Rozmowy o historii teatru i dramatu ukraińskiego z prof. dr. hab. Jarosławem Komorowskim poprowadzi Jarosław Cymerman.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna cykl rozmów online poświęconych historii ukraińskiego teatru. Cykl zainaugurowany zostanie 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy o godz. 19:00 na fanpage Instytutu Teatralnego na Facebooku, kanał IT w serwisie YouTube lub na naszą stronę internetową.
Teatr ukraiński to zjawisko na wskroś oryginalne, wyrastające z tradycyjnej kultury tak bliskiej nam przecież, nie tylko geograficznie, Ukrainy. Zastanawiające, jak niewiele o nim wiemy. Eliza Orzeszkowa, która miała okazję oglądać występy zespołów ukraińskich w Grodnie pisała zachwycona, że „ta scena do żadnej innej pod słońcem podobną nie jest”. Tymczasem dziś w Polsce nazwiska takie jak Iwan Kotlarewski, Hrihorij Kwitka-Osnowanienko, Marko Kropywnycki, Mychajło Starycki czy Iwan Karpenko-Kary pozostają niemal w ogóle nieznane, podczas gdy na Ukrainie twórcy ci są patronami teatrów, akademii teatralnych, także placów i ulic, a czasami nawet nazywa się na ich cześć całe miasta (położony w centralnej części Ukrainy liczący ponad 200 000 mieszkańców dawny Kirowohrad nosi od 2016 roku nazwę Kropywnycki).
Sporo do nadrobienia mamy także jeśli chodzi o tłumaczenia dawnego dramatu ukraińskiego – dość wspomnieć, że uznawana za pierwszy nowożytny dramat ukraiński Natałka Połtawka Iwana Kotlarewskiego, wciąż obecna na afiszach wielu ukraińskich teatrów, nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu.
Rozmowy z cyklu „Krótka historia teatru ukraińskiego” – które z prof. dr. hab. Jarosławem Komorowskim poprowadzi Jarosław Cymerman – udostępniane będą na instytutowym fanpage’u na Facebooku, na kanale w serwisie YouTube oraz na stronie internetowej IT.