EN

18.06.2024, 08:52 Wersja do druku

Warszawa. Literacki piknik Biblioteki Narodowej na Imieniny Jana Kochanowskiego

Mecz poetycki, spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, dansing pod gwiazdami, spotkania i warsztaty czekają 29 czerwca w stołecznym Ogrodzie Krasińskich na gości literackiego pikniku Biblioteki Narodowej. Bohaterem tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Czesław Miłosz.

fot. mat. organizatora

W tym roku literacki piknik Biblioteki Narodowej zostanie zorganizowany po raz dwunasty. Nawiązując do dziecięcych przyrodniczych fascynacji jego bohatera Czesława Miłosza, zaplanowano w jego ramach botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich. Adam Wajrak opowie o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek - o wodzie i rzekach.

Poetę wspominać mają m.in. Adam Michnik i Joanna Miłosz, a - jak zapowiadają organizatorzy - jego twórczość stanie się pretekstem do rozmów o "przekładach poezji i małych ojczyznach". Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której opowie Michał Rusinek. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowana zostanie poświęcona Miłoszowi wystawa, na której znajdą się jego rękopisy i osobiste pamiątki.

"W tym roku na Imieninach Jana zadebiutują audiobooki – będzie można wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich (dorośli), a w plenerowym studiu spróbować swoich sił w roli lektora (dorośli i dzieci). Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer otworzy Imieniny spektaklem +Ale kino+, a o dodatkowe atrakcje (warsztaty i spotkania) zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce" - podkreślają organizatorzy na stronie Biblioteki Narodowej.

Na gości czekają także stałe punkty Imienin Jana Kochanowskiego: mecz poetycki, spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza) oraz dansing pod gwiazdami (Nicponie). W Ogrodzie Krasińskich swoją ofertę zaprezentuje także kilkadziesiąt polskich wydawnictw, będzie też szansa zdobycia autografu ulubionego pisarza, jak również skorzystania ze strefy gastronomicznej.

Wśród pierwszych wydarzeń, które zaplanowano już przed południem w sobotę 29 czerwca, będzie wspomniany "Klancyk gra Miłosza. Improwizowany spektakl teatralny" oraz "Ale kino, czyli kolaż klasyki poezji dla dzieci w muzycznej oprawie" - plenerowa adaptacja spektaklu Teatru Guliwer. Później będzie się można m.in. dowiedzieć, "Co czytać, gdy ci smutno?", jak zostać lektorem audiobooków, czy wziąć udział w rodzinnych warsztatach monotypii botanicznej, quizie literackim i slamie poetyckim, a także w spotkaniu z laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

W programie imprezy znalazł się również kiermasz książek, spotkania z autorami, mobilne studio nagrań audiobookowych "dla małych i dużych", rodzinna gra terenowa oraz warsztaty literackie i plastyczne dla najmłodszych, książkowa fotobudka, biblioteczka czy strefa relaksu z książką.

W sierpniu tego roku minie 20 lat od śmierci laureata Literackiego Nobla z 1980 r., poety, prozaika i eseisty Czesława Miłosza, autora m.in. "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Pieska przydrożnego" i "Traktatu moralnego". Senat Rzeczypospolitej Polskiej "przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego" ogłosił we wrześniu ub.r. rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Źródło:

PAP