EN
29.06.2022, 12:22 Wersja do druku

Warszawa. Letni Przegląd Teatru Dramatycznego - od niedzieli

Zgodnie z tradycją Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy gra cały lipiec. W ramach Letniego Przeglądu od 3 do 31 lipca zaprezentujemy 15 tytułów, w tym premierę „Amadeusza” Petera Shaffera w reżyserii Anny Wieczur - poinformowała PAP kierowniczka ds. PR teatru Weronika Doboszyńska.

fot. mat. teatru

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego rozpocznie się 3 lipca spektaklem "Romantycy" Hanocha Levina w reż. Grzegorza Chrapkiewicza

"Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie premiera Amadeusza Petera Shaffera w reż. Anny Wieczur, która odbędzie się 8 lipca na Scenie im. G. Holoubka" - napisano. "W porywającej inscenizacji z muzyką na żywo w rolach głównych zobaczymy Marcina Hycnara oraz Adama Ferencego. Marcin Hycnar, zanim w telewizyjnym serialu Sługa Narodu wcieli się w postać, którą w ukraińskiej wersji grał Wołodymyr Zełeński, na scenie wystąpi jako Wolfgang Amadeusz Mozart, natomiast Adama Ferencego zobaczymy jako jego zagorzałego wroga Antonio Salieriego" - wyjaśniono.

Akcja przedstawienia opowiada o spotkaniu w Wiedniu obu kompozytorów. "Frywolny, sprośny i niepoprawny Mozart, wiecznie poszukujący płatnego zajęcia, na dworze cesarza tworzy swoje najwspanialsze dzieła: Wesele FigaraDon GiovanniegoCzarodziejski flet i Requiem. Salieri nie może pojąć, dlaczego ten bezpruderyjny błazen otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, który czyni go nieśmiertelnym" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Jak dodano, "Salieri robi wszystko, by doprowadzić Mozarta do upadku".

Przedstawienie przygotowano z orkiestrą, śpiewakami i aktorami dramatycznymi. Więcej o twórcach znaleźć można na stronie: https://teatrdramatyczny.pl/amadeusz.

Na Scenie im. Gustawa Holoubka Teatru Dramatycznego, obok "Rewizora" w reż. Jurija Murawickiego, pokazane zostaną musicale: "Kinky Boots", broadwayowski hit "Człowiek z La Manchy" oraz "Cabaret" z kreacjami Barbary Garstki i Modesta Rucińskiego.

Na Małej Scenie będzie można zobaczyć "Kruka z Tower" w reż. Aldony Figury z nagradzanymi rolami Katarzyny Herman i Konrada Szymańskiego, "Kobiety bez znaczenia" z kreacjami Haliny Łabonarskiej i Małgorzaty Niemirskiej, dwa dramaty Tadeusza Słobodzianka - "Sztuka intonacji" w reż. Anny Wieczur oraz "Fatalistę. Singerowską historię w V aktach" w reż. Wojciecha Urbańskiego - oraz "Protest" na podstawie jednoaktówek Vaclava Havla oraz "kafkowskie" premiery ostatniego sezonu "Zamek" i "Pułapkę".

Z kolei na Scenie Przodownik (ul. Olesińska 21) pokazany zostanie spektakl "Mistrz i Małgorzata", który powstał w koprodukcji z Teatrem Malabar Hotel oraz przedstawienie "Uszedłem tylko ja sam" w reż. Agnieszki Glińskiej z kreacjami Katarzyny Herman, Anny Moskal, Agnieszki Roszkowskiej i Agnieszki Wosińskiej.

Szczegółowy repertuar Letniego Przeglądu znaleźć można na stronie: https://teatrdramatyczny.pl/repertuar.

Dla zagranicznych gości odwiedzających Warszawę zaplanowano 7 przedstawień, które będzie można obejrzeć z angielskimi napisami.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne