EN
19.01.2022, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. Laureaci 29. Paszportów "Polityki"

Aleksandra Terpińska, Dominik Strycharski, Łukasz Barys, Teoniki Rożynek, Ralph Kaminski, Jana Shostak i Mikołaj Sobczak oraz Tomasz Konrad Ostafin zostali laureatami 29. edycji Paszportów "Polityki". Nagrodę specjalną Kultura Zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, a Kreatora Kultury przyznano Katarzynie Nosowskiej.

fot. Teodor Klepczyński/Polityka

W kategorii film Paszport "Polityki" otrzymała reżyserka, scenarzystka, dokumentalistka, współautorka seriali, reklam i teledysków Aleksandra Terpińska za "boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie".

Nagroda w kategorii teatr powędrowała do kompozytora, improwizatora, flecisty, wokalisty i performera Dominika Strycharskiego za "tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są też jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek".

Przemawiając ze sceny, artysta był niezwykle wzruszony. - Wierzę w to, że sztuka, kultura, muzyka, teatr, film, to są miejsca, w których możemy się spotkać i zrobić coś razem, zrobić coś razem dobrego, i nie pozabijać się w tym procesie, rozstać się i potem się poznawać na ulicy. Porusza mnie to, bo tak sobie wyobrażałem, że taki świat jest zawsze wokół nas, że ten świat kultury robimy dla siebie, ale nie tylko dla siebie, robimy go również dla ludzi na zewnątrz. I zawsze miałam taką nadzieję, że to, co robimy, się przedostaje za nasze mury, że ludzie biorą tę energię ze sceny, z koncertu, z czegokolwiek, niosą to dalej i w ten sposób może będziemy mieć jakiś wpływ... - mówił. Dodał:

Nie wiem, czy mamy, chciałbym się łudzić, że mamy, i nie jestem jednak pewien, że to się udaje, bo to, co nas otacza, to ostatnie sześć lat... Wiemy, jak jest... Mogę powiedzieć ze swojej strony: nie przestanę, będę robił to do końca moich dni.

W kategorii sztuki wizualne dwie nagrody ex aequo otrzymali: "znana z działań artystycznych podejmujących ważne problemy społeczne" Jana Shostak za "perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów. Za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce" oraz Mikołaj Sobczak, artysta zajmujący się sztuką wideo i malarstwem za "sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem. Za upominanie się o grupy marginalizowane. Za oryginalne i mądre przepisywanie narodowych dziejów oraz nadanie nowego sensu malarstwu historycznemu".

Paszportem "Polityki" w dziedzinie literatury uhonorowano Łukasza Barysa, autora debiutanckiej powieści "Kości, które nosisz w kieszeni" za "znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości".

W kategorii muzyka poważna doceniona została kompozytorka Teoniki Rożynek za "ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać".

fot. Teodor Klepczyński/Polityka

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny i reżyser teledysków Ralph Kaminski za "muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem".

W najnowszej kategorii Paszportów - kultura cyfrowa - nagrodzony został założyciel firmy Petums zajmującej się wizualizacjami architektonicznymi 3D Tomasz Konrad Ostafin. Nagrodzono go za "umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła, na pograniczu sfer materii i wyobraźni, sklejonych w jedność magicznym kunsztem. Za wytrwałość, konsekwencję i wrażliwość".

Nagrodę specjalną Kultura Zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival za "kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy. Za przeniesienie do przestrzeni wirtualnej i utrzymanie międzynarodowej społeczności związanej z tym organizowanym od lat krakowskim festiwalem muzycznym".

Laureatką nagrody specjalnej - tytułu Kreatora Kultury - została piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka Katarzyna Nosowska za "wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad dla laureatki pierwszej edycji Paszportów POLITYKI".

Paszportami "Polityki" honorowani są młodzi twórcy, którzy "w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową". W ubiegłym roku wśród nagrodzonych Paszportami "Polityki" znaleźli się: Piotr Domalewski, Teatr 21, Artur Liebhart, Mira Marcinów, Małgorzata Mirga-Tas, Ania Karpowicz, duet Siksa oraz studio Different Tales.

Źródło:

PAP
kultura.gazeta.pl