EN
23.05.2022, 17:47 Wersja do druku

Warszawa. Koncert inauguracyjny Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

mat. Archiwum Artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

To będzie uroczysty i wyjątkowy wieczór. 28 lipca złożona z wybitnych ukraińskich instrumentalistów Ukrainian Freedom Orchestra rozpocznie w Warszawie tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych. Bilety na koncert inauguracyjny w Teatrze Wielkim są dostępne w sprzedaży od 23 maja.

Ukrainian Freedom Orchestra to wspólne przedsięwzięcie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Orkiestrę utworzono w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. W dniach 28 lipca – 20 sierpnia 2022 roku zespół wybierze się w trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych, występując m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Nowym Jorku i Waszyngtonie.Ukrainian Freedom Orchestra tworzą muzycy na co dzień związani m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Królewska Orkiestra Concertgebouw.Pomysłodawczynią utworzenia orkiestry jest maestra Keri-Lynn Wilson, która wychowała się w Winnipeg (Kanada) – największym ośrodku ukraińskiej diaspory w Ameryce Północnej.

We wspólnym oświadczeniu dyrektor generalny Met Peter Gelb oraz dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski piszą: Muzyka może być potężną bronią przeciwko agresji. Ta trasa koncertowa ma na celu obronę ukraińskiej sztuki i bohaterskich artystów, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny.

Środki zebrane podczas trasy koncertowej zostaną przekazane Ministerstwu Kultury i Informacji Ukrainy na pomoc artystom. Dodatkowo będzie można dokonywać bezpośrednich wpłat na konto ministerstwa za pośrednictwem strony internetowej, której adres zostanie podany wkrótce.Koszty organizacji koncertu oraz pobytu muzyków w Warszawie, decyzją Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, zostaną pokryte ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie koncertu: Sylwestrow, Chopin, Beethoven i Brahms

Wystąpią: Liudmyla Monastyrska (sopran), Anna Fedorova (fortepian)oraz Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne