„LAST” w reżyserii Dawida Żakowskiego, performatywno - choreograficzną wystawę zrealizowaną przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki, będzie można zobaczyć 13 i 14 sierpnia w SZKOLE przy ul. Emilii Plater 31.
Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie St. Moritz. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzyli wspólnie złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.
„Niżyński to moja osobista obsesja, w której odnajduję wiele aktualnych kontekstów. Dziś obserwując ruchy społeczne nawołujące do rewolucji ekologicznej i systemowej oraz ruchy poszukujące współczesnej duchowości, mam poczucie zapętlenia czasowego. Te same postulaty, które dziś wynoszone są na ulice podczas protestów i mocno rezonują w przestrzeni mediów społecznościowych, pojawiły się już sto lat temu w Dzienniku Niżyńskiego. Wszyscy czujemy potrzebę zmiany. Sto lat temu te przemiany dokonały się poprze agresję, totalitaryzm i radykalizm. My, szukając empatii w laboratoryjnych warunkach, chcemy dać widzowi szansę na dokonanie wyboru” – mówi Dawid Żakowski, reżyser i autor wydarzenia.
W tytuł wystawy wpisana jest ostateczność, z jej wieloznacznością i zapętleniem. Aktywowana przez trzy godziny każdego dnia interaktywna instalacja daje możliwość widzom dokonywania na żywo osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego "Dziennika" Wacława Niżyńskiego. Jest zaproszeniem do poruszania się po czterech równoległych przestrzeniach zakodowanych w tekście Niżyńskiego, po przestrzeni Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu.
Każdy odwiedzający ma możliwość doboru odpowiedniego filtra sensualnego do zbudowania własnej narracji w odniesieniu do napotkanych sytuacji i obiektów performatywnych.
Szczegóły: LASTPERFORMANCE.ART
Spektakle:
13 sierpnia, godz.19.00-22.00
14 sierpnia, godz.19.00-22.00
Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski; Producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa; Choreografia: Kat Rampackova (SK), Martin Talaga (CZ), Ewelina Sobieraj (PL); Performerzy: Wojciech Grudziński, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski, Emil Wesołowski; Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balazs Varnai (HU); Wideo: Luke Jascz (PL), Kristof Szabo (HU); Światło i przestrzeń: Israel Lopez; Zapach: Kaja Domińska; Produkcja: Iwa Ostrowska / Sztuka Nowa Współpraca: Piotr Piotrowicz, Karolina Dziełak-Żakowska/ Bartosz Samitowski (Warsztaty Psychologii Głębi )
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa i Visegrad Found
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund. Partnerzy: z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (PST - Priestor Súčasného Tanca, Košice) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt).