EN
19.03.2022, 12:11 Wersja do druku

Warszawa. Kolorowe skarpetki wspierają aktorów Teatru 21 na Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się w czasie z pierwszym dniem wiosny – i na równi z nim jest powodem do radości oraz nadziei. Dobra energia wynika z poczucia, że pięknie jest się różnić, a każda wersja indywidualności jest cenna. Symbolem tych wartości są kolorowe skarpetki nie do pary. W tym roku Teatr 21 wszedł we współpracę z firmą Many Mornings – polskim producentem kolorowych skarpetek nie do pary – która działa na rzecz społecznej inkluzji osób z zespołem Downa od 2018 roku. W dniach 19-21 marca 21% przychodu ze sprzedaży kolorowych skarpetek Many Mornings trafi do partnerów społecznych.

Kampania dla Many Mornings / na zdjęciu Piotr Swend, Maja Kowalczyk i Daniel Krajewski

To właśnie nieparzystość, czyli obecność dodatkowego chromosomu w 21 parze, oznacza trisomię 21 – czyli zespół Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary podkreślają tę wyjątkowość. Noszenie ich 21 marca od wielu lat stało się znakiem solidarności i działanie w imię znoszenia barier. Many Mornings – łódzka firma, która na co dzień produkuje właśnie skarpetki nie do pary – celebruje obchody ze szczególnym przekonaniem o mocy sprawczej takich symboli. Gdy w dyskursie pojawiają się osoby z zespołem Downa, oznacza to także proces normalizacji w życiu społecznym.

W tym roku w kampanii skarpetek Many Mornings wystąpiła trójka wyjątkowych modeli, na co dzień związana z Teatrem 21: Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski i Piotr Swend. Fotograf uwiecznił zwykły poranek pełen optymizmu, rozpoczęty z myślą „każdy dzień to najlepszy dzień w moim życiu”. Sesja opowiada o tym, że różnice nie sprawiają, że zmienia się istota naszych codzienności – pełnych trosk i radości, czasem stresu, ale zwykle pozytywnego nastawienia do nadchodzących wyzwań. Każdy z nas jest inny, ale razem możemy tworzyć twórczą wspólnotę.

Poza otwarciem publicznej dyskusji, w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa ważne jest także wsparcie finansowe. Many Mornings przekaże 21% przychodu ze sprzedaży kolorowych skarpetek w dniach 19-21 marca partnerom społecznym. Każdy użytkownik może wybrać na rzecz jakiej organizacji chce przekazać środki ze swoich zakupów. Wśród współpracujących organizacji w Polsce są m.in. Teatr 21, Stowarzyszenie Bardziej Kochani, Stowarzyszenie Tęcza. Teatr 21 całą darowiznę przekaże na remont Centrum Sztuki Włączającej, które stanie się stałą siedzibą Teatru 21 i miejscem w całości poświęconym sztuce artystów z niepełnosprawnościami. Skarpetki można nabyć na stronie: https://manymornings.com/dlaczego/

Teatr 21 – aktywny od 2005 roku zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 zespół został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr “.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca. Spektakl "Królestwa" powstał w ramach trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zatytułowanego “Nie zostawiaj nikogo w tyle”, dotyczącego roli idei bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju w pracy na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami w polu kultury i sztuki.

Źródło:

Materiał nadesłany