W tym tygodniu Komuna Warszawa zaprasza na koncert, wykład gości z Berlina, warsztaty ekologiczne, międzynarodową wystawę ilustracji i spektakl sąsiadów z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej.
KONCERT
Michał Libera: Paweł. Utwór na nagrania terenowe i głos
20 listopada, godz. 19.00
„Paweł” to dźwiękowy dziennik podróży – na poły fantasmagoryczny, na poły mokumentalny zapis podążania za rzekami, kanałami i ściekami, czy to w stronę zbiorników wodnych, które tworzą, czy też pod prąd, w stronę źródeł, z których wypływają.
Utwór oparty jest na nagraniach terenowych dokonanych za pomocą domowej roboty geofonów, hydrofonów i mikrofonów kontaktowych. Wybór ten oznacza, że krajobrazy w „Pawle” nie mają charakteru pejzaży dźwiękowych, w ogóle nie przypominają też miejsc, tak jak utarło się je słyszeć. Mało co ukazane jest tutaj z perspektywy ludzkich uszu. A jednak nagrania te są wręcz absurdalnie prawdziwe – montaż jest minimalny, efektów właściwie nie ma, dramaturgia jest praktycznie żadna. Jedyne co w „Pawle” naprawdę jest, to zestawienia różnych ujęć danego krajobrazu w danym czasie – równoczesnych, choć arbitralnych, przeskalowanych, może nawet niewspółmiernych.
Więcej o projekcie TU
WYSTAWA
Międzynarodowa wystawa ilustracji: Life on the Edge
20-30 listopada, godz. 10.00-18.00
Stowarzyszenie Pictoric, Fundacja Polish Graphic Design i Teatr Komuna Warszawa zapraszają na plenerową wystawę artystek i artystów z Ukrainy, Polski, Łotwy, NIemiec, Węgier, Francji, Wielkiej Brytanii, USA.
W ostatnich latach ilustracja stała się istotnym elementem komunikacji międzynarodowej, pomagając Ukrainie przekazywać swoje poglądy i aspiracje. Żywe obrazy przyciągają uwagę i jednoczą międzynarodową społeczność demokratyczną wokół Ukrainy.
Co oznacza “Życie na krawędzi” dla ukraińskich i międzynarodowych ilustratorów? Czy to życie na skraju wojny, globalnych zawirowań czy problemów środowiskowych? Ciągła walka z niepewnością, gdzie granica między stabilnością a chaosem się zaciera? A może osobiste wyzwanie, które popycha nas poza strefę komfortu, zmuszając do walki z wewnętrznymi demonami i dążenia do rozwoju?
Prace można oglądać w ogrodzie Teatru Komuna Warszawa do 30 listopada.
Lista artystek i artystów biorących udział w wystawie TU
WSTĘP WOLNY
WYKŁAD
Matthias Einhoff & Miodrag Kuč: Wspólnotowy Kosmodrom. Transformacja instytucji kultury po komfortocenie
22 listopada, godz. 18.00
Matthias Einhoff i Miodrag Kuč z Zentrum für Kunst und Urbanisitk w Berlinie (ZK/U) w Berlinie, współkuratorzy projektu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”, na przykładzie rozbudowy budynku ZK/U przedstawią strategie transformacji instytucji kultury, które wynikają z potrzeb i wymagań społeczności lokalnych, a jednocześnie odpowiadają na wyzwania związane z ochroną planety. Rezultatem tego podejścia jest proces myślenia projektowego, który uwzględnia nie tylko potrzeby ludzi, społeczności i instytucji, ale także rzeczy i istot nie ludzkich.
Na początku rozbudowy budynku ZK/U, dawnej stacji towarowej w robotniczej dzielnicy Moabit, zespół ZK/U stworzył proces, który pozwolił społeczności stać się częścią tej transformacji i kształtować przyszły program. Najbardziej widocznym elementem nowego budynku jest jego ogólnodostępny dach funkcjonujący jako miejska scena: ponad 150 000 osób codziennie dojeżdżających środkami transportu publicznego może z okien kolejki zobaczyć ten nowy emblematyczny obiekt na mapie Berlina i w ten sposób dołączyć do publiczności różnych interwencji artystycznych, przedstawień teatralnych lub działań sąsiedzkich wokół aktualnych i istotnych tematów społecznych. Podczas przebudowy nad starym budynkiem położono nowy dach. Społeczności znowu mogą działać pod dachem, a teraz dodatkowo jeszcze na nim. Dla przestrzeni dachu zaplanowano między innymi kompleksowy program z współczesnymi i lokalnymi wątkami. Ta faza transformacji nazywana jest Wspólnotowym Kosmodromem – w tej poszerzonej przestrzeni ludzkie i nie-ludzkie głosy spotykają się, aby odkrywać kosmos dóbr wspólnych.
Wydarzenie towarzyszy wystawie podsumowującej działania „Laboratorium badań nad szczęściem” 2022-2024 —> „Ideobranie. Idee i prototypy” prezentowanej w Turnusie na Wolskiej, 20.11-8.12.2024.
Więcej o wydarzeniu TU
WSTĘP WOLNY
WARSZTATY
Architektura odpadów
23 listopada, godz. 11.00-15.00
Warsztaty są częścią cyklu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”, projektu o charakterze artystyczno-badawczym, będącego poszukiwaniem nowych rodzajów komfortu.
Punktem wyjścia do warsztatów są nowe regulacje prawne, które przyniosą znaczące zmiany w sortowaniu odpadów, a to z kolei będzie miało wpływ na tworzenie odpowiedzialnej przestrzeni miejskiej i komfortowej przestrzeni mieszkalnej.
Wątki:
Przepisy, wiedza o zrównoważonej gospodarce odpadami – wstęp, Monika Krysztofińska/Interzero Polska;
Miasto, przestrzeń, architektura – architekci Michał Sikorski i Petro Vladimirov;
Design, wnętrze, mieszkanie – projektantka Zofia Strumiłło- Sukiennik;
Moderacja – Bogna Świątkowska.
Rozwinięcie:
W obliczu globalnych wyzwań związanych z nadmiernym zużyciem zasobów i generowaniem odpadów, konieczność projektowania w duchu cyrkularności jest kluczowym zagadnieniem dla architektury i urbanistyki. Cyrkularne podejście polega na maksymalizacji wartości materiałów i zasobów, przy jednoczesnym minimalizowaniu odpadów. W kontekście architektury oznacza to tworzenie budynków i przestrzeni, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale również mają zdolność adaptacji, demontażu oraz ponownego wykorzystania elementów konstrukcyjnych.
Ponowne wykorzystanie materiałów oznacza włączanie do nowych projektów elementów z poprzednich konstrukcji. Może to przybierać formę kreatywnego wykorzystania odzyskanych cegieł, belek czy szkła, co nie tylko redukuje ilość odpadów, ale również nadaje nowym budynkom charakter i historię.
Tego rodzaju koncepcje wymagają współpracy między architektami, urbanistami, inżynierami i władzami lokalnymi oraz wsparcia technologii pozwalających śledzić pochodzenie i ścieżkę materiałów. Takie podejście sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, a jednocześnie umożliwia projektowanie przestrzeni, które harmonijnie łączą estetykę z odpowiedzialnością ekologiczną.
SCENARIUSZ
11.00–11.40 wstęp do warsztatów
11.40–12.30 spacer inspiracyjny
12.30–13.00 dyskusja
13.00–14.30 mikro-ćwiczenie, brainstorming w podgrupach
14.30–15.00 autoprezentacje, podsumowanie
Zapisy: [email protected]
Prosimy o krótkie uzasadnienie chęci udziału w warsztatach.
Liczba miejsc ograniczona!
TEATR
Spektakl z okazji 150-lecia IX LO im. Klementyny Hoffmanowej: OTWÓRZCIE OKNO
23-24 listopada, godz. 19.00
Oto opowieść o współczesnej Klementynie stworzona przez obecnych uczniów IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie z okazji 150-lecia szkoły.
Bohaterka spektaklu ma 17 lat i próbuje odnaleźć się w świecie, w którym młody człowiek powinien wiedzieć wszystko. W świecie nieograniczonego przyswajania wiedzy, niekończących się ciągów zadań i ostrej samodyscypliny. W świecie, w którym każdy świetnie zna swoje plany na przyszłość i realizuje je rzetelnie, optymalizując wyniki. Nie ma czasu na zbędne refleksje, w końcu „szkoła nie poczeka”, jak mówi słusznie matka Klementyny.
Tylko, czy to możliwe? Czy faktycznie, mając 17 lat, jesteśmy w stanie podjąć poważne, życiowe zobowiązania? A co, jeśli tego nie zrobimy?
Młodzi aktorzy, uczniowie LO im. Klementyny Hoffmanowej opowiadają tym spektaklem o swoich zmaganiach z edukacyjną, społeczną i rodzinną rzeczywistością. O presji ukrytej pod pozorami rozsądku. O samotności wobec oczekiwań. I o tym, jak to jest być uczniem jednego z najlepszych liceów w Warszawie. Warto posłuchać ich głosu.
Teatr CHACHMĘT
Występują: Piotr Bittel, Karolina Burzyńska, Alisa Bushuieva, Łucja Cetwińska, Maria Gil, Hanna Kłos, Julia Malak, Zuzanna Mazurek, Maja Michalska, Zuzanna Ochab, Joanna Sobierajska, Grzegorz Skarżyński, Szymon Tkacz
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Muzyka i opracowanie muzyczne: Mikołaj Tabako
Kołysanka: Maja Michalska
Koordynacja projektu: Joanna Karpińska
Produkcja: Adam Rębacz
Działalność Teatru Komuna Warszawa wspierana jest przez m.st. Warszawa.