Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza konkurs na familijny spektakl grany w namiocie cyrkowym w ramach programu Lato w teatrze. Nabór zgłoszeń trwa do 5 marca – poinformował w czwartek PAP dział promocji i komunikacji Instytutu.
"Jeśli teatr ma w swoim repertuarze familijny spektakl, który łączy wszystkich członków rodziny, może być podstawą zarówno dobrej zabawy, jak i poważnych dyskusji, a artystki i artyści są gotowi spędzić wakacje w trasie – warto przesłać zgłoszenie" - powiedziała dyrektorka Instytutu Teatralnego Justyna Czarnota-Misztal, cytowana w informacji. "Szukamy przedstawiania, które rozkocha w teatrze dzieciaki, a dorosłym przypomni, jak ciekawe potrafi być to medium" - dodała.
Do 5 marca teatry i profesjonalne grupy teatralne mogą zgłaszać swoje spektakle familijne o potencjale prezentacji w namiocie cyrkowym.
Jak wyjaśniono, "konkurs realizowany jest w ramach programu "Lato w teatrze". "Jego celem jest docieranie do miejsc, które nie posiadają teatru, a często nawet sali, w której można zagrać przedstawienie. W każdej z takich miejscowości Instytut Teatralny wraz z lokalnymi instytucjami kultury organizuje kilkudniowe wakacyjne święto teatralne, w którym udział biorą całe rodziny. W trzynastoletniej historii projektu w namiocie cyrkowym grano łącznie niemal dwieście razy" - czytamy w przesłanej informacji.
Szczegóły dotyczące konkursu wraz z dokumentami do pobrania znajdują się na stronie programu (https://latowteatrze.pl/) w zakładce Namiot cyrkowy oraz na stronie Instytutu Teatralnego.
"Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją" - napisano na stronie Instytutu Teatralnego. Zaznaczono, że "działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną".
Od 2011 r. w ramach programu Lato w teatrze organizowane są objazdy spektakli prezentowanych w namiocie cyrkowym w małych miejscowościach w Polsce. "Docieramy do miejsc, które nie tylko nie mają teatru, ale często nawet sali, w której można zagrać przedstawienie. Objazdom towarzyszą działania edukacyjne dla dzieci oraz warsztaty dla pracowników ośrodków kultury" - podkreślono w informacji.
Program Lato w teatrze jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.