EN

2.10.2020, 11:13 Wersja do druku

Warszawa. "Legendy warszawskie, czyli baśniowe dzieje miasta" w Teatrze Lalka

Teatr Lalka zaprasza na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w kameralnym wydaniu, granych w różnych zestawach. 9 października teatr zaprezentuje zestaw: "Złota kaczka" i "Kościół Panny Marii" w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua.

Warszawa to miasto legend! Któż nie słyszał o straszliwym Bazyliszku, który czychał w piwnicy na Starym Mieście albo o złotej kaczce? Któż nie zna cudownej syreny, która wciąż mieszka w Wiśle? 

Teatr Lalka zaprasza na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w kameralnym wydaniu. Aktorzy, ożywiając  lalki - przedmioty codziennego użutku -  przypomną nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone. Ich autor, Artur Oppman, “dzięki prostocie i melodyjności języka uczynił bajkę dla dzieci swoistym dziełem sztuki”. Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pomogą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji.

Przedstawienia zachęcą również do mądrej i twórczej zabawy w teatr oraz do zgłębiania historii Polski i Warszawy. Wykorzystane w spektaklach proste materiały i formy służą do wykonania przez widzów teatrzyku w domowych lub w szkolnych warunkach - zgodnie ze wskazówkami warsztatowymi danymi im przez aktorów. 

ZŁOTA KACZKA

W lochach starego zamczyska czeka na śmiałków zaklęta w złotą kaczkę królewna. Strzeże ona skarbów, jakich nikt na świecie nie ma. Czy odważny, mały szewczyk Lutek zostanie wielkim panem? Czy spełni trudne warunki, jakie postawi przed nim złota pani i zazna szczęścia w bogactwie? Dobrze znaną legendę przypomną aktorzy, którzy animują przedmioty codziennego użytku, odkrywając przed nami ich zaskakujące możliwości.

KOŚCIÓŁ PANNY MARII

Młynarz i młynarzowa niczego bardziej nie pragną niż dziecka. Ich marzenie może się spełnić pod jednym wszak warunkiem: w dowód wdzięczności za wysłuchane modlitwy zostanie przez nich wzniesiona nad Wisłą świątynia Panny Marii. Choć kościół dobrze znany jest pokoleniom warszawiaków, nie wszyscy bodaj wiedzą, że jego baśniowa historia ma związek z… mąką.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”. 

Artur Oppman - "Or-Ot"

LEGENDY WARSZAWSKIE, CZYLI BAŚNIOWE DZIEJE MIASTA

Adaptacja: Jarosław Kilian, Aleksandra Rembowska

Reżyseria: Jarosław Kilian

Scenografia i lalki: Martyna Kander

Muzyka i opracowanie muzyczne: Grzegorz Turnau 

W obsadzie: Bartosz Budny, Rafał Derkacz, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska-Bartsch, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek

Dla widzów 4+

Czas trwania spektaklu: 60 min

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne