EN
29.11.2022, 17:11 Wersja do druku

Warszawa. Julia Szczepańska laureatką Nagrody Nardellego za sezon 2021/22

fot. Grzegorz Olkowski / mat. teatru

Zarząd Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) przyznał Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych aktorce Julii Szczepańskiej – poinformowano w mediach społecznościowych ZASP-u.

Jak wyjaśniono, Julia Szczepańska została nagrodzona za "kreację postaci Barbary Niechcic w przedstawieniu +Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią+, inspirowanym powieścią Marii Dąbrowskiej na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, w reżyserii Michała Siegoczyńskiego".

Przypomniano, że "w +Subiektywnym spisie aktorów teatralnych. Edycji trzydziestej+, zamieszczonej w portalu e-teatr.pl, Jacek Sieradzki napisał o aktorce, absolwentce Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi: +trzeba patrzeć z podziwem, co debiutantka wyprawia z najoryginalniejszą postacią kobiecą w naszej literaturze, jak transponuje urok i egocentryzm Barbary Ostrzeńskiej-Niechcicowej na współczesny model, jak ją rozpina między brutalnością a bezradnością, machinalnym okrucieństwem a wewnętrznym nienasyceniem". "+Noce i dnie+ w Teatrze im. Horzycy Michał Siegoczyński przetransponował na instrumentarium pop-kultury, tak w systemie odniesień, jak w języku. Jej postać też dotyka nader ryzykowne zwulgaryzowanie, ale broni się szczerością i trafnością rysunku psychologicznego. Gra szorstką, mocną, współczesną kobietę, która rządzi wszystkimi pozwalającymi się rządzić, nie liczy się z nikim poza sobą, ale oczywiście marzy o wielkiej czułości, tylko że ten czuły, miałby być jednocześnie podległy. Choć i mądrzeje z wiekiem, jak na bohaterkę porządnej epiki przystało" - wyjaśnił krytyk.

Podkreślił, że "młodziutka aktorka idealnie trafia w ton takiej damskiej bezwzględności, która w swej inteligencji i trzeźwości widzenia świata byłaby niezwykle pociągająca i zabawna, gdyby tylko nie była aż tak wredna". "Prowadzi postać konsekwentnie, imponująco panuje nad jej przemianami, choć opowieść nie jest linearna. Daj Boże każdemu i każdej taki debiut" - napisał Sieradzki.

Julia Szczepańska urodziła się 5 października 1997 r. w Warszawie. W 2021 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W 2020 r. otrzymała Nagrodę Opus Film dla aktorki, którą "chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym" za role w spektaklach "Hamlet x 4" i "Nie jedz tego! To jest na święta" na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

W 2022 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest" w Toruniu otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za debiut aktorski (rolę Anny) w filmie fabularnym "Wiarołom" w reż. Piotra Złotorowicza.

Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje od sezonu 1998/99 nagrodę "za najlepszy debiut aktorski", której patronem jest Andrzej Nardelli, znakomity artysta, którego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna śmierć. Laureatami tego wyróżnienia byli, m.in.: Paulina Kinaszewska, Tomasz Schuchardt, Marieta Żukowska, Patrycja Soliman, Marcin Hycnar, Tomasz Schuchardt, Agnieszka Skrzypczak, Julia Konarska, Magdalena Koleśnik i Jakub Gola.

Źródło:

PAP