12 września o godz. 19.00 w Sali Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się koncert Jakuba Józefa Orlińskiego.
W ostatnich miesiącach za pośrednictwem mediów społecznościowych i dzięki naszej platformie VOD odwiedzaliśmy Państwa w domach. Z ogromną radością teraz powitamy Państwa ponownie na widowni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w nowym sezonie artystycznym, który zainaugurujemy koncertem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.
Nie pamiętam występu bez dwóch czy trzech bisów. Zresztą każdy koncert jest inny, każdy ma niepowtarzalną publiczność - raz osiemdziesięcio-osobową, raz czterotysięczną, na każdym o czymś innym myślimy. Tego nie uchwyci żadne zdjęcie ani wideo, to może zapisać się tylko w pamięci artystów i słuchaczy, którzy są współtwórcami koncertu - J.J. Orliński w wywiadzie dla TW-ON.
Polski kontratenor jest laureatem prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards w kategorii Young Artist. Znalazł się również w gronie nominowanych do International Opera Awards 2020 w kategorii Recording (Solo Recital).
Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie przystąpił do prestiżowego programu dla młodych artystów: Akademia Operowa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W Juilliard School zdobył Graduate Diploma pod kierunkiem Edith Wiens.
Cieszy się rosnącą reputacją śpiewaka o pięknym głosie, posiadającego niezwykłe umiejętności sceniczne. Jest laureatem szeregu konkursów wokalnych w tym Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions. W Polsce wykonał partie Kupidyna w Wenus i Adonis Blowa oraz Narcisa w Agrippinie Händla. W Niemczech wykonywał partie Ruggiera w Alcynie Händla w Aachen i Cottbus, pieśni Purcella z baletem w Operze w Leipzig oraz Philippusa w Der Misslungene Braut-Wechsel oder Richardus Telemanna I (oparty na Riccardo Primo Re d’Inghilterra Händla) w Gießen.
W sezonie 2016-2017 zaśpiewał w spektaklu Mesjasz Händla w Carnegie Hall z towarzyszeniem Musica Sacra oraz Oratorio Society of New York. Czeka go również debiut podczas Festival d’Aix-en-Provence w operze Erismena Cavalliego oraz debiut w Operze we Frankfurcie. Słuchacze cenią jego charyzmę sceniczną, piękny głos, ambitny dobór repertuaru, mądre kierowanie własnym rozwojem i karierą, ale przede wszystkim pokorę w stosunku do muzyki.
PROGRAM KONCERTU:
Część I
Jakub Józef Orliński oraz Michał Biel (fortepian)
Henry Purcell - Music for a While, If Music be the Food of Love, What Power art Thou, Strike the Viol
Tadeusz Baird - Cztery sonety miłosne:
Spójrz co tu ciche serce wypisało...
Drwię, mając ciebie, z całej ludzkiej pychy...
Słodka miłości...
Jakże podobna zimie jest rozłąka...
Paweł Łukaszewski - Jesień z cyklu Trzy pieśni do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Część II
Jakub Józef Orliński oraz Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki
Francesco Cavalli - Lucidissima face z II aktu opery La Calisto
Giovanni Antonio Boretti - Chi scherza con Amor z III aktu opery Eliogabalo
Georg Friedrich Händel - Pena tiranna z II aktu opery Amadigi di Gaula HWV 11
Giovanni Bononcini - La Nemica d’Amore fatta amante: Sinfonia
Georg Friedrich Händel - Voi che udite z II aktu opery Agrippina HWV 6
Luca Antonio Predieri - Finchè salvo e l’amoro suo z 1 aktu opery Scipione Il Giovane
Giuseppe Maria Orlandini / Johann Mattheson - Che m’ami ti prega z I aktu opery Nerone
Antonio Vivaldi - Vedro con mio diletto z opery Giustino
Georg Friedrich Händel - Agitato da fiere tempesta z opery Riccardo Primo Te d'Inghilterra HWV 23
Występ Jakuba Józefa Orlińskiego jest możliwy dzięki uprzejmości Erato/ Warner Classics.
Artysta przekazuje swoje honorarium Fundacji Słoneczna Akademia.
Koncert retransmitowany będzie 15 września o godz. 19.30 w audycji Filharmonia Dwójki Polskiego Radia Program 2.
Planując wizytę w Teatrze, prosimy o:
- zabranie ze sobą maseczki i noszenie jej po wejściu do budynku teatru
- zdezynfekowanie rąk po wejściu do budynku – bezdotykowa stacja do dezynfekcji rąk znajduje się w holu kas biletowych
- zachowanie bezpiecznych odstępów
Warunkiem uczestnictwa w spektaklach jest akceptacja Regulaminu dotyczącego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie związanych z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać.