EN

30.03.2022, 15:35 Wersja do druku

Warszawa. Kwiecień w STUDIO teatrgalerii: jubileusz 50-lecia i premiera „Ody do radości”

We wtorek, 5 kwietnia o godz. 19.00 rozpoczyna się Program Jubileuszowy Pięćdziesięciolecia STUDIO. Wydarzenie zainauguruje cykl „1:1 KOLEKCJA STUDIO” czyli spotkania wokół wybranych dzieł z Kolekcji Galerii Studio.

fot. mat. teatru

W ramach cyklu zaproszeni goście będą konfrontować się z jedną z prac z kolekcji sztuki współczesnej zgromadzonej w STUDIO. Prace będą na czas wykładu zaprezentowane widzom. Goście będą wchodzić z nią w dialog, przybliżać kontekst jej powstawania bądź ukazywać ją w całkiem nowym świetle. Pierwsze spotkanie z cyklu poprowadzi Hanna Wróblewska, kuratorka i krytyczka sztuki, w latach 2010–2021 dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Bliżej przyjrzy się pracy Grzegorza Kowalskiego z 1985 bez tytułu (W hołdzie Witkacemu). Szczegółowy program obchodów znajduje się na www.teatrstudio.pl.

Na Scenie Modelatornia trwają próby do „Ody do radości” w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego. Wspólna koncepcja reżysera i scenografa Wojtka Pustoły jest trzecim, po „Małej narracji” (2010) i „Come together” (2017) spektaklem Ziemilskiego w Studio. Ten ceniony reżyser, autor i twórca instalacji performatywnych powraca do tematu dziedzictwa. Na scenie zobaczymy aktorkę Annę Dzieduszycką, która zagrała w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka oraz Daniela Dobosza, Mateusza Smolińskiego i Monikę Świtaj. Przy spektaklu pracuje również czeska dramaturżka Sodja Zupanc Lotker, ukraińska kostiumografka Dasha Filshyna oraz kompozytor i multiinstrumentalista Jerzy RogiewiczPremiera zaplanowana jest na 22 kwietnia.

W kwietniu rozpoczynają się również próby do premiery spektaklu „Plath” (tytuł roboczy), inspirowanego życiem i twórczością Sylvii Plath, przygotowanego przez Katarzynę Kalwat (reżyseria), Agatę Adamiecką-Sitek (dramaturgia), Bożenę Keff (tekst) (premiera: 26 maja). Wydarzenie jest częścią programu obchodów jubileuszowych STUDIO.

W pierwszą niedzielę kwietnia (3 kwietnia o godz. 14:00) odbędzie się prapremiera książki „Byk” Szczepana Twardocha, która jest pierwszym utworem autora napisanym z myślą o scenie teatralnej. Forma książkowa ukazuje się z ilustracjami Bartka Arobala Kociemby. Spotkanie zorganizowane przez Wydawnictwo Literackie, z Twardochem i aktorem Robertem Talarczykiem poprowadzi Zbigniew Rokita. Oficjalna premiera książki 13 kwietnia.

W repertuarze kwietniowym również: „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (31 marca – 3 kwietnia), monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (2-3 kwietnia), „Serotonina” w reżyserii Pawła Miśkiewicza (6-9 kwietnia) „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (12-14 kwietnia), „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (23-24 kwietnia), „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (28-30 kwietnia), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (29-30 kwietnia).

STUDIO planuje również pokazy przedstawień z napisami w języku ukraińskim. W kwietniu dwie propozycje repertuarowe: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (23 kwietnia) oraz „Oda do radości” Wojtka Ziemilskiego (26 kwietnia).Ponadto STUDIO udostępnia pulę biletów za symboliczną złotówkę na wszystkie repertuarowe spektakle i wystawy w galerii. Bilety można nabyć w kasie biletowej za okazaniem dokumentu potwierdzającego narodowość.

STUDIO gra nie tylko w Warszawie, najbliższe prezentacje spektakli STUDIO poza siedzibą: na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych spektakl „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (4 kwietnia, Teatr Powszechny w Łodzi), sit-up „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (8-9 kwietnia, Nowy Teatr Łaźnia w Krakowie), monodram Ewy Błaszczyk „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam” (9 kwietnia, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu), monodram „Byk” w reżyserii Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka (13-14 kwietnia, Teatr Korez w Katowicach; 21-23 kwietnia, Nowy Teatr Łaźnia w Krakowie; 24 kwietnia na Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022 w Szczecinie, 30 kwietnia, Miejski Dom Kultury w Piekarach). 

Dział Edukacji zaprasza na warsztaty „ŚwiatoCzułość - opowieść Ciała” w ramach rezydencji Extinction Rebellion (14 kwietnia). Spotkanie będzie fuzją performansu i warsztatu ruchu intuicyjnego. Stworzymy przestrzeń otwartą na współbycie i współtworzenie w bezpiecznej, nieoceniającej atmosferze, gdzie wszyscy i wszystkie będziemy mogli i mogły pozwolić sobie na całkowitą doWolność. Prowadzące: Lena Osuch-Cierniak i Julia „Nuttah” Kral. W odpowiedzi na kryzys spowodowany wojną w Ukrainie i wynikający z niego napływ dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy STUDIO przygotowało również program edukacyjny „STUDIO dla Ukrainy”. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o zgłoszenia na adres: [email protected]

Paulina Olszewska, kuratorka Galerii STUDIO i wystawy „Materia(l)nie: Alicja Bielawska i Barbara Falender” zaprasza wraz z artystką Barbarą Falender na oprowadzanie poświęcone historii prezentowanych na wystawie „Poduszek erotycznych”  z 1973 roku (10 kwietnia). Natomiast Alicja Bielawska w ramach projektu „Czwartkowa solówka” opowie Tomaszowi Szymańskiemu o swoich pracach na wystawie oraz pracy z przestrzenią Galerii Studio (14 kwietnia). Prace artystek można oglądać do 16 kwietnia w galerii. Wstęp na wystawę  osób w kryzysie uchodźczym z Ukrainy za symboliczną złotówkę.

W teatrze trwają akcje sprzedażowe „Płać ile możesz”„STUDIO za 20” oraz wspólna akcja promocyjna z Nowym Teatrem i TR Warszawa na wszystkie spektakle Michała Borczucha grane w kwietniu. Akcje mają na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych – podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru. Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

Wybrane spektakle repertuarowe STUDIO można również zobaczyć na vod.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się sześć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021) i monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022).

Źródło:

Materiał nadesłany