EN
2.03.2022, 12:27 Wersja do druku

Warszawa. Koncert i zbiórka dla Ukrainy w TR Warszawa

6 marca o godzinie 19.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 wystąpi zespół “Z LASU”, który zaśpiewa tradycyjne pieśni z Polesia. Wstęp dla Ukraińców i Ukrainek jest bezpłatny. 

fot. mat. teatru

Запрошуємо громадян України, які перебувають у Польщі.

Для вас вхід на концерт безкоштовний.

Napaść Rosji na Ukrainę przyniosła niewyobrażalną tragedię i katastrofę humanitarną. Całe polskie społeczeństwo włączyło się w akcję niesienia pomocy naszemu wschodniemu sąsiadowi. Koncert “Solidarność z Ukrainą” będzie okazją do wyrażenia poparcia dla naszych ukraińskich sióstr i braci w ich walce o wolność i suwerenność. Na scenie TR Warszawa wystąpi warszawski zespół “Z LASU”, wykonujący tradycyjne ukraińskie pieśni z Polesia – regionu, leżącego na polsko-ukraińsko-białoruskim pograniczu. Mamy nadzieję, że siła ludzkiego głosu, surowe piękno tradycyjnej melodyki, obrzędowość i mądrość kobiet, które nad nią czuwają zjednoczą nas wokół wspólnej sprawy, jaką jest pomoc Ukrainie.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka środków finansowych na pomoc Ukrainie, przeprowadzona we współpracy z Fundacją Otwarty Dialog.

Pieniądze zebrane w ramach zbiórki zostaną przekazane przez fundację bezpośrednio do Ukrainy albo w formie zakupionej pomocy humanitarnej Ukraińcom.

Bilety w cenie 15 zł dostępne są na stronie internetowej teatru (link znajduje się TUTAJ). Cena 15 zł jest ceną symboliczną; zachęcamy, aby dodatkowe środki wpłacać na zbiórkę prowadzoną przez Fundację Otwarty Dialog poprzez serwis zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/ba64zt.

Z LASU

Zespół “Z LASU” tworzą osoby zaangażowane w praktykowanie muzyki tradycyjnej, z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym. Wspólnie śpiewają tradycyjne pieśni z Polesia, krainy ciągnącej się od Polski aż po Rosję, wzdłuż bagnistych łąk Prypeci. Od kilkunastu lat przemierzają te tereny w poszukiwaniu ducha dawnego świata - żywego i obfitego źródła, z którego można czerpać współcześnie. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Od twórczyń: "Polesie, które znamy, to lasy, bagna, jeziora i ukryte między nimi malownicze wsie. Szukamy chutorów - miejsc z dala od głównych dróg, małych wiejskich kolonii, na wpół opustoszałych zakątków. Zachodzimy do chat, pytamy starych ludzi o ich pieśni, o ich historie. Opowiadają chętnie. Kiedy słuchamy, cofamy się do czasów, gdy egzystowali w przymierzu z przyrodą, żyjąc z tego, czym obdarowały ich las, rzeka, pole i łąka. Gdy ze światem materialnym współistniała sfera sacrum, a poczucie bliskiej obecności duchów przodków dawało człowiekowi oparcie.“

W niedzielę 6 marca br. w TR Warszawa zespół "Z LASU" wystąpi w składzie: Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne