Ponieważ na stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog” wpłynęła tylko jedna aplikacja, Instytut Książki postanowił połączyć komisje powołane do oceny koncepcji miesięczników „Teatr” (otrzymaliśmy pięć aplikacji) i „Dialog” – poinformował w środę Instytut Książki.
Instytutu Książki na swoim Facebooku wyjaśnił, że "połączona komisja składać się będzie w związku z tym z następujących osób: dr Grzegorz Jankowicz (Instytut Książki), prof. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński), dr Zofia Król ("Dwutygodnik"), dr Artur Madaliński (Biblioteka Śląska), Weronika Murek (pisarka), Grzegorz Jaremko (reżyser), Katarzyna Kalwat (reżyserka), Magdalena Piekarska (dziennikarka, krytyczka), Ishbel Szatrawska (pisarka, teatrolożka) oraz Bartosz Szydłowski (dyrektor artystyczny, reżyser)".
Poinformowano, że sekretarzem komisji będzie dr Marcin Hamkało z Instytutu Książki, a spotkania z kandydatami i kandydatkami odbędą się 26 listopada w Warszawie.
Wcześniej na Facebooku miesięcznika "Teatr" oraz na portalu Instytutu Teatralnego e-teatr.pl pojawiły się krytyczne opinie na temat składu komisji konkursowej mającej wyłonić redaktora naczelnego "Teatru".
"Jako członkowie Rady Redakcyjnej miesięcznika Teatr jesteśmy zaskoczeni i zaniepokojeni składem komisji konkursowej w ogłoszonym przez Instytut Książki konkursie na stanowisko redaktora naczelnego Teatru. W skład komisji weszło troje reżyserów, pisarka i dziennikarka, nie ma w niej natomiast przedstawicieli środowiska krytyków i teatrologów. Uważamy, że osoby decydujące o wyborze nowego szefa Teatru powinny znać specyfikę pracy redakcyjnej w czasopiśmie, którego podstawowym zadaniem jest analiza, krytyka i dokumentacja twórczości teatralnej w Polsce" - napisano w oświadczeniu Rady Redakcyjnej zaadresowanym do dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Jankowicza.
"Dlatego budzi nasze zdziwienie powołany skład komisji – przewaga artystów, których dzieła pozostają przedmiotem oceny dokonywanej w miesięczniku" - argumentowano.
"Oczekujemy od Pana Dyrektora modyfikacji składu komisji konkursowej na stanowisko redaktora naczelnego Teatru" - zaapelowano w liście podpisanym przez członkinie i członków Rady Redakcyjnej miesięcznika "Teatr" (Janusz Degler, Piotr Kłoczowski, Antoni Libera, Tadeusz Nyczek, Barbara Osterloff, Dobrochna Ratajczakowa i Lech Śliwonik).
Osobny list w tej sprawie napisała również teatrolog, krytyk, autorka książek Małgorzata Dziewulska.
Instytut Książki 15 października poinformował, że rozpoczyna zmiany w czasopismach patronackich. "Od przyszłego roku redakcjami Dialogu, Twórczości, Nowych Książek, Literatury na Świecie, Teatru i Toposu pokierują redaktorki lub redaktorzy naczelni wyłonieni w otwartych konkursach" - poinformował Instytut Książki. Dodał również, że "na przygotowanie i złożenie aplikacji" był czas do 15 listopada.
IK wyjaśnił, że "wybrane przez komisje konkursowe koncepcje rozwoju poszczególnych czasopism będą podstawą merytoryczną planowania działalności wydawniczej i promocyjnej pism patronackich przez kolejne pięć lat", dodając, że "wydawca nie planuje zmiany tematyki poszczególnych tytułów".