Nowy Teatr zaprasza na wystawę prac Zbigniewa Libery „Synczyzna” oraz pokaz filmów Urlike Ottinger, a młodzież do udziału w dwutygodniowych warsztatach w ramach projektu „Lato w teatrze”.
1 lipca-7 sierpnia | 10.00-22.00
Synczyzna
Zbigniew Libera
Teatr wydaje się być idealną przestrzenią, także w sensie metaforycznym, do prezentowania prac Zbigniewa Libery. Patrząc na fotografie artysty ma się wrażenie, że historia jest dla niego przedstawieniem, które można reżyserować za pomocą określonych środków: scenografii, narzędzi medialnych i wizualnego storytellingu – charakterystycznego dla artysty sposobu snucia opowieści, której nie da się nigdy w całości uchwycić.
Monumentalne zdjęcia Libery, ubrane w panoramy, zostaną zaprezentowane na dużej scenie Nowego Teatru w Warszawie, próbując zatrzeć zwyczajową granicę między publicznością a spektaklem.
Duża scena, Wstęp wolny
5-9 lipca | 19.00
Między dokumentem a kreacją. Filmy Urlike Ottinger
Reżyserka przeszła do historii kina dzięki swojej oryginalnej twórczości wyróżniającej się unikatowymi poszukiwaniami formalnymi, nieskrępowaną wyobraźnią wizualną i odważnymi eksperymentami technicznymi. Na nadchodzącym festiwalu Cammerimage zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną za Awangardowe Osiągnięcia w Sztuce Filmowej.
W programie film „Prater” (2007), zrealizowany na terenie wiedeńskiego parku rozrywki, „Portret pijaczki” (1979), ukazujący anonimową kobietę, która żyje, by pić i pije, aby żyć, „Freak Orlando” (1981), który w kampowym stylu opowiada o przekraczaniu dwoistości płci i granic pomiędzy światem wyobrażonym a rzeczywistym. Można będzie zobaczyć jeden z pierwszych długich filmów dokumentalnych, który był efektem licznych podróży i wnikliwych badań „Chiny. Sztuki – codzienność” (1985) oraz „Pod śniegiem” (2011), ukazująca japoński region Echigo, w którym śnieg utrzymuje się przez większą część roku.
Wstęp wolny
15-28 sierpnia
Lost in translation
Lato w teatrze
Cykl bezpłatnych dwutygodniowych warsztatów ruchowych, scenograficznych, muzycznych i teatralnych dla młodzieży 14-18 lat. Prowadzący i prowadzące: Eugene Kanaplev, Igor Shugaleev, Jędrzej Fulara, Julia Leidik, Kristina Liuba, Jakub Drzastwa, Magdalena Sowul, Tomasz Grabowski
Ruch jest językiem, który komunikuje to, co między słowami lub po prostu czasem zastępuję wiele zdań. Podczas warsztatów przyjrzymy się fenomenowi języka jako nośnika emocji i doświadczeń kultury. Inspiracją do pracy będzie poezja autorów_ek z Polski, Białorusi i Ukrainy.
Wstęp wolny, zapisy do 22 lipca: [email protected]
Nowy Teatr
Madalińskiego 10/16
Bilety: 22 379 33 33, [email protected]
Bilety online: bilety.nowyteatr.org
VOD: vod.nowyteatr.org