EN

30.10.2023, 15:22 Wersja do druku

Warszawa. Listopad w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa rozpocznie miesiąc od spektaklu nagrodzonego Swiss Performance Art Award 2023 - „blackmilk” autorstwa Tirana Willemse. Ponownie będzie gościć także Instytut Dobrej Śmierci z cyklem „W końcu o końcu”. W połowie listopada odbędzie się premiera “Your Majesty” - spektaklu Katarzyny Sikory i Marcina Miętusa, zwycięzców Open Calla 2023.

fot. mat. teatru

Jeżeli przegapiliście natomiast październikową premierę “Dziewczyn” Gosi Wdowik, to ponownie zapraszamy na dodatkowe spektakle. Program zamknie taneczne “Sticky Fingers Club” w choreografii Danieli Komędery-Miśkiewicz, Dominiki Wiak, Dominika Więcka i Moniki Witkowskiej.

PERFORMANCE / TANIEC

blackmilk, reż. Tiran Willemse

3-4 listopada, godz. 19.00

bilety wyprzedane

Nagrodzony Swiss Performance Art Award 2023 spektakl Tirana Willemse o tytule blackmilk zawita w Komunie Warszawa. W jaki sposób poprzez taniec można opowiadać o “czarnej męskiej melancholii”? Choreograf Tiran Willemse w ramach performance’u blackmilk bada dokładny ruch dłoni mażoretek, czyli tancerek uczestniczących w pokazowych przemarszach z elementami musztry i choreografii, jednocześnie odwołując się do sposobów prezentacji czarnych raperów oraz młodych i eleganckich aktorek podbijających świat kina. blackmilk ingeruje w ograniczony repertuar reprezentacji używając medium performance’u oraz eksploruje różnorodność ciał w szarych strefach uznanych tożsamości.

UWAGA: Wydarzenie jest wyprzedane. Jest jednak możliwość, że pojawią się wejściówki na wolne miejsca przed samym spektaklem. W takim wypadku sugerujemy wizytę chwilę przed godziną 19.00.

WYKŁADY / WARSZTATY / SPOTKANIA

W końcu o końcu - Szkoła Umierania 

4 listopada - godz. 12.00, 5 listopada - godz. 15.00

Instytut Dobrej Śmierci i Komuna Warszawa zapraszają na społeczno-edukacyjny weekend, w ramach którego możecie spotkać się z tematem śmierci w sposób otwarty, czuły i wspierający. Organizujemy dla Was inspirujące wykłady, możliwość rozmów z ekspertkami i ekspertami z Kolektywu IDŚ oraz przyjazną przestrzeń do rozmów przy kawie.

W programie:

Wiedza konieczna – czyli wykłady o końcu (wstęp 10 zł lub więcej)

Death Cafe – czyli rozmowy o końcu przy kawie (wstęp wolny)

Rozmowy konieczne – czyli spotkania i rozmowy o końcu z Kolektywem IDŚ (wstęp wolny)

Kup bilet

WARSZTATY

Czułe pożegnanie - Szkoła Umierania

12 listopada, g. 10.00-18.00

Warsztat odbędzie się w ramach “Szkoły umierania”, czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów dedykowanych umieraniu, śmierci i żałobie, prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci. W przyjaznych warunkach przekażemy Wam podstawową wiedzę i różne praktyki opieki nad zmarłymi. Pokażemy Wam, jak myć i ubierać zmarłą osobę, jak obcować z jej ciałem w sposób spokojny i czuły. Razem zastanowimy nad pytaniem, co w tym czasie jest ważne.

Kup bilet

SPEKTAKL / TANIEC

PREMIERA: Your Majesty

reż. Katarzyna Sikora, Marcin Miętus

17-19 listopada, g. 19.00

Oczekiwania i negocjacje, strategie komunikacyjne a choreografia i taniec. Jak tak naprawdę funkcjonuje dialog w sferze prywatnej i publicznej? Spotkanie choreografki Katarzyny Sikory i dramaturga Marcina Miętusa zaowocowało premierowym spektaklem o tytule Your Majesty. Czego wymaga prośba od nadawcy, a czego od odbiorcy? Co się dzieje, gdy czyjaś prośba wydaje się zwyczajna i logiczna, ale ciało stawia jej opór? Czy zwyczajne „proszę” kończy negocjację, czy dopiero ją zaczyna? Your Majesty znajduje odpowiedzi na te pytania i przekłada je na taniec - solo, w duecie i trio. 

Kup bilet

SPEKTAKL

Dziewczyny, reż. Gosia Wdowik

22-23 listopada, g. 19.00

Stefa, Mimi, Jagoda, Wiktoria, Pola i reżyserka Gosia Wdowik spotkały się po raz pierwszy w 2016 roku. Wspólnie przygotowały spektakl “Dziewczynki” w Teatrze Studio, w którym chciały opowiedzieć o doświadczeniu bycia dziewczynką oraz o tym, jak jej ciało - i symboliczna postać - funkcjonuje w kulturze. Dziewczyny to swoista kontynuacja tego epizodu, która pod lupę bierze upływ czasu i sposoby przekształcenia go w formę performatywną. Dziewczyny zadają sobie pytania: Czym jest doświadczenie upływu czasu? Na jakich płaszczyznach odczuły zmiany w swoim życiu? Czy historia i czas to zawsze to samo? 

Kup bilet

SPEKTAKL / TANIEC

Sticky Fingers Club

chor. Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska

26 listopada, g. 19.00

Zazwyczaj opowiada się o triumfach - a gdyby tak skupić się na ponoszeniu porażki i postaciach zawsze stanowiących drugi plan? Sticky Fingers Club to opowieść o tych, którzy na własnych zasadach świętują bycie nieidealnymi, wspierają się i stawiają sobie wyzwania. Wśród wyrazistych charakterów, znajduje się śpiewaczka operowa kochająca muzykę bez wzajemności, neurotyczna paniusia, przebrzmiały gwiazdor oraz tancerka, której nigdy nie dane było zatańczyć solowej sceny. W role wcieli się świta młodych polskich tancerzy i tancerek - Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek i Monika Witkowska.

Kup bilet

Działalność Teatru Komuna Warszawa wspierana jest przez m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany