji. Kandydat przedstawił również plan pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność teatru" - podkreślono w informacji.

Maciej Kowalewski jest aktorem, reżyserem, dramatopisarzem i scenarzystą. Tworzył lub współtworzył scenariusze takich sztuk jak "Ballada o Zakaczawiu", "Obywatel M" i "Miss HIV" nagradzanych na wielu festiwalach teatralnych. Współpracował z warszawskimi teatrami, w latach 2007–2010 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

W 2021 r. wyprodukował i wyreżyserował dokument o Barbarze Krafftównie "Krafftówna w krainie czarów" według scenariusza Remigiusza Grzeli. Jest zaangażowany w działalność Fundacji Wspierania Kultury i Edukacji Kulturalnej "Chełmska 21".

W skład komisja konkursowej weszli: Artur Jóźwik, Aneta Subda-Kamola, Magdalena Klepczarek (przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy), Igor Michalski (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Juliusz Krzysztof Szuster (przedstawiciel ZASP) oraz Władysław Gurdek (przedstawiciel pracowników Północnego Centrum Sztuki - Teatru Komedia). Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 7 grudnia ub.r. Wyłoniono wówczas 12 osób, które przeszły do kolejnego etapu.

Z koncepcją programową zwycięzcy konkursu można się zapoznać na stronie https://kultura.um.warszawa.pl/.

Źródło:

PAP