EN

18.08.2021, 14:25 Wersja do druku

Warszawa. Interdyscyplinarny Festiwal "Opera dla głuchych"

W sierpniu w ramach Festiwalu „Opera dla głuchych” odbędą się trzy wyjątkowe wydarzenia: instalacja Karola Tymińskiego „Przystań", instalacja Kuby Krzewińskiego i Karola Tymińskiego oraz spektakl teatralny „Opera dla głuchych”. 

fot. mat. organizatora

Wydarzenia te są częścią wyjątkowego festiwalu OPERA DLA GŁUCHYCH organizowanego przez Fundację Automatophone, Celem festiwalu organizowanego od 2017 roku jest wypracowanie nowego języka sztuk performatywnych, opartego na syntezie kultury słyszących oraz kultury Głuchych, w szczególności unikatowych form wyrazu artystycznego typowych dla obu światów.

Festiwal odbywa się od czerwca do października 2021 r. Szczegółowy plan poniżej:

1. PRZYSTAŃ to praca Karola Tymińskiego dla osób głuchych i słyszących, zgłębiająca relacje między cielesnością a muzyką. W obecności tylko jednego widza artysta odgrywa utwór stworzony jako fizyczne, a nie dźwiękowe doznanie. Wykorzystane w trakcie koncertu przetworniki dźwięku – umieszczone na ciele widza – wibrują nie tylko wedle formalnej muzycznej logiki, ale również oddają jej emocjonalny wymiar. „Przystań” to ciało, do którego przybijają puszczone przez performera w ruch akustyczne fale. Ich różnorodne natężenie i rytm zmieniają fizyczną tkankę w muzyczny pejzaż.

Konsultacja dźwiękowa i techniczna: Kuba Krzewiński

Konsultacja techniczna: Krzysztof Cybulski

Miejsce i czas wydarzenia to: ul. Jasna 10, Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej

Wstęp wolny po wcześniejszych zapisach.

23.08. - 27.08.,18.00-19.00, 20 - 21.00

28.08. - 13.00-14.00, 16.00-17.00, 19.00-20.00

Chęć udziału w wydarzeniu można zgłaszać od 13 sierpnia roku w formularzu https://appoint.ly/s/ (ilość miejsc ograniczona).

2. CZAS BEZRUCHU to instalacja Kuby Krzewińskiego i Karola Tymińskiego, której podstawowymi materiałami są wiatr i oddech. Ciało ludzkie odbiera je jako fale wibracyjne m.in. poprzez percepcję kostną oraz przez skórę. W skład instalacji wchodzą wideo oraz obiekty kinetyczne poruszane przez umieszczone w przestrzeni wiatraki.

Przeciętnie człowiek zużywa 750 mln oddechów w ciągu życia. Cykl wdechów i wydechów to podstawowy loop rytmiczny towarzyszący nam od urodzenia do śmierci. Pomiędzy wdechem i wydechem następuje czas bezruchu, z ang. “still point”, będącego jedną z technik medytacji świadomego oddychania. Obserwowanie owej przerwy pomiędzy w- i wy-dychaniem ma na celu badanie krawędzi tchnienia, poszukiwanie momentów zawieszenia, eksplorowanie pustki i pełni.

Miejsce i czas prezentacji: Jasna 10, Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej

24.08. - 29.08., 17.00-21.00

Wstęp wolny.

3. OPERA DLA GŁUCHYCH, reż. Wojtek Zrałek-Kossakowski

Miejsce i czas prezentacji: STUDIO teatrgaleria, 28.08. g. 19.00 i 29.08. g. 19.00.

Bilety do nabycia: kasa STUDIO teatrgaleria (Pl. Defilad 1, Warszawa)

Słowo, sygnał, hałas, muzyka, szum. Jak często zwracamy uwagę na to, że dźwięk pozwala nam skomunikować się, zorientować w przestrzeni, ostrzega przed niebezpieczeństwem, jest nośnikiem uczuć i informacji? Za jego pomocą i dzięki niemu odnajdujemy się w rzeczywistości. Nie wszyscy. W tej samej rzeczywistości funkcjonują osoby Głuche – „obcokrajowcy” pozbawieni możliwości nawigacji w naszej audiosferze. A gdyby tę sytuację odwrócić? Wyobraźmy sobie świat, w którym dominuje kultura Głuchych, a osoby słyszące są mniejszością. Jak on wygląda? Jakie są jego zasady? Jaki jest jego język? Czy istnieje w nim muzyka? Jak poradziłaby sobie w takim świecie mała grupa słyszących „obcych „? Opera dla Głuchych” to opowieść o próbach znalezienia wspólnego języka. Historie głuchych i słyszących przez stulecia biegły obok siebie, a ich skrzyżowania zbyt często okazywały się aktami arogancji i przemocy. Czy zdawaliście sobie sprawę z tych okrucieństw? A także z bogactwa, różnorodności i odmienności kultury Głuchych? Czy jesteśmy tacy sami? Czy może różnimy się od siebie aż tak bardzo, że nigdy nie będziemy mogli w pełni zrozumieć się nawzajem?

4. GŁUCHA ORKIESTRA//Usłysz Ciszę!, Hubert Zemler, Wojtek Błażejczyk

Miejsce i czas prezentacji: Komuna Warszawa, 26.09. g. 15.00

„Usłysz ciszę!” to dwie kompozycje - autorstwa Huberta Zemlera oraz Wojtka Błażejczyka - na 6 głuchych wykonawców, perkusję i urządzenia elektroniczne. Dzieła skomponowane dla Głuchej Orkiestry stanowią próbę przeniesienia wrażliwości i percepcji osób niesłyszących na język dźwięków.

5. BNNT// Enjoy the silence

Miejsce i czas prezentacji: Komuna Warszawa, 26.09. g. 17.00

Muzyka BNNT – albo soundbombing jest hałaśliwa, nieustępliwa i apokaliptyczna, ale na wysokim poziomie. Tym razem dźwięku połączymy ze sztuką opowiadania w języku migowym - za pomocą tylko jednego znaku lub kilku ułożonych sekwencji znaków dłoni - różnych historii Te dwa światy, dla których rytm stanowi nadrzędną kategorię porządkującą ich – jakże odmienne – praktyki twórcze, spotkają się w ramach koncertu piosenek migowych.

6. PIOSENKI MIGOWE, reż. Patryk Zakrocki

Miejsce i czas prezentacji: on-line, 10.10 ( cały dzień )

Do udziału w projekcie Patryk Zakrocki zaprosił Głuchych poetów. Ich wspólnym celem stało się stworzenie atrakcyjnych – zarówno dla osób Głuchych, jak i nieznających polskiego języka migowego – piosenek / klipów audiowizualnych, pokazujących piękno PJM.

7. W TŁUMACZENIU, miejsce do potwierdzenia, reż. Wojtek Pustoła i Wojtek Ziemiński

Miejsce i czas prezentacji: 1-12.10.2021 g. 19.00

Spektakl będzie solowym występem Adama Stoyanova, wybitnego Głuchego poety i aktora, znanego ze spektaklu “Jeden gest”.

Celem spektaklu jest przetłumaczenie kilku wierszy Różewicza na Polski Język Migowy.

Wspólnie z tłumaczką, Katarzyną Głozak, próbują odbudować utwory Różewicza w języku, który wymaga nie tylko innej semantyki, ale całkowicie innego konstruowania znaczeń.

Koncepcja: Wojtek Pustoła i Wojtek Ziemilski

Reżyseria: Wojtek Ziemilski

Scenografia/video: Wojciech Pustoła

Występuje: Adam Stoyanov

Tłumaczka: Katarzyna Głozak

Kompozytor/muzyka na żywo: Aleksander Żurowski

Festiwal współfinansowany jest ze źródeł: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytut Muzyki i Tańca

Partnerami festiwalu są: Komuna Warszawa, Jasna 10, Krytyka Polityczna, STUDIO teatrgaleria, Polski Związek Głuchych

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne