EN

4.02.2022, 13:45 Wersja do druku

Warszawa/Kraków. Nominacja do nagrody Onetu i Miasta Kraków O!Lśnienie dla zespołu aktorskiego i reżysera Luka Percevala za "3Siostry"

Aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Jacek Beler, Oksana Czerkaszyna, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Luk Perceval, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka i Mirosław Zbrojewicz oraz reżyser Luk Perceval zostali wspólnie nominowani do nagrody Onetu i Miasta Krakowa – O!Lśnienie w kategorii TEATR za spektakl "3Siostry".

fot. Magda Hueckel

Twórcy i twórczynie spektaklu "3Siostry" zostali nominowani za: odświeżające spojrzenie na klasykę. Zaskakujące pomysły inscenizacyjne, dzięki którym widz może identyfikować się z dramatami bohaterów oraz za wspaniałe kreacje aktorskie będące jednocześnie pięknym przykładem zespołowości.

Nominacje w kategorii TEATR ogłosili Katarzyna Janowska i Jacek Wakar w dzisiejszym wydaniu programu Katarzyny Janowskiej "Rezerwacja". 

O nominacjach do nagród decydowali krytycy i krytyczki: Łukasz Drewniak, Gabi Drzewiecka, Szymon Kloska, Łukasz Maciejewski, Jacek Marczyński, Justyna Sobolewska, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Jacek Wakar, dziennikarka Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Onet Kultura i Onet Lifestyle, Dominika Olszyna, a także przedstawiciele miasta Kraków, Paula Fanderowska i Robert Piaskowski. Ostateczną listę nominowanych, w oparciu o rekomendacje krytyczek i krytyków, przygotowali wraz z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną redaktorki i redaktorzy działu Onet Kultura: Joanna Barańska, Dawid Dudko, Dominik Jedliński, Alan Rynkiewicz, Amelia Sarnowska i Bartosz Sąder.

Zaproszeni przez redakcję Onet Kultura krytycy i krytyczki wybrali ubiegłoroczne wydarzenia i projekty, które uznali nie tylko za najciekawsze pod względem artystycznym, ale które też odznaczyły się dużą siłą oddziaływania, przyczyniły się do rozwoju danej dziedziny sztuki oraz wyróżniły się niekonwencjonalnym lub odważnym podejściem do tematu i formy.

NOMINACJE DO NAGRODY O!ŚNIENIE W KATEGORII TEATR

- Jacek Beler, Oksana Czerkaszyna, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Luk Perceval, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka i Mirosław Zbrojewicz za "3Siostry" wyprodukowane przez TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie

- Dominika Bednarczyk i Maja Kleczewska za "Dziady" wyprodukowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

- Małgorzata Wdowik za "Wstyd" wyprodukowane przez Nowy Teatr w Warszawie

Laureatki i laureatów O!Lśnień za rok 2021 poznamy w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się 4 marca o godzinie 20.00 w ICE w Krakowie.  Gala będzie transmitowana na stronie głównej Onet.pl i na Play Kraków.

O!LŚNIENIE

Nagrody Onetu i Miasta Krakowa – O!Lśnienie, przyznane zostaną po raz szósty. Do O!Lśnień nominowane są polskie artystki i artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane ubiegłym roku w Polsce albo tacy i takie, którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Nominacje mogą otrzymać też twórcy i twórczynie zagraniczni pracujący w Polsce z polskimi artystami i artystkami. Nagrody przyznawane są w siedmiu dziedzinach, takich jak literatura, film, serial, muzyka popularna, muzyka poważna i jazz, teatr, sztuki wizualne. 

GŁOSOWANIE

O tym, do kogo powędruje nagroda w danej kategorii, decyduje publiczność, w tym także czytelnicy i czytelniczki portalu Onet.pl. Od 4 do 25 lutego br. na stronie olsnienia.onet.pl można głosować na swoich ulubionych twórców i twórczynie.

NAGRODY

Każdy z kandydatów i każda z kandydatek może zdobyć zarówno nagrodę przyznawaną w ramach kategorii, w której został lub została nominowana (wynoszącą 10 tys. zł), jak i nagrodę główną o wartości 30 tys. złotych.

3SIOSTRY

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Autorem adaptacji jest Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy - Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim - Jacek Telenga, asystentką kostiumografki - Karolina Bramowicz, inspicjentami - Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie).

Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja 2021 roku na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca 2021 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3Siostry” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3SIOSTRY" autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj.

NAGRODY

Luk Perceval został wyróżniony przez Miesięcznik "Teatr" Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za sezon 2020/2021 za reżyserię "3Sióstr" Miesięcznika "Teatr". Na tegorocznym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi "3Siostry” zostały wyróżnione nagrodą publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu, a Oksana Czerkaszyna otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu za role w spektaklach “3Siostry” i “Jądro Ciemności” z Teatru Powszechnego w Warszawie.

"3SIOSTRY" W RAMACH TR ON TOUR 

Niedługo po warszawskiej premierze, “3Siostry” prezentowane były międzynarodowej publiczności we wrześniu 2021 roku na International Pilsen Festival w Pilźnie (Czechy). Miesiąc później spektakl otworzył Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu, a tydzień później prezentowany był w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Spektakl znalazł się w programie 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie i prezentowany był w ramach sekcji PURGATORIO. 

Najbliższe pokazy "3Sióstr" w Warszawie odbędą się 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19 i 20 marca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Bilety dostępne są na stronie internetowej TR Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany