EN
29.03.2022, 15:35 Wersja do druku

Warszawa. Kwiecień w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa ogłasza repertuar na kwiecień, który będzie kontynuacją artystycznej reakcji na konflikt wojenny w Ukrainie.

fot. Eligiusz Baranowski

2 kwietnia, sobota | Teatr Druga Strefa

godzina 20.00

NOC HELVERA – dramat

Wstrząsający dramat ludzkiej tragedii pychy i poniżenia. Spektakl zawieszony w czasie, mogący się odgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Także tu i teraz...

Fragment recenzji Tomasza Miłkowskiego:

„Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne (…) przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Noc Helvera jest utworem niezwykłym. To przenikliwe studium faszyzmu, a właściwie każdej ideologii opartej na nietolerancji, grożące teatrowi artystyczną klapą. Autor bowiem starannie zatarł ślady prowadzące do konkretnego miejsca i czasu akcji. Rzecz toczy się zatem w jakimś kraju i w jakiejś bliżej nieokreślonej współczesności – dziś albo sto lat temu, w Skandynawii albo może w Chorwacji. To odkonkretnienie dalszego tła idzie jednak w parze z natrętną konkretnością bohaterów, kobiety matkującej psychicznie zwichniętemu młodzieńcowi, którego kiedyś przygarnęła i teraz wychowuje nie bez uczuć wykraczających poza granice macierzyńskie, i jej niedorozwiniętego przybranego syna. Na szczęście więc nie jest to sztuka, w której dyskutują ze sobą idee, ale żywe, mięsiście narysowane postacie psychicznych rozbitków. (…)”

Fragment recenzji Romana Soroczyńskiego:

„Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga, inscenizując dramat Ingmara Villqista, nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru.

W moim przypadku jest to o tyle istotne, że zawsze, kiedy wychodzę z teatru, lubię słuchać, co mówią inni widzowie. Oczywiście, niemal natychmiast porównywano do tego, co się zdarzyło ostatnio w okolicach Placu Zamkowego w Warszawie i zastanawiano się, jak to będzie podczas najbliższego Dnia Niepodległości.

Ale chwalono również skromną, ale jakże wymowną, scenografię.

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.”

Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Bilety online: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/noc-helvera-dramat-2 

fot. Mieszkańcy Czernihowa

9 kwietnia, sobota | Teatr Druga Strefa

godzina 18.00

МОЛИМОСЯ, ЩО ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ!

MODLIMY SIĘ, ŻEBY WSZYSTKO BYŁO DOBRZE! – performance

Wstrząsający zapis pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. Opowieść Mieszkańców Czernihowa, Miasta, którego już nie ma…

24 lutego 2022 o godzinie 3.45 wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. Odgłosy wybuchów, rakiety niszczące budynki mieszkalne, zamknięte sklepy, życie w ciągłym strachu przed putinowskimi żołdakami, a z drugiej strony heroiczna walka o wolność!

Spektakl Teatru Druga Strefa będzie opowieścią o pierwszych dniach wojny. Opowieścią, która powstaje na podstawie wiadomości przesyłanych do Teatru od przyjaciół z Czernihowa. Olexander, Andriy, Irina, Dasha, Dina... Ta historia niestety jest prawdziwa, dzieje się tu i teraz. 

Przed spektaklem zostanie pokazany krótkometrażowy film dokumentalny pod tytułem Сім'я,  zrealizowany na peronie dworca autobusowego Warszawa Zachodnia. Film opiera się na wypowiedziach obywateli Ukrainy, którzy na wieść o wybuchu wojny postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. 

Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 90 minut

WSTĘP WOLNY

23 kwietnia, sobota | Teatr Druga Strefa

godzina 20.00

WYSPA KRYM. DEJA VU – prezentacja filmu oraz spotkanie z reżyserem

Opis filmu za БЕЛСАТ NEWS:

„Nazwa filmu w reżyserii Ihara Czajki nawiązuje do kultowej w czasach radzieckich książki Wasilija Aksionowa, który w napisanej w 1979 r. powieści political-fiction stworzył wariant historii alternatywnej. Opisywany w książce Krym miał nigdy nie dostać się pod władzę bolszewików i być ostatnim przyczółkiem starej Rosji. Akcja książki toczy się w momencie, gdy ZSRR przy aplauzie lokalnej ludności przyłącza półwysep. Nietrudno znaleźć podobieństwa z dzisiejszą sytuacją Krymu. Autorzy filmu przyglądają się sylwetce lidera krymskich separatystów Siergieja Aksionowa”.

Po prezentacji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserem, który niebawem rozpoczyna próby do spektaklu „BETWEEN”. Przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 27 marca 2022 w Teatrze Młodego Widza w Czernihowie, zostanie wystawione ostatecznie na deskach Teatru Druga Strefa. 

Autor wznawia prace brutalnie przerwane 24 lutego 2022. Premiera zaplanowana jest na 21 maja 2022. W spektaklu granym po polsku (z ukraińskimi napisami) wezmą udział aktorki i aktorzy Teatru Druga Strefa. 

Autor: Ihor Czajka

Premiera: 2014

Czas trwania filmu: 30 minut. Po prezentacji spotkanie z reżyserem.

27 kwietnia, środa | Teatr Druga Strefa

godzina 20.00

CZERNIHÓW 2022 – wernisaż wystawy fotograficznej

Wystawa zdjęć przesłanych przez Mieszkańców Czernihowa. Dokumentacja tragedii i zbrodni, której doświadczają cywile z rąk rosyjskiego agresora. 

Autorzy: Olga Korotkowa, Jarosław Szewczenko

29 kwietnia, piątek | Teatr Druga Strefa

godzina 20.00

ЯК BИ? JAK U WAS? – teatr tańca PREMIERA

Ukraińskie „how are you?” w realiach wojny nabiera dramatycznego znaczenia. „Як Bи? Jak u Was?” to już nie jest zwrot grzecznościowy, a pełne obaw pytanie „Czy żyjesz?”. Pytanie, które każdego ranka wysyłane jest do tych, którzy pozostali w Ukrainie. 

Reżyseria i choreografia: Kamil Wawrzuta

Występują: ukraińskie performerki teatru tańca

 ***

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne