EN
21.02.2022, 18:56 Wersja do druku

Warszawa. Kurski: festiwal „Pamięć i Tożsamość” dostrzega każdą dziedzinę twórczości

"Dziady", Teatr Wierszalin, fot. Magdalena Rybij / mat. teatru

Ambicją tego festiwalu jest dostrzeżenie każdej dziedziny twórczości kulturalnej. Prawdziwa kultura wypływa z tego, co w człowieku najlepsze i taką kulturę chcemy tutaj wspierać i promować - powiedział o 2. Festiwalu Kultury Narodowej Pamięć i Tożsamość prezes TVP Jacek Kurski.

"Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę zaprosić państwa na drugą już edycję Festiwalu Kultury Narodowej +Pamięć i Tożsamość+. Ta inicjatywa udowadnia, że Telewizja Polska jest miejscem, w którym powstają dzieła wybitne - dzieła kultury narodowej, z których wypływają inspiracje i udzielane jest wsparcie najzdolniejszym twórcom" - mówił podczas poniedziałkowego briefingu Jacek Kurski. Podkreślił, że TVP "jest miejscem, które pokazuje milionom Polaków najwyższe osiągnięcia polskiej kultury". "Docieramy z kulturą ambitną do najdalszych zakątków Polski, a teraz także daleko poza granice naszego kraju" - dodał.

Ocenił, że TVP ma "wielką rolę kulturotwórczą w polskim pejzażu życia publicznego". "Zwłaszcza, że żyjemy w czasach, które tak naprawdę są złe dla kultury. W czasach swoistej antykultury" - zaznaczył Kurski. Zwrócił uwagę, że "zabija dziś prawdziwą kulturę komercjalizacja, upolitycznienie, tandeta". "Zabija ją niechęć do narodowej tradycji i odcinanie się od własnych korzeni. Zabija ją oszalała, neomarksistowska dechrystianizacja i planowe zastępowanie Boga osobowego, prawdziwego Boga bożkami ochrony klimatu czy agresywnej reedukacji kulturowo-seksualnej" - wyjaśnił prezes TVP.

Przytoczył słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego: "Polska nie pożywi się alienacją narodową, ani odejściem od kultury historycznej, twórczej, literackiej. Polska nie pożywi się odzieraniem dusz młodzieży z kultury narodowej, z własnych dziejów". "Tu jest rola Telewizji Publicznej, tu jest rola i miejsce festiwalu +Pamięć i Tożsamość+" - powiedział. "Ambicją tego festiwalu jest dostrzeżenie każdej dziedziny twórczości kulturalnej" - podkreślił Kurski.

Zwrócił uwagę, że festiwal ma 7 kategorii, "które można nazwać standardowymi" i dwie kategorie specjalne. "Te pierwsze oceniają twórczość wizualną od filmu fabularnego i dokumentalnego, przez teatr, publicystykę, widowisko, rekonstrukcję, aż po programy dla dzieci" - powiedział. "Dwie kategorie specjalne mają swoich wybitnych patronów. Pierwsza nosi imię cytowanego już bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa tysiąclecia. Druga zaś, naszego muzycznego geniusza - Fryderyka Chopina" - wyjaśnił prezes TVP.

Zwrócił uwagę, że nowymi elementami w tej edycji festiwalu jest pitching - konkurs na projekt filmu lub serialu dokumentalnego oraz głosowanie internetowe publiczności na najlepszą produkcję festiwalową.

"Prawdziwa kultura wypływa z tego, co w człowieku najlepsze i taką kulturę chcemy tutaj wspierać i promować" - podkreślił Jacek Kurski.

Członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz przypomniał, że "rok temu przygotowując program festiwalu uświadomiliśmy sobie, jak dużo powstaje dobrych propozycji, jak one są naprawdę dobre, wysokie jakościowo i jednocześnie świetnie oglądane". "Liczba wejść na stronę festiwalu nas zachwyciła, ucieszyła i zrozumieliśmy, jak ogromny to ma sens" - zaznaczył.

Podkreślił, że festiwal "pokazuje naszą misję - misję Telewizji Publicznej". "Jeżeli popatrzymy na formaty, które powstają u nas - one są zbliżone do tych, które mogą zaoferować media komercyjne: fabuła, serial, dokument, widowisko artystyczne. To wszystko znajdziemy w każdej stacji" - powiedział. "Ale tylko my jesteśmy w stanie zrobić coś więcej niż tylko rozrywkę; możemy powiedzieć coś więcej, pomóc naszym widzom, naszym rodakom w odpowiedzi na pytanie: skąd jesteśmy i jacy jesteśmy" - wyjaśnił Matyszkowicz.

Nawiązując do nazwy festiwalu i słów papieża Jana Pawła II zwrócił uwagę, że "to nas odróżnia od świata zwierzęcego, że posiadamy pamięć". "Nie pamięć, jako zwykły ciąg obrazów (...), ale potrafimy temu nadawać porządek, doszukiwać się sensu" - zaznaczył. "I wreszcie +tożsamość+, czyli że nie jesteśmy zbiorem jednakowych jednostek, jak kulki w popularnej grze - gdzieś tam wrzucone, wirujące w maszynie" - mówił. "Ale że każdy z nas jest inny" - podkreślił członek Zarządu TVP.

W trakcie 2. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" pokazanych zostanie ok. 170 propozycji o tematyce tożsamościowej w dziewięciu kategoriach. Wyświetlonych zostanie ponad 540 godzin: filmów i seriali dokumentalnych, rekonstrukcji, widowisk i koncertów, spektakli, programów z gatunku publicystyki historyczno-kulturalnej, filmów i programów dokumentujących życie i dziedzictwo bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego wyprodukowanych przez Telewizję Polską.

Festiwal rozpocznie się 22 lutego o godz. 9 na ogólnodostępnej stronie www.fkn.tvp.pl, gdzie będzie można oglądać bez ograniczeń wszystkie produkcje festiwalowe. Również na tej stronie znajdą się bieżące relacje, wywiady z twórcami i gośćmi festiwalu. Dodatkowo od 25 do 27 lutego w warszawskim kinie Wisła odbędą się darmowe projekcje wybranych produkcji festiwalowych.

Podkreślono, że "nowością 2. festiwalu jest konkurs na pitching filmu dokumentalnego". "Zwycięska koncepcja zostanie w ramach nagrody zrealizowana przez Telewizję Polską, największego producenta i koproducenta filmów dokumentalnych w kraju" - dodano.

Spośród ośmiorga finalistów konkursu na projekt filmu dokumentalnego 2. festiwalu "Pamięć i Tożsamość" wybrany zostanie laureat, a jego nazwisko zostanie ogłoszone podczas gali festiwalu 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: www.fkn.tvp.pl.

Laureatami Złotych Ryngrafów 1. Festiwalu w 2021 r. były następujące produkcje: w kategorii "Film i serial fabularny" wyróżnienie otrzymał serial "Ludzie i bogowie" w reż. Bodo Koxa, w kategorii "Film i serial dokumentalny" uhonorowano cykl "Geniusze i marzyciele" pod red. Anny Ferens, w kategorii "Koncert i widowisko" wyróżniono "Anioły Grudnia – koncert z okazji 50-lecia Grudnia 1970" w reż. Tomasza Motyla, w kategorii "Teatr" doceniono spektakl "Dziady" w wykonaniu zespołu Teatru Wierszalin, w kategorii "Rekonstrukcja" wyróżnienie otrzymał dokumentalny film historyczny "Wojna światów" w reż. Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego, a w kategorii "Dziedzictwo św. Jana Pawła II" wyróżniono wydarzenie muzyczne "Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II" w reż. Konrada Smugi.

W 2021 r. wręczono też trzy nagrody specjalne - Platynowe Ryngrafy. Otrzymali je Halina Łabonarska – za kreację królowej Jadwigi Kaliskiej w serialu "Korona Królów", organizatorzy koncertu Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2020" oraz - pośmiertnie - Grzegorz Królikiewicz – uhonorowany za całokształt twórczości.

Organizowany przez TVP Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" jest inicjatywą mającą na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego. Dyrektorem festiwalu jest Aneta Woźniak.

Źródło:

PAP