13 marca o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Muzeum Łazienki Królewskie wybrzmią fragmenty „Mesjasza” Haendla w ramach Koncertu charytatywnego #solidarnizukrainą Polskiej Opery Królewskiej.
Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem Rosji na terytorium i naród Ukrainy. Nic nie usprawiedliwia tego aktu barbarzyństwa, którego jesteśmy świadkami. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, których w jakikolwiek sposób ten konflikt dotyka.
Pragniemy wyrazić wsparcie dla ofiar wojny oraz włączyć się w pomoc Ukrainie w sposób najbardziej naturalny dla naszej instytucji. Dlatego w niedzielę 13 marca w Teatrze Królewskim odbędzie się KONCERT CHARYTATYWNY #SOLIDARNIZUKRAINĄ, podczas którego Artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają fragmenty słynnego oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla.
Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Bilety do nabycia na www.ewejsciowki.pl oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.
***
MESJASZ / Haendel
(fragmenty)
Koncert charytatywny #solidarnizukrainą
13 marca, godz. 19.00
Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Oratorium Mesjasz zajmuje szczególne miejsce w twórczości G. F. Haendla. Bez wątpienia to siła jego wyrazu oraz uniwersalność przesłania sprawiły, iż jeszcze za życia kompozytora Mesjasz został okrzyknięty Arcydziełem. Choć skomponowane w zaledwie 24 dni, to do dziś cieszy się niegasnącą popularnością, za każdym razem wzbudzając entuzjazm publiczności.
Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa jest kompilacją tekstów zaczerpniętych z Biblii Króla Jakuba oraz Modlitewnika Powszechnego. W istocie każda z trzech części utworu podejmuje osobny wielki temat. Część pierwsza zawiera zatem proroctwo przyjścia na świat Zbawiciela. Druga część, zwieńczona słynnym chórem Alleluja, opowiada o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Natomiast część ostatnia koncentruje się wokół zapowiedzi zbawienia ludzkości.
Pod względem muzycznym Mesjasza charakteryzuje bogactwo zastosowanych środków, przy zachowaniu niewielkiej obsady wykonawczej. Za życia kompozytora zespół wokalistów i instrumentalistów nie przekraczał liczby 60 osób. Do tego pierwotnego brzmienia pragną nawiązywać artyści Polskiej Opery Królewskiej. Stąd też znakomitym solistom oraz zespołowi wokalnemu towarzyszyć będzie zespół instrumentów dawnych – Capella Regia Polona. Przy klawesynie zasiądzie Krzysztof Garstka, który poprowadzi wykonanie dzieła.
WYKONAWCY
MARTA BOBERSKA SOPRAN
ANETA ŁUKASZEWICZ ALT
SYLWESTER SMULCZYŃSKI TENOR
PAWEŁ MICHALCZUK BAS
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
JAKUB SZAFRAŃSKIPRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT
Wydarzenie jest organizowane pod mecenatem Grupy PZU.
Więcej informacji na www.operakrolewska.pl