EN
30.08.2022, 14:28 Wersja do druku

Warszawa. Latający Teatr Sztuki Ciała ląduje na Woli

To już koniec letniego sezonu Latającego Teatr Sztuki Ciała na Woli. Ostatnie spektakle będzie można obejrzeć we wrześniu.

fot. Sylwia Zawadzka

Latający Teatr Sztuki Ciała ląduje po obfitym sezonie. W ostatnich miesiącach mogliśmy zobaczyć niemal 60 plenerowych spektakli z czego aż 8 właśnie na Woli. Wszystkie bezpłatne, dzięki dofinansowaniu z miasta st. Warszawy oraz Dzielnicy Wola.

W najbliższym tygodniu zostały nam do obejrzenia „przyrodnicze” tytuły:

1 września (czwartek), g. 18.00 | spektakl dla dzieci „Księga życia” | skwer przy placu zabaw na Odolanach.

4 września (niedziela), godz. 17.00 | Animacja teatralna “Żywa Zieleń” z muzyką na żywo | Park Edwarda Szymańskiego.

„Księga Życia”

To wydarzenie przeznaczone  jest nie tylko dla dzieci 3-7 lat, ale wszystkich zaciekawionych poznawaniem praw natury.

Głównym rekwizytem jest tytułowa Księga Życia, ręcznie wyszywana, której każda karta prezentuje inną porę roku. Bohaterem młody Kiełek. Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu. W spektaklu pojawią się zatem momenty odwołujące do sensorycznych doznań widzów, wynikających ze spotkania z naturą m.in. dotyk kropli deszczu na skórze, zapach drzew w lesie, odgłosy burzy i łąki. Całość poprzedzają krótkie warsztaty, na których dzieci uczą się fragmentów piosenek użytych w spektaklu i wykonają mini etiudy ruchowe. 

Wystąpią:

Katarzyna Krasuska – gra na instrumentach

Katarzyna Markowska – ruch

Katarzyna Żytomirska – narracja i śpiew

„Żywa zieleń”

Tym razem, w nawiązaniu do parady otwarcia, która przemaszerowała Al. Solidarności  w Dzień Matki, artyści ubrani w botaniczne kostiumy zapraszają na nietypowy happening/ koncert.

“Żywa zieleń” to niepowtarzalne, swobodne spotkanie podczas którego performerzy Sztuki Ciała zachęcają do usłyszenia dźwięków roślin. Happeningowi towarzyszy plenerowy koncert muzyki elektronicznej oparty o prawdziwe (choć nieuświadamiane przez nas) dźwięki roślin. Muzycy: Bartek Ługowski na gitarze elektrycznej oraz Krzysztof „Harry” Włodarczyk na syntezatorach oraz bębnie, eksplorując live electronics i ambient, przetworzą fale elektromagnetyczne wytwarzane przez żywe rośliny! 

- Inspiracją dla widowiska były: Urszula Zajączkowska i jej piękna książka "Patyki i badyle” oraz przetwornik, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Harry (Krzysztof Włodarczyk), z wykształcenia akustyk, powiedział mi o tym narzędziu. Niepozornym urządzeniu, które podpina się pod roślinę (trochę jak USG do ciała ludzkiego), aby przetwarzać impulsy i fale w roślinie na dźwięk. Słyszymy to jakby trochę "kosmiczne brzmienia" – mówi Katarzyna Markowska, prezeska Fundacji Sztuka Ciała, organizatora cyklu „Latający Teatr Sztuki Ciała na Woli”.

„Latający Teatr Sztuki Ciała” to projekt Fundacji realizowany od 2009 r. Chodzi w nim o ideę teatru otwartego, włączającego, który nie ma stałej siedziby i dlatego może wystąpić wszędzie i dla wszystkich, znosząc wszelkie bariery dostępu do kultury. Pantomima i teatr ciała to formy sztuki idealnie dopasowane do odbiorców ze specjalnymi potrzebami, zwłaszcza osób niesłyszących, niedosłyszących, czy nie znających języka polskiego. Prezentowanie w plenerze performanse obniżają też ryzyko wykluczenia ze względu na bariery architektoniczne, czy problem z dotarciem.

Lato dobiega końca, jednak nie działania Fundacji, Aktualny repertuar wszystkich wydarzeń znajduje się na Facebooku Fundacji: fb/sztukaciala oraz  stronie sztukaciala.com.

Źródło:

Materiał nadesłany