W kwietniu w Teatrze Collegium Nobilium nie tylko znane już widzom spektakle, takie jak „Olimp” w reż. Wojciecha Kościelniaka czy „Alaska” w reż. Radka Stępnia, ale również premiera „Bólu”, spektaklu dyplomowego studentki z kierunku reżyseria - Kingi Chudobińskiej-Zdunik.
Z Alaską w reżyserii Radka Stępnia widzowie mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy w grudniu. Świetne recenzje, które można przeczytać na stronie spektaklu, zachęcą, mamy nadzieję, kolejnych widzów do odwiedzenia szpitalnej sali, w której toczy się historia bohaterów tego dyplomu:
Młody mężczyzna czeka na eutanazję, a jego przyjaciel nie potrafi pogodzić się z perspektywą nachodzącej straty. Zdradzona dziewczyna zamierza przerwać niechcianą ciążę. Początkujący egzorcysta wątpi w swoje powołanie. Pracownik tajemniczej firmy szuka wyjątkowo cennego towaru. Skruszona katoliczka chce odpokutować za swoje grzechy. Drogi ich wszystkich przecinają się pewnej zimowej nocy w szpitalu na odludziu, gdy na zewnątrz szaleje śnieżyca.
Więcej o spektaklu: ALASKA
Gramy: 1, 2 kwietnia
Również na początku kwietnia, pokażemy świat z perspektywy mężczyzn, w świetnie przyjętym spektaklu Katarzyny Warnke „MEN’S TALK”:
MEN’S TALK to odpowiedź na znane już zjawisko MENSPLAININGU (opisane przez Rebeccę Solnit w eseju MAN EXPLAIN THINGS TO ME), kiedy to mężczyźni wyjaśniają świat – przede wszystkim kobietom i mniejszościom seksualnym.
Spektakl GRUPY KALIFORNIA to próba uchwycenia kondycji pokolenia, dla którego świat, jego dotychczasowe normy i ograniczenia stają się niewystarczające, zwyczajnie nieprawdziwe, pokolenia, dla którego płeć nie jest ograniczeniem, a w subwersywnym, genderowo-queerowym kontekście może redefiniować się jako wartość i inspiracja. Świadomość wyświechtania znaczeń nie zwalnia nas z poszukiwania odpowiedzi na pytanie czym jest męskość, jak buduje się tożsamość i czy potrzebne jest do tego oparcie w autorytetach. Mężczyźni objaśniają SOBIE świat. I ze sobą.
Więcej o spektaklu: MEN’S TALK
Gramy: 4, 5 kwietnia
Olga Sawicka powróci w kwietniu ze swoim pierwszym monodramem pt. Za chwilę wychodzę w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej:
Ona znajduje się na szczycie kariery. W punkcie, o którym zawsze marzyła, ma ukochanego męża, została nagrodzona ważnym wyróżnieniem. Wychodzi na scenę. Wokół mnóstwo ludzi. Oklaski. Gratulacje. Ona to wszystko słyszy i ma ochotę stamtąd uciec. Zaszyć się gdzieś, gdzie jej nikt nie widzi. Ale nawet, jeśli ucieknie przed ludźmi, nie jest w stanie uciec przed swoimi wewnętrznymi rozterkami.
Więcej o spektaklu: ZA CHWILĘ WYCHODZĘ…
Gramy: 4, 5 kwietnia
Na deski TCNu powróci Olimp w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Zapraszamy po raz kolejny na muzyczną opowieść Odysa:
OLIMP bazuje na antycznym tekście ODYSEI, ale w dosłownym, adaptacyjnym znaczeniu nią nie jest, ponieważ poszczególne wątki, miejsca akcji, a nawet relacje łączące bohaterów zostały zmodyfikowane. Wszystko w celu sprostania wymogom specyfiki przedstawienia dyplomowego i próby twórczego spojrzenia na epos Homera z dzisiejszej perspektywy.
Więcej o spektaklu: OLIMP
Gramy: 13, 14, 15, 20, 21, 22 kwietnia
Prawdziwy Norweski Black Metal, spektakl w reżyserii Marcina Libera, niewątpliwie przyciągnął do Teatru Collegium Nobilium nowych widzów. Zapraszamy po raz kolejny na mocne, black metalowe brzmienia, a także do zapoznania się z niektórymi szczegółami historii pewnego norweskiego zespołu:
…to opowieść o grupie muzyków i ich przygodach na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. To opowieść o samobójstwach, morderstwach, paleniu kościołów, faszyzmie, rasizmie, seksizmie, homofobii i poszukiwaniu własnej artystycznej drogi.
Dużo wskazuje na to, że PRAWDZIWY NORWESKI BLACK METAL to farsa. Dziwna, ale farsa.
Więcej o spektaklu: PRAWDZIWY NORWESKI BLACK METAL
Gramy: 27, 28, 29 kwietnia
A z niespodzianek - odbędzie się kolejny koncert organizowany we współpracy z Radiem Nowy Świat! Tym razem wystąpią nasi studenci i absolwenci oraz redaktorzy z wyżej wymienionej stacji!
Więcej o spektaklu: PIOSENKI Z TEKSTEM
Gramy: 17 kwietnia
28 kwietnia swój spektakl dyplomowy pt. Ból zaprezentuje studentka reżyserii Kinga Chudobińska-Zdunik. Więcej informacji znajdą Państwo wkrótce na stronie Teatru.
Przed Państwem zespół opuszkowy Wallenberga, gruźlica, stwardnienie rozsiane i lęk. Wyłuskałam z dzienników św. Faustyny, Barbelliona i Wata opisy ich chorób, bo w literaturze – poza okrutnym nowotworem – najczęściej są one ukryte, a schorzenie fabularne to nieprawda, jeśli pisarz go nie doświadczył. Główną treścią tych dzienników nie jest zdrowie, więc musiałam odcedzić Chrystusa, biologię i politykę. Solidny ateizm, zasadniczy agnostycyzm i głęboka wiara nie ratują przed bólem istnienia, bólem fizycznym i śmiercią.
Więcej o spektaklu: BÓL
Premiera: 28.04.
Gramy: 29.04
Przed nami kolejna konferencja, w której również każdy może wziąć udział. Kto jest za czwartą ścianą? Teatr Partycypacyjny – dwie studentki kierunku Wiedza o Teatrze, Natalia Cierniak i Aleksandra Urban zaprosiły wielu wybitnych specjalistów do rozmowy o tym, kim są widzowie teatralni? Jacy są? Czy wszyscy, którzy chcą, mogą brać udział w życiu teatru? Zachęcamy do wzięcia udziału w tym dwudniowym wydarzeniu, a także w dyskusjach, które na pewno dostarczą wielu ciekawych wniosków.
Więcej o spektaklu: KTO JEST ZA CZWARTĄ ŚCIANĄ? TEATR PARTYCYPACYJNY
Gramy: 25, 26 kwietnia
Zachęcamy do śledzenia naszego repertuaru!
Z kasą można skontaktować się:
telefonicznie od wt. do pt. w godz. 11.00 – 19.00, w weekendy w godz. 13.00 – 17.00, pod numerem telefonu 662 155 960
mailowo: [email protected]
Godziny otwarcia Kasy Teatru (stacjonarnie):
pon. – kasa zamknięta
wt. – pt.: 15.00 – 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu
sob. – niedz.: 15.00 – 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu
Więcej informacji na stronie www.tcn.at.edu.pl