EN

2.04.2024, 13:09 Wersja do druku

Warszawa. Kwiecień w Teatrze Druga Strefa

W kwietniu Teatr Druga Strefa zaprasza na prawdziwą ucztę teatralną. W repertuarze znalazły się zarówno poruszające dramaty, jak i tragikomedie, a także spektakle dla dzieci i dorosłych.

Dla miłośników mocnych wrażeń

Noc Helvera w reżyserii Sylwestra Biragi to niepokojące pytania o powracające brunatne czasy i współczesne podziały. Spektakl nie udziela gotowych odpowiedzi, skłaniając widza do refleksji.

Ćmienie to sztuka o pokoleniu mierzącym się z presją sukcesu i idealnego życia. Spektakl pyta o wolność od nieustannego dążenia do perfekcji i poszukuje odpowiedzi na pytania o związki, rodzinę i miłość.

Noc Henny to kameralna tragikomedia o dwóch kobietach, rywalkach w walce o mężczyznę. Sztuka pyta o możliwość wyjścia poza schematy i dostrzeżenia w sobie nawzajem czegoś więcej niż tylko rywalki.

Świnia to poruszająca sztuka o moralności i etyce wyboru w kontekście morderstwa 8 mężczyzn.

Dla tych, którzy szukają głębokich przeżyć

Ja, córka Rasputina | monodram Marzeny Trybały o życiu Marii Rasputiny, córki słynnego mnicha. Spektakl daje możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata z perspektywy nieszczęśliwej kobiety.

Druga | monodram Katarzyny Traczyńskiej to opowieść o łamaniu barier, buncie i poszukiwaniu wolności przez aktorkę uwikłaną w relację z autorytatywną matką.

Dla miłośników magii

Przelot to magiczne show dla dorosłych, łączące magię wizualną, mentalizm i iluzję intuicji. Spektakl skłania do refleksji nad konsekwencjami naszych decyzji i zachęca do celebrowania życia.

Magik Konrad to familijny spektakl pełen iluzji i śmiechu. Idealna rozrywka dla dzieci w każdym wieku.

Dla spragnionych nowych doświadczeń

Egzorcyzm | studenci na scenę to współczesna elegia miłosno-patriotyczna z elementami czarnej komedii. Spektakl porusza ważne tematy traumy, śmierci i walki o przetrwanie w obliczu wojny.

Wernisaż wystawy Z NATURY
Wystawa Z NATURY prezentuje prace rzeźbiarskie i tkaniny artystyczne autorstwa Marzeny Bigaj. Głównymi tematami jej twórczości są ludzie, ptaki i konie. Wystawa Z NATURY to zaproszenie do refleksji nad otaczającym nas światem i dostrzeżenia jego piękna w codziennych detalach. 

Poniżej pełny repertuar dostępny tutaj.

fot. Eligiusz Baranowski

NOC HELVERA | dramat

4, 5 kwietnia, 19.00

Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju?  Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku...

Z recenzji:

Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Tomasz Miłkowski aict.art.pl 

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.

Roman Soroczyński warszawa.pl  

Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać - przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma [...] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało.

Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny 

Autor: Ingmar Villqist

Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz

Fotosy: Eligiusz Baranowski

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS

Premiera 8 października 2021

#salanapiętrze

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Karolina Rentflejsz

ĆMIENIE | dramat

8, 22 kwietnia, 19.00

Wolność to nie tylko prawo do swobodnego działania. Wolność to także prawo do nie działania. O ile nasza cywilizacja zdaje się doskonale obchodzić z tym pierwszym, to drugie przeżywa niespotykany dotąd kryzys. Zasypywani obrazami idealnych i spełnionych ludzi nieustannie dążymy do osiągnięcia własnej “najlepszej wersji siebie”, a każda chwila odpoczynku w tym gorączkowym biegu staje się źródłem lęku, frustracji i poczucia winy. Nie ważne, jak wiele udało nam się osiągnąć - coś w nas nieustannie szepce, że wciąż robimy zbyt mało, by stać się idealną fotografią, wiszącą na frontowej ścianie naszej wyobraźni.

Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Czy możemy przerwać zamknięte koło samooskarżeń, czyniące z nas jednocześnie panów i niewolników własnego życia? Jak przestać odczuwać drażniące ćmienie wewnętrznej presji, odbierające nam radość swobodnej ekspresji?

“Ćmienie” to portret pokolenia, mierzącego się z własnymi pragnieniami, ambicjami i zagubieniem. To próba odnalezienia własnego miejsca we współczesnym świecie i odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania - o związki, rodzinę, karierę, miłość i rodzicielstwo. To wyraz buntu wobec nieustannego niepokoju, presji sukcesu, szumu bodźców, natłoku informacji i przemocy pop-ideałów. Ćmienie to pozornie nieznaczny, ale zawsze obecny ból w naszych umysłach i sercach.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Autor i reżyseria: Radosław Maciąg

Wykonanie: Lidia Pronobis, Aleksandra Pałka-Łopatka, Jakub Łopatka, Maciej Zuchowicz, Kacper Lech

Muzyka: Kacper Lech

Choreografia: Karolina Rentflejsz

Plakat, kostiumy: Alicja Siemko

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

Spektakle dla szkół w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”.

W sprawie biletów prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

8 kwietnia 10.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

8 kwietnia 12.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

9 kwietnia 10.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

9 kwietnia 12.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

29 kwietnia 10.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

29 kwietnia 12.00 - ĆMIENIE | spektakl dla szkół

fot. Grzegorz Krzyżewski

JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram Marzeny Trybały

11 kwietnia, 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej  tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.

Z recenzji

Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.

Łukasz Maciejewski / aict.art.pl

W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki - przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.

Aleksandra Pieterwas / Stolica

Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.

MaGa / Notatnik kulturalny

JA, CÓRKA RASPUTINA

Autor: Rafael Akobdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska

Wykonanie: Marzena Trybała
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz Miasta st. Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Ewa Radzewicz, Adam Romanowski

NOC HENNY | tragikomedia

12 kwietnia, 19.00

Judith, była partnerka Jacka, nagrywa mu na telefonie dramatyczną wiadomość. Jednak u progu jej drzwi pojawia się nie on, a jego aktualna dziewczyna. Twórczynie przyglądają się relacji dwóch kobiet, które spotykają się jako rywalki. Kultura wyuczyła je tego, by widzieć w sobie nawzajem wrogów walczących o mężczyzn. Czy Judith i Ros są w stanie wyjść poza te ramy, zobaczyć siebie nawzajem i dostrzec coś więcej niż tylko satelitę krążącego wokół mężczyzny?

Noc Henny Amy Rosenthal to kameralny spektakl na dwie aktorki. Polska premiera sztuki miała miejsce w nietypowej przestrzeni, w mieszkaniu na warszawskiej starówce. Sztuka w reżyserii Marty Malinowskiej to wzruszająca tragikomedia dla widzów szukających w teatrze bliskości.

O autorce:

Amy Rosenthal – brytyjska dramatopisarka, żydowskiego pochodzenia, absolwentka dramaturgii na University of Birmingham, laureatka The Sunday Times Drama Award za swoją debiutancką sztukę NOC HENNY w 1999 roku. Nominowana do prestiżowej nagrody Susan Smith Blackburn Prize dla kobiet dramatopisarek.

Autor: Amy Rosenthal

Tłumaczenie: Maria Patykiewicz

Reżyseria: Marta Malinowska

Wykonanie: Maria Patykiewicz, Agata Puterko

Muzyka: Albert Stensen

Multimedia, zdjęcia: Ewa Radzewicz, Adam Romanowski

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 18+

fot. Eligiusz Baranowski

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijny

13, 20 kwietnia, 11.00

Magik Konrad w Teatrze Druga Strefa

Magik Konrad – specjalista od rozbawiania dzieci za pomocą iluzji! Konradowe show to oczy wytrzeszczone ze zdziwienia i brzuchy obolałe ze śmiechu. To 45 minut radochy na pełnych obrotach!

Nasz magik jest strasznym fajtłapą, dzieci ciągle muszą mu podpowiadać, co robi źle czy o czym tam zapomniał. A do niektórych numerów Konrad zaprasza na scenę asystentów wybieranych z publiczności.

Będzie się działo! Będzie sznurek, co gubi końce, kula - co udaje, że lata, a także metalowe koła, co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!

Konrad zna się na rzeczy, występuje od 14 lat i wykonał w tym czasie ponad 3000 występów! Występował w telewizji, w samolotach, w Polsce i za granicą, a ostatnio nawet w czystych skarpetkach.

Pokaz familijny, zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

Zapraszamy też rodziców, babcie, dziadków, a nawet i teściową!

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 4+ 

fot. mat. teatru

PRZELOT | spektakl iluzji 

13 kwietnia, 19.00

Jedyne takie show, gdzie magia i rzeczywistość splatają się w jedno, a granice iluzji znikają bez śladu.

PRZELOT to fascynująca podróż przez świat magii, aż do najgłębszych zakamarków ludzkiego umysłu. Podczas spektaklu doświadczysz aż czterech różnych rodzajów iluzji. Rozpoczynając od magii wizualnej, która zapiera dech w piersiach, przez mentalizm, podczas którego zaczynasz zastanawiać się nad własnymi decyzjami, aż po finał, w którym w którym intuicja gra pierwsze skrzypce. PRZELOT to nie tylko spektakl, ale także przypomnienie, że każda nasza decyzja może mieć zaskakujące konsekwencje, i że warto cieszyć się każdą chwilą tu i teraz. To magiczne show, które zachwyca i inspiruje. 

Nie przegap okazji, aby dołączyć do tej magicznej podróży. Kup bilety już teraz i przeżyj niezapomniany wieczór pełen magii, muzyki i niesamowitych wrażeń! 

Piotr Denisiuk – iluzjonista #1, finalista X edycji programu Mam Talent!, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu iluzjonistów w 2023 roku oraz zdobywca 2 miejsca na prestiżowym konkursie Pacific Coast Association of Magicians w USA w 2023 r. w kategorii: Stage Magic, współtwórca projektu MISTRZOWIE MAGII oraz twórca największego portalu o tematyce iluzjonistycznej w Polsce, autor dwóch książek na temat iluzji oraz członek The Magic Castle w Hollywood, najbardziej prestiżowego klubu dla iluzjonistów na świecie. 

Wykonanie: Piotr Denisiuk 

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński 

Czas trwania 47 minut | Kategoria wiekowa 18+

Z NATURY | wystawa

17 kwietnia, 19.00

CERAMIKA I TKANINA ARTYSTYCZNA MARZENY BIGAJ

Marzena Bigaj o sobie

Studiowałam na Wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a później ukończyłam Studium Fotografii ZPAF. Obecnie zajmuję się rzeźbą ceramiczną, tkaniną artystyczną oraz fotografią. Od roku 2022 należę do Stowarzyszenia Artystów Ceramików KERAMOS. Przygodę z rzeźbą zaczęłam w roku 2015 i jest moją kolejną pasją twórczą. Głównymi tematami moich prac rzeźbiarskich są ludzie, ptaki i konie. Zarówno w procesie rzeźbienia w glinie, która później jest przydymiana w plenerowym piecu trocinowym jak i w procesie tworzenia na tkaninach w technikach batiku i nadruku botanicznego, jest to za każdym razem zaskakująca przygoda, ponieważ nie jestem w stanie przewidzieć, jakie uzyskam końcowe efekty. W dużej mierze jest to współpraca z „naturą”.

Wernisaż 17 kwietnia 2024 godz. 19.00

Wystawa od 17 kwietnia do 29 maja 2024 roku

Wstęp wolny!

Kurator wystawy: Sylwester Biraga

Realizacja wystawy: Bartosz Goździkowski

fot. Piotr Szafran

DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej

18 kwietnia, 19.00

DRUGA to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna  walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to  wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności, co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym  aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra,  zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości,  niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem,  rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek  trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni  głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest  mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022  zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie? 

Pierwotnie  DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez  żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie  nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet,  aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny, otwarty.

Z recenzji:

Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!

zaczytanapodrozniczka.blogspot.com

Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski

Plakat: Asya Burtseva
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
#scenainicjatyw

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Kacper Mucha

ŚWINIA | dramat

25 kwietnia, 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej się sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? Czy Marek wyda wyrok najwyższej kary dla oskarżonej? 

"Świnia" to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Z recenzji:

Bardzo dobry spektakl, aż boję się zdradzić o co chodzi, bo warto by każdy zobaczył i ocenił we własnym sumieniu kto jest tą tytułową świnią. 

Wartka akcja, spektakl bardzo dobrze zagrany. Swoisty koncert pary aktorów; przyciąganie i odpychanie się w zależności od rozwoju sytuacji; sprzedać się czy może nie, uwzględnić wszystkie za i przeciw, uniewinnić czy skazać? 

MaGa notatnikkulturalny.blogspot.com

Opinie widzów:

Intrygująca fabuła, która wciąga już od pierwszych minut, napięcie, które czuć w powietrzu, piękna scenografia i kostiumy sprawiają, że nie będziecie mogli oderwać wzroku od sceny.

Martyna, facebook

Historia jest intrygująca, postacie wielowymiarowe, a kostiumy i scenografia idealnie wpisane w epokę.

Magda, facebook

Emocje i mimika na twarzach aktorów - do dziś jestem poruszona i zachwycona.

Monika, facebook

Obsada:

Aleksandra Kowalczyk - prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski - sędzia Marek Kowalski

Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Scenografia: Sylwester Biraga
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

#scenainicjatyw

Premiera 12 maja 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. mat. organizatora

EGZORCYZM | studenci na scenę

26 kwietnia, 19.00

Sztuka inspirowana dramatem jednoaktowym Eugene O’Neilla o tym samym tytule

Współczesna elegia miłosno-patriotyczna z elementami czarnej komedii o młodym chłopaku przed trzydziestką o imieniu Teodor, który próbuje poradzić sobie z traumą, związaną ze śmiercią ojca na froncie, przez suto zakrapiane imprezy. Pewnego dnia otrzymuje on wezwanie do wojska w związku ze zbliżającą się wojną, przez co postanawia się zabić. Uratować go z letargu może jedynie jego kochająca, ale starająca się o rozwód żona oraz egzystująca na skraju życia i śmierci matka. Spektakl jest luźno inspirowany jednoaktowym dramatem „Egzorcyzm” autorstwa Eugene O’Neilla, okrzykniętego ojcem dramaturgii amerykańskiej, a także manifestem młodych mężczyzn żyjących w obawie przed wybuchem wojny.

Obsada:

MAŁY TEODOR – Weronika Zielińska

DOROSŁY TEODOR/OJCIEC TEODORA – Jędrzej Rumak

MATKA TEODORA/WETERANKA – Marcelina Iwanicka

ŻAKLINA – Magdalena Bródka

PROSTYTUTKA BEZ R/WETERANKA – Julia Kasperkowiak

MĘSKA PROSTYTUTKA/REKRUT – Błażej Zawadzki

GŁOS WŁADZY – Jakub Gużewski

Reżyseria i dramaturgia – Jan Orszulak

Asystent reżysera i scenografia – Jędrzej Rumak

Kierownik produkcji – Weronika Zielińska

Manager zespołu – Magdalena Bródka

Spektakl STANDY STUDIO z Uniewersytytu Gdańskiego pokazywany w cyklu #Studencinascenę

Źródło:

Materiał nadesłany