EN

15.10.2024, 09:13 Wersja do druku

Warszawa. „Igor i Dawid” – premiera Sztuki Nowej w Nowym Teatrze

17 i 18 października w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Igor i Dawid”, nowej produkcji Sztuki Nowej powstałej w międzynarodowym zespole twórców. 

fot. proj. Sergey Shabohin

Jak zaprojektować swoją przyszłość w taki sposób, aby móc tańczyć, cieszyć się i kochać w wieku sześćdziesięciu, siedemdziesięciu, osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu i stu lat?

Dawid Żakowski i Igor Shugaleev, znani z przekraczania granic ruchu w eksperymentalnych praktykach teatralnych, wraz z zespołem, eksplorują zagadnienie stabilizacji ciała i umysłu, ciała wyeksponowanego, performatywnego i eksploatowanego.

Performerzy konfrontują swoje dotychczasowe doświadczenia, wydobyte z przeszłości, pamięci i postpamięci w celu przetworzenia osobistych mitologii w mikro ceremonie i manifestacje wytchnienia, odpoczynku i spowolnienia procesów życiowych. 

Z kategorią stabilizacji, uziemienia i ukorzenienia zespół mierzy się na poziomie cielesnym, performatywnym i badawczym, poprzez zestawienie praktyk inspirowanych rytuałami agrarnymi z praktykami choreograficznymi Martina Talagi, który w swych pracach queeruje tradycyjny folklor.

Proces pracy nad spektaklem był wieloetapowy. Rozpoczął się od pogłębionych wywiadów z Dawidem Żakowskim i Igorem Shugalevem, przeprowadzonych przez dramaturżki – Patrycję Babicką i Vladę Khmel – poszukujących odpowiedzi na bazowe pytania dotyczące ciała performera – jego poszczególnych części, zmysłów, jego wyjątkowości, jak również ograniczeń wewnętrznych (psychicznych) i zewnętrznych (życiowych, systemowych), pragnień i możliwości. Z opowieści tych wyłoniły się biogramy oparte na nieobiektywnej, przetworzonej pamięci performerów, na tym, co “zaproponowała” ich podświadomość.

Kolejne etapy pracy nad spektaklem miały miejsce podczas dwóch rezydencji. Pierwsza odbyła się w Teremiskach, w Teatrze w Stodole, w środku Puszczy Białowieskiej, gdzie performerzy z choreografem – Martinem Talagą, artystą sztuk wizualnych – Sergeyem Shabotinem i kostiumografkami – Tanyą Maj oraz Aleną Shtyk, pracowali nad warstwą choreograficzną i wizualną. Podczas drugiej rezydencji, w Krakowskim Teatrze Tańca i Cricotece, powstawała warstwa muzyczna spektaklu skomponowana przez Katarzynę Piszek. Zespół pracował także nad przełożeniem biogramów na język performatywny. Ostatnia faza procesu ma miejsce w Nowym Teatrze w Warszawie, gdzie odbywają się prace nad montażem i światłem, za reżyserię którego Tadeusz Perkowski. Nad całością procesu czuwają producentki – Iwa Ostrowska i Marina Dashuk.

Ważną kategorią w kontekście budowania tej performer story jest czas, który nakłada filtry na wspomnienia performerów i pozwala przyjmować odmienne perspektywy patrzenia na dwie różne historie osób, które w trakcie swojej osobistej, performatywnej podróży, docierają do miejsc wspólnych dla wszystkich.

Bilety dostępne pod linkiem: https://bilety.nowyteatr.org/termin.html?idw=449

Performerzy: Dawid Żakowski i Igor Shugaleev

Choreografia: Martin Talaga

Współpraca dramaturgiczna: Patrycja Babicka i Vlada Khmel

Muzyka: Katarzyna Piszek aka Kasai

Kostiumy: Tanya Maj

Współpraca kostiumograficzna: Alena Shtyk

Światło i przestrzeń: Tadeusz Perkowski

Materiały graficzne: Sergey Shabohin

Produkcja: Iwa Ostrowska i Marina Dashuk

Produkcja projektu: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Koprodukcja: Nowy Teatr

Współpraca partnerska: Teatr w Stodole w Teremiskach, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowski Teatr Tańca, Cricoteka, Czeskie Centrum Warszawa.

Wsparcie produkcyjne spektaklu w ramach programu prezentacji tańca Rollercoaster 2024.

17 października godz. 20.00 Nowy Teatr Międzynarodowe Centrum Kultury ul. Madalińskiego 10/16 w Warszawie

18 października godz. 18.00 i 20.00 Nowy Teatr Międzynarodowe Centrum Kultury ul. Madalińskiego 10/16 w Warszawie.

Produkcja spektaklu współfinansowana przez m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany