EN

10.05.2023, 08:49 Wersja do druku

Warszawa. Koncert Artura Gotza w hołdzie Irenie Sendlerowej

Jutro, 11 maja, o godz. 19.00 w Wolskim Centrum Kultury odbędzie się premiera koncertu „Ponad nocą” Artura Gotza. To wyjątkowy projekt, który zostanie zaprezentowany dzień przed 15. rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej oraz kilka dni przed 80. rocznicą upadku Powstania w Getcie Warszawskim.

fot. mat. organizatora

Wydarzenie będzie składało się z dwóch części, które będą się przeplatały. Pierwsza z nich to część muzyczna, na którą złożą się utwory muzyczne - w tym premierowe piosenki do wierszy wojennych poetów, do których muzykę stworzył Artur Gotz - pomysłodawca projektu, aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (cztery płyty, ponad 600 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie), mieszkaniec Woli, zafascynowany historią Warszawy. Zabrzmią również kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Artur Gotz współpracuje od wielu lat oraz oryginalne pieśni w jidysz. Drugą część projektu będą stanowiły aktorskie interpretacje tekstów, wspomnień m.in. Ireny Sendlerowej, Marka Edelmana, Władysława Szlengla oraz nieznanych autorów. 

Wśród wykonawców znajdą się również Karina Seweryn, aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie oraz muzycy: Michał Jasnos (klawisze), Łukasz Jerzykowski (gitara basowa) i Kuba Mikulski (instrumenty perkusyjne).

Koncert produkuje Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, a współfinansuje go m. st. Warszawa. 

Irena Sendlerowa, nazywana polskim Oskarem Schindlerem, a także Matką Dzieci Holocaustu w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Dzięki jej skrupulatnym notatkom ukrytym w butelkach zachowały się nazwiska ocalonych i nie zaginęła ich tożsamość.

Projekt ma na celu również uczczenie zrywu ludności żydowskiej w getcie warszawskim. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, ale wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie to było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Sześć milionów Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci – zostało zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

„Kamienie, odmówicie kadisz

Bo człowiek narody gładził

Kamienie, odmówcie kadisz

By człowiek policzki gładził…” 

/Monika Partyk/

Prostota formy koncertu znakomicie uwydatni siłę dramatycznej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Źródło:

Materiał nadesłany